Na ostatnim posiedzeniu Rady Gminy radni jednogłośnie podjęli decyzję w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie i przystąpienie gminy do Szczecineckiego Klastra Energetycznego. Klaster ten ma potencjalnie skupiać wszystkich producentów i odbiorców energii elektrycznej z terenu naszej gminy i gmin ościennych, a jego głównym celem jest zabezpieczenie wszystkich miejscowości w dostęp do energii elektrycznej.
- Zaczynamy od naszej gminy i jeśli wszystko będzie się układało pomyślnie, to do 2030 roku powinniśmy utworzyć neutralną strefę energetyczną, obszar energetycznie neutralny – mówi wójt gminy Ryszard Jasionas.
- Chodzi o to, że będziemy w stanie tutaj wyprodukować tyle energii elektrycznej, która jest potrzebna dla naszych mieszkańców i jeszcze zostanie coś na sprzedaż. To jest główny cel tego klastra. On ma skupiać i producentów, i odbiorców prądu.
- Z drugiej strony jesteśmy na etapie transformacji energetycznej w zakresie „Zielonego ładu”. Wszyscy, z którymi rozmawiam twierdzą, że nasz obszar niestety nie jest obdarzony różnego rodzaju dobrodziejstwami natury z wyjątkiem tego, że możemy tutaj produkować duże ilości prądu. I kierunek, który powinniśmy przyjąć, jeśli chodzi o ogrzewanie naszych domów, to powinna być właśnie energia elektryczna, która jest najłatwiej i najtaniej przesyłanym i najmniej zawodnym źródłem. Taka jest opinia i będziemy prawdopodobnie do tego dążyli.
- Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, co nas w najbliższych latach czeka. A nas czeka naprawdę rewolucja w zakresie energii elektrycznej i cieplnej. Chcemy połączyć energię elektryczną i cieplną. W ramach klastra rodzą się też nowe pomysły, które dają możliwość zagospodarowania tej energii.
-Mamy możliwość produkowania energii, z której będziemy mieli duże dochody, bo dochód dla gminy to ok. 10 tys. zł z jednego hektara instalacji fotowoltaicznej. Jeśli wejdą hydrolizatory, czyli produkcja wodoru, to też są to bardzo duże pieniądze. Wchodzimy też w magazyny energii. W tej chwili przygotowywana jest koncepcja, według której przy każdej miejscowości powinien się znaleźć magazyn energii zabezpieczający potrzeby danej miejscowości.
– dodaje wójt.
Zgodnie z wolą radnych szczecinecka gmina będzie pracowała nad utworzeniem Szczecineckiego Klastra Energetycznego. Schemat organizacji systemu w ramach klastra będzie gotowy prawdopodobnie późną jesienią lub na wiosnę przyszłego roku.
co to klaster?11:52, 08.08.2022
klaster - ulubione słówko i nowomowa szczecineckich decydentów
klaster może lepiej plaster? ha ha
gobo13:13, 08.08.2022
Ta stodoła to zapewne ma być symbolem nowej inicjatywy...
AQQ.14:37, 08.08.2022
No, jak się urządasy za coś wezmą to na pewno będzie w pydę...
Stefan15:13, 08.08.2022
Produkcja energii to nie zadanie dla gminy. Gmina ma zapewnić szkolnictwo, opiekę dla potrzebujących czy gospodarkę odpadami. Oczywiście można zadbać o przedsiębiorców z terenu gminy i stworzyć warunki do rozwoju to zysk przyjdzie w podatku. A tak wyjdzie kolejnych kilka etatów z których nic nie wyniknie…
Baloon15:40, 08.08.2022
Kolejny twór aby dać posadki swoim przydupasom???? Tak jak ze strefa ekonomiczna zarząd już kaskę pobiera.
Trolek17:01, 08.08.2022
Można tylko klaskać za takie pomysły wójta. Jak powiedział " Chodzi o to, że będziemy w stanie tutaj wyprodukować tyle energii elektrycznej, która jest potrzebna dla naszych mieszkańców i jeszcze zostanie coś na sprzedaż.". Super pomysł, energia dla mieszkańców, a nadwyżki można sprzedać. Przegonił komunistów. Braaaaaaaaawoooo!!!
Pytanko17:26, 08.08.2022
Jakie zyski osiągnęła gmina z rynku w Sporem?
Kris17:28, 08.08.2022
Czy energetyka będzie o tym poinformowana ?
Plaster18:21, 08.08.2022
Nie klaster a plaster na i tak już zaklejony móżdżek !
g-a 20:23, 08.08.2022
Zacząć powinien od budowy linii przesyłowej nasz geniusz biznesu.
Putka 15:13, 09.08.2022
Na czyich hektarach to będzie budowane i kto będzie kasował dzierżawę ??!
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Olga Gasiul obejmie funkcję prezesa Aqua-Tur. Kim jest
Nieźle,w tym przybytku kierownik powinien wystarczyć i sobie poradzić,lecz w ratuszu łatwo sie wydaje cudze pieniądze i obstawia stołki ,,prezesami od wszystkiego" z chorymi wynagrodzeniami,z kwiatka na kwiatek,z pwik do aqua-turu,zastępce prezesa też będziecie tam próbowali upchnąć na wzór Pgku? Pożal sie Boże menagerke też wcisnęli,w urzędzie sie nachapać nie może więc tam sie jeszcze przyssała.Że ludzie jeszcze wierzą w te ich konkursy na preziów,nikt spoza układu sie nie dostanie.
Waldek
00:43, 2025-07-02
Auto stoczyło się i uderzyło w blok.
Widziałem z małżonką pijanego kierowcę wraz z kolegami wytaczających się z tego auta. Brawa dla policji, komuś ujdzie to na sucho ??
Obserwator z okna
23:26, 2025-07-01
Olga Gasiul obejmie funkcję prezesa Aqua-Tur. Kim jest
kumata dziewczyna. Da sobie radę
Ja
22:47, 2025-07-01
W sierpniu ruszają prace przy pałacu w Juchowie
Co z drogą do Puchowa ??? Szczecinek ma tyle atrakcji ale gdzie zadbanie o turystów ??? Może jakiś ośrodek wypoczynkowy np. z NFZ lub ZUZu aby przybyło trochę wczasowiczów i zostały pieniążki w naszym mieście oraz okolic ?! Zwróci się wszystko w ciągu 5 lat i będzie na następne naprawy zabytkowe których u nas okolicy Szczecinka nie brakuje ! jest dużo zabytkowych budynków w naszym mieście więc może w nich miasto zainwestuje i zrobi kilka ośrodków w czasowych dla turystów ( oczywiście w rozsądnych cenach ) ?!
Gabrysia
22:04, 2025-07-01
2 0
Oni chcą energię przesyłać bezprzewodowo..... we wiadrze