Grupa pięciu uczniów wróciła w piątek do Białego Boru. W internacie Liceum Ogólnokształcącego im. Tarasa Szewczenki odbywają dwutygodniową kwarantannę. I mogą ze spokojnie przygotowywać się do matury, która rozpocznie się 8 czerwca.
Po wybuchu epidemii koronawirusa lekcje w szkołach zostały zawieszone, a uczniowie wrócili do swoich domów. Grupa uczniów z Ukrainy wyjechała z terytorium Polski i okazało się, że nie mogą wrócić do kraju, w którym mają zdawać maturę.
Jako samorząd województwa jesteśmy organem prowadzącym dla placówki w Biały Borze, dlatego nie wyobrażaliśmy sobie pozostawienia ukraińskich uczniów bez niezbędnej pomocy. Wraz z Pełnomocnikiem Marszałka ds. Oświaty Jerzym Kotlęgą, Konsulem Honorowym Ukrainy w Szczecinie Henrykiem Kołodziejem i dyrektor szkoły Dorotą Stefańską-Drzewiecką udało się dopiąć wszelkich formalności oraz zorganizować transport. Szybkie decyzje i owocna współpraca pozwoli na przystąpienie młodzieży do jednego z najważniejszych egzaminów w życiu.
– mówi członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Stanisław Wziątek.
Do Dorohuska, gdzie młodzież przekroczyła granicę Urząd Marszałkowski wysłał specjalny, wyozonowany bus, który przywiózł młodzież do Białego Boru. Teraz uczniowie przygotowują się do matury w ramach kwarantanny.
Mieszkają w internacie, mają pełne wyżywienie dostarczane do pokoju i opiekę zdalną. Jesteśmy w stałym kontakcie. Szkoda, że nie mogą wychodzić, ale najważniejsze jest ich zdrowie. Bardzo martwiliśmy, żeby nasza akcja zakończyła się sukcesem. Emocje były niezwykle silne.
- mówiła w Studiu Bałtyk Szczecinek Dorota Stefańską-Drzewiecka, dyrektorka szkoły.
W tym roku do matury w LO im. Tarasa Szewczenki przystąpi 12 absolwentów szkoły. Wszyscy oprócz standardowego zestawu egzaminów będą musieli także zdać obowiązkowy egzamin z języka ukraińskiego.
Nowe drzwi ratusza i kapsuła czasu.
Super robota! piękne te drzwi Pan ma do tego rękę
Zośka
21:52, 2025-09-17
Nowe drzwi ratusza i kapsuła czasu.
W końcu jakaś dobra zmiana!!!! gratulacje
Incognito
21:52, 2025-09-17
Nowe drzwi ratusza i kapsuła czasu.
kurczę zawsze podziwiałem prace stolarskie, piękna robota Panie Janku chętnie się z Panem skontaktuje, bo chciałbym mieć coś podobnego w swoim domu
Tadek
21:51, 2025-09-17
Nowe drzwi ratusza i kapsuła czasu.
Czytając komentarze o kwestiach pieniężnych chce mi się śmiać. Widać, że w projekt zostało włożone serce i przede wszystkim wiele pracy. Za wykonanie gratuluję i popieram tą inwestycję.
Marzena
21:49, 2025-09-17
2 1
To potomkowie tych ukraińców co obwiązywali w snopki polskie dzieci i palili żywcem turlając jak piłkę za to że byli polakami?
2 0
Zawsze POLSKA gwarantuje bezpieczeństwo, nawet w stosunku do braci z zachodu. Pamiętamy co uraińcy dla narodu Wielkiego i Wspaniałego zrobili. Jak jest potrzeba to trzeba dzieciakom z Ukrainy pomóc, Pamiętajmy, ale też im pomóżmy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz