Zamknij
REKLAMA

Wspólnymi siłami wywalczyli autobus. Sołectwo Radomyśl laureatem Super Głos!

11.11, 16.02.2022 mat. pras. Aktualizacja: 11.13, 16.02.2022
Skomentuj mat.pras.
REKLAMA

Sołectwo Radomyśl laureatem Super Głos! Nagrodę przyznała Fundacja Batorego i Stowarzyszenie Rozwoju Inspiracje, organizatorzy akcji Masz Głos, za aktywność społeczną i obywatelską oraz pracę na rzecz lokalnej wspólnoty. Sołectwo Radomyśl zostało docenione za to, że wywalczyło przywrócenie połączeń autobusowych między swoją wsią a resztą gminy i miastem powiatowym – Szczecinkiem.

Sołectwo Radomyśl jest jedyną grupą mieszkańców z województwa zachodniopomorskiego wśród dziesięciu laureatów Super Głos. Wśród nagrodzonych inicjatyw jest także m.in. Sołectwo Czaple z pomorskiego, które walczyło o bezpieczeństwo komunikacyjne i lepszą infrastrukturę drogową, albo Młodzieżowy Strajk Klimatyczny z Białegostoku doceniony za działania na rzecz poprawy klimatu. Laureaci zostali wybrani z grona 314 uczestników akcji Masz Głos Fundacji Batorego, która skupia organizacje i grupy nieformalne aktywnych mieszkańców. Nagrodę Super Głos otrzymali ci, którzy w minionym roku z ogromną determinacją, mimo przeszkód, dążyli do zmian w najbliższym otoczeniu. Byli dobrze zorganizowani, działali niestandardowo, cechowali się w wytrwałością w dążeniu do założonych celów, umieli zaangażować mieszkańców.

W pandemii autobus nadal potrzebny

Mieszkańcy potrzebowali przywrócenia kursów autobusowych między Radomyślem a resztą gminy Grzmiąca i Szczecinkiem, zniesionych na początku pandemii. Choć nawet wtedy była to uciążliwa sytuacja – bo chociażby seniorzy nie przestali potrzebować dostać się do przychodni – wielu rozumiało, że jeśli młodzież nie jeździ do szkół, to kursy autobusów stają się mało opłacalne. Jednak moment, w którym młodzież wróciła do szkół, a autobusy nie wróciły na trasy, nie znalazł już wytłumaczenia i poparcia mieszkańców Sołectwa. Najpierw Sołectwo zrobiło ankietę potrzeb transportowych wśród mieszkańców Radomyśla i sąsiednich miejscowości. Władze gminy Grzmiąca, wspierając mieszkańców w staraniach o przywrócenie połączeń, zorganizowały spotkanie ze starostą powiatu szczecineckiego – Krzysztofem Lisem. Uczestniczyła w nim sołtyska Radomyśla – Celina Łojek z mieszkańcami, którą wspierał koordynator akcji Masz Głos – Stowarzyszenie Rozwoju Inspiracje ze Słupska. Rozmowy nie należały do najłatwiejszych, ale ostatecznie argumenty i możliwe rozwiązania problemu zostały przyjęte. Starosta wystosował pismo do Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego z prośbą o dofinansowanie linii autobusowej relacji Szczecinek – Grzmiąca – Szczecinek z funduszu rozwoju przewozów autobusowych. Zapadła pozytywna decyzja w tej sprawie. Od października 2021 młodzież mogła dotrzeć do szkoły komunikacją publiczną. Od stycznia 2022 linia jest wydłużona i autobus obecnie jeździ na trasie Szczecinek – Sucha – Szczecinek.

Mieszkańcy byli w tym ważni

Aby sprawa kursów autobusowych miała szansę powodzenia, wymagała zaangażowania mieszkańców. Po rocznej przerwie, spowodowanej pandemią, taka aktywność nie była oczywista. Rada Sołecka założyła, że mieszkańców może na nowo pobudzić większa impreza plenerowa, i zorganizowała w czerwcu Piknik Rodzinny. Termin doskonały ze względu na pogodę, okolice Dnia Dziecka i rozpoczęcie wakacji. Wydarzenie zostało przygotowane dla wszystkich mieszkańców, ale to na dzieci czekało najwięcej atrakcji. Wójt Patryk Makowski kręcił watę cukrową, ciasta i napoje przygotowały mieszkanki sołectwa. Kolejnym krokiem w stronę integracji była przygotowana przez sołtyskę i Radę Sołecką „Herbatka mikołajkowo-andrzejkowa”. W trakcie rozmów na obydwu wydarzeniach motywem przewodnim był brak połączeń komunikacyjnych w Radomyślu.

Liczyła się wytrwałość

Sprawa przywrócenia połączeń wymagała dużo siły od sołtyski i Rady Sołeckiej.

Trzeba było dziesiątków telefonów, pytań. Często byliśmy odsyłani od jednego urzędnika do drugiego, a to nie wpływało pozytywnie na motywacje osób zaangażowanych w sprawę. Na szczęście upór i świadomość, jak ważne dla naszej społeczności jest rozwiązanie problemu wykluczenia transportowego, a także wsparcie Gminy, pomagały pokonać trudności.

-mówi Celina Łojek.

Akcja Masz Głos to program wspierania aktywności lokalnej, który Fundacja Batorego realizuje w skali całego kraju przy wsparciu partnerów regionalnych: Homo Faber, Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Fundacja Aktywności Lokalnej, Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab, Stowarzyszenie Rozwoju Inspiracje. Patronami medialnymi edycji 2021 są: Onet.pl, Ngo,pl, Prawo.pl, Portal Samorządowy, „Tygodnik Poradnik Rolniczy”. Partner medialny: Wolters Kluwer.

(mat. pras.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

KolarzKolarz

2 0

Bardzo dobrze, tak trzymać, jeszcze tylko odśnieżanie drogi dojazdowej w sezonie zimowym u Starosty trzeba załatwić a teraz na wiosnę odmalowanie linii na drodze z Parsęcka do Radomyśla gdyż obecne już się wytarły. Powodzenia! 11:40, 16.02.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DoprecyzujęDoprecyzuję

1 3

Fundacja Batorego bierze kasę od finansowego oszusta Sorosa. Ja dziękuję. 13:04, 16.02.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

EheEhe

1 0

Gdyby nie te wszystkie prywatne fundacje to miałbyś za oknem Białoruś 18:06, 16.02.2022


jędrekjędrek

0 0

Niech ten autobus jeździ do RADOMYŚLI, a jego kierowca niech o tym myśli. Pomyślmy czasem o języku polskim zbierając swe myśli w Radomyśli... Myśl, zanim coś napiszesz! 22:26, 16.02.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%