Zamknij
REKLAMA

Dożynki w Starowicach. Kto nie był, niech żałuje!

06.16, 12.09.2022 .
Skomentuj fot. Magdalena Michalska
REKLAMA

Starowice to niewielka wieś, której centralnym punktem jest zabytkowy kościół filialny pod wezwaniem św. Stanisława Kostki. Miejscowość ma za sobą trudną historię wojenną (toczyły się tu zacięte walki w marcu 1945 roku) oraz ciężkie doświadczenie sąsiedztwa radzieckiego poligonu. Zamieszkiwana na co dzień przez kilkudziesięciu mieszkańców, na jeden dzień (10 września) stała się centrum gminy Borne Sulinowo i gospodarzem lokalnych dożynek.

[FOTORELACJA]6797[/FOTORELACJA]

Piękny ceremoniał dożynkowy, obejmujący mszę w intencji rolników, barwny korowód z wieńcami oraz obrządek dzielenia się chlebem, został w Starowicach skrupulatnie dopełniony pomimo rzęsistych opadów deszczu.

Zebranych powitała burmistrz Bornego Sulinowa Dorota Chrzanowska, a następnie przyjęła z rąk starostów dożynkowych dorodny bochen chleba wypieczony z mąki z tegorocznych zbóż. Tej zaszczytnej funkcji dostąpili w tym roku państwo Katarzyna i Patryk Gębiccy – właściciele Serowarni i Pasieki Jeziorna.

- Szanowni państwo, jak wszystkim wiadomo, dożynki to święto plonów. To jeden z dni w roku gdy z uznaniem myślimy o polskich rolnikach, którym zawdzięczamy to że na naszych stołach nie brakuje najważniejszego symbolu dożynek – chleba – zwróciła się do zebranych Katarzyna Gębicka.

- Dożynki to przede wszystkim podziękowanie rolnikom, za ich trud pracy. Trud który przynosi plony, ale także nadzieję na doczekanie w dostatku następnych plonów. W naszym imieniu chcemy podziękować rolnikom i składamy wyrazy szacunku waszej ciężkiej pracy. Życzymy wszystkim by darzyło się w polu i zagrodzie oraz by dopisywało zdrowie i pogoda. Chylimy więc głowy przed dożynkowym bochnem upieczonym z maki z tegorocznych zbiorów i kierujemy go w stronę pani burmistrz. Niech wszystkie bochny będą równie dorodne, a chleba nikomu nie zabranie. Szczęść Boże!

Na uczestników zabawy dożynkowej czekały przeróżne stoiska z przysmakami na słodko i słono oraz występy lokalnych artystów. Odbył się także konkurs na „najładniejszy wieniec dożynkowy” oraz „najsmaczniejsze pierogi z kaszą”.

[ZT]29475[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (5)

XyzXyz

1 2

A gdzie są Starowice???
Nie kojarzę tej dzielnicy szczecinka🤔
Bo przypominam że portal nazywa się iszczecinek 12:14, 12.09.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

ZyxZyx

0 0

Starowice – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w POWIECIE SZCZECINECKIM, w gminie Borne Sulinowo. Dotrzeć do niej można jadąc z Bornego Sulinowa w stronę Nadarzyc i po około 5,5 km od miasta skręcając w prawo w oznakowaną drogę do Starowic. 17:56, 12.09.2022


Do zyxDo zyx

1 2

Na prawde???
Ale ty mądry jestes👏
Nauczysz mnie kopiować tekst z Google??
Na wsi u siebie to pewnie jestes gosc, znac takiego typa to respekt wodza 🤣 20:35, 12.09.2022


ZyxZyx

0 1

Do Xyz- NIE ZASŁUŻYŁEŚ. 21:15, 12.09.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

XyzXyz

1 0

Klej ware fuj-aro 21:22, 13.09.2022


REKLAMA
0%