Zamknij
REKLAMA

Różowa skrzyneczka - niewielka rzecz, która czyni życie łatwiejszym.

07.36, 26.11.2022 . Aktualizacja: 08.21, 26.11.2022
Skomentuj fot. UM Borne Sulinowo
REKLAMA

„Różowa Skrzyneczka” to fundacja walcząca z wykluczeniem i tabu menstruacyjnym. Jej celem jest popularyzacja powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny osobistej, w przestrzeni publicznej. Różowe skrzyneczki to także miejsca w których składowane są darmowe podpaski i tampony, do których dostęp mają wszystkie potrzebujące kobiety. Od wczoraj (24 listopada) do inicjatywy dołączyło Liceum Ogólnokształcące w Bornem Sulinowie.

Pierwsza różowa skrzyneczka wypełniona podpaskami zawisła w Centrum Praw Kobiet we Wrocławiu. Był rok 2019, a prosty pomysł został doceniony i zaczął rozprzestrzeniać się na inne placówki miejskie: bursy, szpitale, kina i biblioteki. Od tego czasu akcja zatacza coraz szersze kręgi, docierając do przeróżnych miast i miasteczek w Polsce.

By w pełni zrozumieć sytuację, fundacja przytacza garść faktów. Według jej badań blisko 500 000 osób w Polsce nie stać na zakup podpasek tamponów, 21% uczennic jest zmuszonych wyjść z zajęć szkolnych z powodu braku podpaski, a 10% w ogóle nie wychodzi z tego powodu domu!

Różowa skrzyneczka nie tylko poprawia więc komfort życia kobiet, ale istotnie wpływa na ich nawyki i funkcjonowanie. W naszym regionie z rozwiązania korzystają już uczennice Szkoły Podstawowej nr 7 oraz ZS nr 2. Od wczoraj (24 listopada) darmowe środki higieny osobistej dostępne są również w Liceum Ogólnokształcącym w Bornem Sulinowie.

Jak poinformowano na stronach Urzędu Miejskiego, ankieta przeprowadzona wśród dziewcząt w liceum, jednoznacznie wskazała, że pomysł był strzałem w dziesiątkę! Czasami zupełnie mała rzecz może tyle zmienić…

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

Ola Ola

8 3

To powinna być norma w każdej szkole. Brawo! 09:55, 26.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KrackenwoolfKrackenwoolf

4 1

Kolejny lewacki idiotyzm, wykreowany przez środowiska, którym wydaje się, że Polska to Kambodża. Proponuję w ramach przeciwdziałania wykluczeniu defekacyjnemu w każdej szkole umieszczać brązowe skrzyneczki! Z niecierpliwością czekam na kolejne odsłony kreatywności aktywistów od wszystkiego. Może "tęczowe skrzyneczki" z hormonami wspomagającymi tranzycję? 15:18, 30.11.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

mkolmkol

4 2

do tej brązowej skrzyneczki włóż swój mózg 14:07, 08.12.2022


REKLAMA
0%