Zamknij
REKLAMA

Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy wsparciem dla służby zdrowia, przedsiębiorców i mieszkańców

15:00, 23.05.2020 | Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy to błyskawiczna reakcja na pandemię, która dzięki środkom pozyskanym z UE pozwoliła m.in.  na zakup  niezbędnego sprzętu medycznego dla zachodniopomorskich szpitali, wsparła wolontariuszy i organizacje pozarządowe, a także mieszkańców województwa. To dzięki tej reakcji mieszańcy otrzymali maseczki, przyłbice, paczki żywnościowe i pomoc psychologiczną.

- Wspierając rządową tzw. tarczę przekazaliśmy ponad 72 mln zł środków unijnych. Znacząca część tej kwoty, bo ponad 2,56 mln zł trafiło do przedsiębiorców z powiatu szczecineckiego – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. -Wszyscy ciężko pracują, by zminimalizować straty jakie wywoła pandemia, a dziś nie sposób nie docenić możliwości i wsparcia jakie daje nam Unia Europejska. Wyliczenia unijne wskazują, że uruchomiliśmy ok. 220 mln zł. Jesteśmy w absolutnej czołówce regionów przeciwdziałających pandemii – dodaje.

Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy to realne wsparcie dla służby zdrowia, przedsiębiorców, beneficjentów RPO WZ i społeczeństwa. Bez zbędnych formalności i wygórowanych wymogów. Pomoc musi trafić do każdego, kto jej potrzebuje.

Wsparcie dla służby zdrowia to ponad 20 milionów złotych na walkę i przeciwdziałanie COVID-19.

Kiedy rządowa pomoc dla szpitali zachodniopomorskich w czasie pandemii koronawirusa okazała się niewystarczająca, Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego podjął decyzję o dofinansowaniu zakupu sprzętu i urządzeń specjalistycznych, w tym systemów do diagnozowania SARS-Cov-2 oraz aparatury ratującej życie oraz wspomagającej oddychanie w krytycznym przebiegu choroby. Wsparcie  w wysokości ponad 20 mln zł trafiło do Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie, Szpitala Wojewódzkiego im. M. Kopernika w Koszalinie, Specjalistycznego Szpitala Chorób Płuc i Gruźlicy w Koszalinie, Regionalnego Szpitala w Kołobrzegu i Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gryficach.

Przedsiębiorcy z powiatu szczecineckiego otrzymali wsparcie w wysokości ponad 2,56 mln zł. Priorytety to ochrona miejsc pracy i wspieranie płynności finansowej przedsiębiorców.

- Wielokrotnie podkreślaliśmy nasze obawy, by środki europejskie nie szły na ratowanie ZUS-u. Te pieniądze w całości powinny trafić do ludzi i pomóc przedsiębiorcom przetrwać, a nie być wykorzystywane do opłacania płatności składek – mówi Olgierd Geblewicz.

Ogłoszony przez marszałka Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy przewidywał uruchomienie nawet 170 mln zł dla zachodniopomorskich przedsiębiorców na utrzymanie i odtwarzanie miejsc pracy.

Dodatkowo przedsiębiorcy mogą sięgnąć po pożyczkę płynnościową, której okres spłaty może wynieść do 5 lat. Pożyczkobiorcy otrzymują możliwość sześciomiesięcznej karencji oraz nie mają konieczności zabezpieczenia wkładu własnego. Pożyczek udzielają: Stargardzka Agencja Rozwoju Lokalnego Sp. z o.o., Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych w Białogardzie oraz ZARR S.A.

Beneficjenci dotacji RPO WZ również ze wsparciem

W sytuacji, gdy epidemia COVID-19 powoduje trudności w realizacji projektu,  beneficjent dotacji z RPO WZ może liczyć na np.: przedłużenie  terminów wynikających z umowy
(np. na złożenie wniosku o płatność, złożenia korekty do wniosku), wydłużenie terminu zakończenia projektu, zgodę na zmiany w budżecie projektu, uelastycznienie zasad rozliczenia zaliczki, wydłużenie terminu na osiągnięcie wskaźników po zakończeniu projektu.

Zabezpieczenie polityki społecznej

Zakup paczek żywnościowych, maseczek i przyłbic, granty dla NGO, które organizują pomoc woluntarystyczną i wsparcie dla Domów Pomocy Społecznej – to podstawowe, ale nie jedyne działania wdrożone w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego, które trafiają bezpośrednio do mieszkańców naszego województwa, regionu, powiatu.

Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego przeznaczył 280 000 zł na zakup środków ochrony osobistej oraz środków czystości i higieny dla wolontariuszy oraz strażaków należących do Ochotniczych Jednostek Straży Pożarnej, niezbędnych do udzielania bezpośredniej pomocy osobom potrzebującym ze względu na stan epidemiologiczny.

Środki ochrony osobistej oraz środki czystości i higieny w postaci m.in. kombinezonów ochronnych, rękawiczek, maseczek, gogli i preparatów dezynfekujących trafiły do wolontariuszy i strażaków w 20 powiatach.

– OSP pomagają zawsze i w każdej chwili, ale muszą dysponować odpowiednim sprzętem, by robić to skutecznie. Od lat wspieramy strażaków-ochotników w tym zakresie. W jednostkach pojawiają się nowe wozy strażackie, dofinansowujemy zakup Automatycznych Defibrylatorów Zewnętrznych czy nowoczesnego sprzętu do nawigacji. Dziś pomagamy w zakupie środków ochrony osobistej – mówi Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj.

(MATERIAŁ PARTNERA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA