Zamknij
REKLAMA

Czołgi zjechały z cokołów! Dzień Czołgisty w Bornem Sulinowie [ZDJĘCIA, WIDEO]

09:01, 20.06.2021 | Magdalena Michalska
Skomentuj fot. Magdalena Michalska
REKLAMA

Choć oficjalne Święto Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych, zwane potocznie Dniem Czołgisty przypada na 17 czerwca, to entuzjaści militariów z Muzeum Historii Militarnej w Bornem Sulinowie, zdecydowali się w tym roku połączyć siły z organizatorami Biegu Spartakusa i wspólnie przygotować imprezę dwa dni później. Tym sposobem, w minioną sobotę (19 czerwca), okolica starych spichlerzy przy zlotowisku, zapełniła się miłośnikami historii, rodzinami z dziećmi oraz sportowcami, chcącymi sprawdzić się w niezwykle wymagającym biegu survivalowym.

Główną atrakcją spotkania były oczywiście pojazdy militarne: czołgi, ciężarówki, transportery pływające i te przeznaczone do przewozu żołnierzy. Wszystkie sprawne i dostępne dla zwiedzających. Jak powiedział nam Marcin „Mały” Małecki, obiektem szczególnie wartym uwagi w borneńskim muzeum jest czołg T-55AM Merida, nie tylko w pełni sprawny mechanicznie, lecz niemal nowy, bo o przebiegu zaledwie 500 kilometrów!

Atrakcją najbardziej obleganą okazał się bezsprzecznie 2S1 Goździk – samobieżna haubica kalibru 122 mm, konstrukcji radzieckiej, z okresu po II wojnie światowej. To właśnie na niej można było odbyć przejażdżkę po tankodromie lub w przypadku wygranej w konkursie (decydowało losowanie wśród wszystkich którzy zakupili bilety wstępu) zasiąść za jej sterami!

Jednocześnie z pokazami militarnymi, na terenach wokół starych spichlerzy odbywał się „Bieg Spartakusa”, czyli ekstremalny bieg z przeszkodami, rozgrywany w kilku klasach na dystansie 6 i 12 km. Śmiałkowie, którzy w sobotę zdecydowali się stanąć na starcie biegu, musieli zmierzyć się z gorącem sięgającym 30 stopni Celsjusza, wszechobecnym piachem oraz szeregiem przeszkód, znanych chociażby z programu „Ninja Warrior”. I chociaż różnorakie trudności wpisane są w charakter tego typu eventów, wszyscy zawodnicy zgodnie przyznawali, że edycja 2021 należała do wyjątkowo wymagających.

Korzystając z obecności wielu osób zainteresowanych stanem własnego zdrowia, swoje stanowisko wystawiła „Słodka Jedynka”, czyli Stowarzyszenie działające na rzecz pomocy dzieciom i młodzieży z cukrzycą typu 1. Można w nim było bezpłatnie zbadać poziom cukru we krwi lub wyedukować się w kwestiach związanych z rozpoznawaniem i leczeniem cukrzycy. Jak tłumaczył Witold Fydrych, prezes stowarzyszenia - osoby chore na cukrzycę i te uczestniczące w Biegu Spartakusa łączy walka jaką każdego dnia podejmują o zdrowie i funkcjonowanie własnych organizmów! Duża grupa osób zdecydowała się zresztą pobiec w koszulkach z logiem „Słodkiej Jedynki”, okazując w ten sposób swoją solidarność i wsparcie.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

ankajankaj

2 4

Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 24 lat i zgrabne ciało,
moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie:

www.zakazanarandka.pl
__ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __
Wyszukaj mnie po niku: Andzia-isex napisz do mnie lub
zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam. 10:22, 20.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PrzestańciePrzestańcie

3 4

Dajcie już ludziom spokój, cały czas Borne i Borne i Borne 10:54, 20.06.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ZszZsz

5 2

Lepsze to niż covid od 1.5 roku *%#)!& 10:57, 20.06.2021


RadekRadek

9 2

A może przy okazji wizyty w Bornem dziennikarz przeszedłby się na teren przy Domu Oficera, gdzie w okresie ochronnym dla ptaków wycięto od marca do połowy czerwca dwa hektary starych drzew. 11:43, 20.06.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

??????

3 5

Nie, dziennikarz został zaproszony na inne wydarzenie. Co ma jedno wspólnego z drugim? Wiesz coś, idź, sfotografuj, napisz, powiadom kogo trzeba. Dziś każdy może być dziennikarzem. Nie wyżywaj się w komentarzach, działaj! 13:55, 20.06.2021


BorniankaBornianka

6 2

Czołgi muszą zacząć jeździć po ulicach między koszarowcami, moze wtedy włodarze Bornego zobaczą stan ulic, masakra. Kierownictwo urzędu nie mieszka w Bornem więc jeździ tylko główną ulicą, a boczne przypominają fabryczny tor przeszkód. 13:59, 20.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%