Zamknij
REKLAMA

Maturzyści z Ukrainy mogą spokojnie przygotowywać się do egzaminu

12:04, 26.05.2020 | T.N
Skomentuj fot. LO w Białym Borze
REKLAMA

Grupa pięciu uczniów wróciła w piątek do Białego Boru. W internacie Liceum Ogólnokształcącego im. Tarasa Szewczenki odbywają dwutygodniową kwarantannę. I mogą ze spokojnie przygotowywać się do matury, która rozpocznie się 8 czerwca.

Po wybuchu epidemii koronawirusa lekcje w szkołach zostały zawieszone, a uczniowie wrócili do swoich domów. Grupa uczniów z Ukrainy wyjechała z terytorium Polski i okazało się, że nie mogą wrócić do kraju, w którym mają zdawać maturę.

Jako samorząd województwa jesteśmy organem prowadzącym dla placówki w Biały Borze, dlatego nie wyobrażaliśmy sobie pozostawienia ukraińskich uczniów bez niezbędnej pomocy. Wraz z Pełnomocnikiem Marszałka ds. Oświaty Jerzym Kotlęgą, Konsulem Honorowym Ukrainy w Szczecinie Henrykiem Kołodziejem i dyrektor szkoły Dorotą Stefańską-Drzewiecką udało się dopiąć wszelkich formalności oraz zorganizować transport. Szybkie decyzje i owocna współpraca pozwoli na przystąpienie młodzieży do jednego z najważniejszych egzaminów w życiu.

– mówi członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Stanisław Wziątek.

 

Do Dorohuska, gdzie młodzież przekroczyła granicę Urząd Marszałkowski wysłał specjalny, wyozonowany bus, który przywiózł młodzież do Białego Boru. Teraz uczniowie przygotowują się do matury w ramach kwarantanny.

Mieszkają w internacie, mają pełne wyżywienie dostarczane do pokoju i opiekę zdalną. Jesteśmy w stałym kontakcie. Szkoda, że nie mogą wychodzić, ale najważniejsze jest ich zdrowie. Bardzo martwiliśmy, żeby nasza akcja zakończyła się sukcesem. Emocje były niezwykle silne.

- mówiła w Studiu Bałtyk Szczecinek Dorota Stefańską-Drzewiecka, dyrektorka szkoły.

W tym roku do matury w LO im. Tarasa Szewczenki przystąpi 12 absolwentów szkoły. Wszyscy oprócz standardowego zestawu egzaminów będą musieli także zdać obowiązkowy egzamin z języka ukraińskiego.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (2)

PotomkowiePotomkowie

2 0

To potomkowie tych ukraińców co obwiązywali w snopki polskie dzieci i palili żywcem turlając jak piłkę za to że byli polakami? 15:02, 27.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PolakPolak

2 0

Zawsze POLSKA gwarantuje bezpieczeństwo, nawet w stosunku do braci z zachodu. Pamiętamy co uraińcy dla narodu Wielkiego i Wspaniałego zrobili. Jak jest potrzeba to trzeba dzieciakom z Ukrainy pomóc, Pamiętajmy, ale też im pomóżmy. 19:10, 27.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA