Zamknij
REKLAMA

Dzięki tym opaskom seniorzy z gminy Szczecinek będą czuć się bezpieczniej

14:12, 21.06.2022 | mg
Skomentuj fot. iszczecinek.pl
REKLAMA

Dwa lata temu władze naszego miasta uruchomiły program teleopieki dla seniorów. Teraz z podobną inicjatywą wyszły także władze Gminy Szczecinek, które w ten sposób postanowiły zaoferować kolejną formę wsparcia dla tych nieco starszych mieszkańców. Program właśnie został uruchomiony, a za jego realizacje odpowiada Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. W ramach tej inicjatywy do seniorów z terenu gminy trafi 150 opasek – sygnalizatorów SOS.

- Nasze społeczeństwo niestety jest coraz bardziej starzejące się i zapotrzebowanie na formy wsparcia seniorów jest bardzo duże. A przede wszystkim na działania opiekuńcze, które zmierzają do tego, aby naszym seniorom żyło się lepiej – mówi wójt gminy Ryszard Jasionas. - Uruchamiamy nowy projekt wsparcia dla seniorów. W ramach Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, który aplikował do Korpusu Wsparcia Seniorów, uzyskaliśmy dofinansowanie na realizację przedsięwzięcia w postaci zakupu 150 urządzeń tzw. sygnalizatorów sos, które badają czynności życiowe, a zarazem wspomagają przy wezwaniu pomocy, gdy się coś złego dzieje. Te urządzenia chcemy rozdać naszym seniorom.

Warunkiem przystąpienia do projektu jest posiadanie odpowiedniego wieku, czyli 65 lat i wypełnienie prostej ankiety, która zawiera podstawowe pytania o dane osobowe oraz jednostki chorobowe. Na podstawie takich deklaracji pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, po przeszkoleniu seniora, będą wydawali urządzenia.

Zasady funkcjonowania opasek wyjaśnia Marzena Nowacka, dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej: - Opaski wyglądają jak zegarek i spełniają też funkcję zegarka. Jedyne co je różni od smartchwatchy to jest ten przycisk SOS, który zapewnia dostęp do takiej pierwszej pomocy. Ten przycisk powoduje to, że użytkownik opaski łączy się z opiekunami medycznymi, którzy są dostępni całodobowo. Również nie należy się obawiać przy przypadkowym naciśnięciu guzika, ponieważ pierwszy kontakt, który jest reakcją na ten przycisk, to jest telefon do seniora, który ten zegarek ma na ręku. Te zegarki mają głosową funkcje porozumiewania się, więc w momencie kiedy opiekun medyczny dzwoni, na wyświetlaczu zegarka pojawia się głośnik i tutaj się odzywa opiekun medyczny i do tego głośnika też wtedy senior mówi.

- Ta opaska medyczna posiada takie funkcje jak lokalizacja GPS, żeby wiedzieć, gdzie w danym momencie w przypadku naciśnięcia przycisku SOS senior się znajduje. Również posiada funkcję telefonu. Można się łączyć do 10 numerów wprowadzonych w tą opaskę, która zawiera kartę sim i ma nadany indywidualny numer przypisany do danej osoby. Nasi pracownicy już ruszyli w teren i zbierają takie deklaracje. Na dziś na 150 opasek mamy już 54 formularze zgłoszeniowe, więc widzimy, że jest na to zapotrzebowanie i zachęcamy seniorów do kontaktu z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej, bo fizycznie nie jest możliwe, żebyśmy dotarli do wszystkich.

Więcej informacji oraz formularze można uzyskać na stronie gminy bądź telefonicznie u pracowników socjalnych pod nr 94 37 470 77 wew. 23 lub 25. O przyznaniu opaski decyduje kolejność zgłoszeń.

(mg)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

Ha, haHa, ha

6 1

W razie gdyby... otrzyma senior zwrotnego smsa z datą i godziną teleporady. 14:17, 21.06.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

znak czasuznak czasu

0 0

A tego sms-a wyśle nie kto inny, tylko robot, sztuczna inteligencja.... 12:00, 23.06.2022


gośćgość

9 2

"Nasi pracownicy już ruszyli w teren i zbierają takie deklaracje. Na dziś na 150 opasek mamy już 54 formularze zgłoszeniowe (...) O przyznaniu opaski decyduje kolejność zgłoszeń."

Czyli pracownicy odwiedzili najpierw znajomych. Kto by się spodziewał... 14:38, 21.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kolejnosc zgloszenkolejnosc zgloszen

4 0

reszta niech spada 17:51, 21.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Gość Gość

5 0

To nowa wójtowa ? 22:34, 21.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OMG OMG

3 2

A kiedy komputery z programu grand PGR w innych gminach już program ruszył np. Grzmią , Biały Bór. Czy może wojt czeka na ceny jeszcze wyższe?? 05:39, 22.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%