Zamknij
REKLAMA

Ślubowanie z Zespole Szkół nr 7 w Białym Borze

08:31, 10.10.2020 | fot. Renata Piszcz
Skomentuj fot. Maciej Piaszczyński, Piotr Ptasiński
REKLAMA

Po raz dwunasty w historii Zespołu Szkół trzy oddziały klas pierwszych mundurowych (wojskowych, policyjnych, służb więziennych) i klasa bezpieczeństwa wewnętrznego i ratownictwa II Liceum Ogólnokształcącego złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. W tym roku uroczystość miała charakter niecodzienny. Ze względu na obowiązujący w Polsce stan epidemiczny zostały zachowane szczególne środki ostrożności,  m.in. na uroczystości nieobecne były rodziny uczniów i wielu przyjaciół szkoły, sama zaś ceremonia wyjątkowo odbyła się na stadionie piłkarskim z zachowaniem reżimu sanitarno-epidemiologicznego. Do uroczystości ślubowania uczniowie przygotowywani byli przez żołnierzy 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego oraz 52 Batalionu Remontowego w Czarnem. Trasę przemarszu zabezpieczali funkcjonariusze Policji z Białego Boru,  Szczecinka oraz strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Białego Boru.

Tradycyjna już gala odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym, którego dowódcą był kpt. Rafał Trandyk. Gospodarzem spotkania była dyrektor szkoły pani Renata Piszcz. Całą oprawę zabezpieczył 8. Koszaliński Pułk Przeciwlotniczy pod dowództwem pana pułkownika Tomasza Sawczuka przy współpracy z dowódcą 52 Batalionu Remontowego Ziemi Człuchowskiej w Czarnem panem ppłk Wojciechem Kotschym.

Należy nadmienić, iż tegoroczne ślubowanie było wyjątkowe z jeszcze jednego powodu. Po raz pierwszy uczestniczyły w nim dwie klasy, które zostały objęte programem wspierania szkół ponadpodstawowych prowadzących pion certyfikowanych wojskowych klas mundurowych. Od września b.r. kształcenie rozpoczęli również uczniowie oddziału przygotowania wojskowego. Szkoła, jako pierwsza w kraju,  znalazła się z zaszczytnym gronie 129 placówek w całej Polsce objętych programem Ministerstwa Obrony Narodowej. Wprowadzenie OPW daje możliwość realizowania w szkole ujednoliconego programu, przy wsparciu MON oraz pod jego nadzorem, czego konsekwencją będzie uzyskanie przez uczniów konkretnych korzyści takich, jak: możliwość odbycia skróconej służby przygotowawczej, a w konsekwencji pozostanie żołnierzem rezerw osobowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej lub wstąpienie do czynnej służby wojskowej a także aplikowanie na wyższe uczelnie wojskowe (dodatkowe punkty w procesie rekrutacji).

Zaszczytu złożenia przyrzeczenia na sztandar dostąpili wyróżniający się uczniowie: Zuzanna Wasilczyszyn i Filip Niebój z klasy wojskowej, Maciej Kraska z klasy policyjnej oraz Martyna Osiów z klasy służb więziennych. Następnie odczytano decyzję dyrektora szkoły o przyznaniu dyplomów uznania dla uczniów starszych klas, którzy wyróżniają się w nauce, szkoleniu ogólnowojskowym, ogólnopolicyjnym i służb więziennych oraz charakteryzują się godną naśladowania postawą. Wyróżnienia wręczyła dyrektor szkoły w obecności  koordynatora klas wojskowych p. Macieja Piaszczyńskiego. Na spotkaniu głos zabrali Starosta Szczecinecki pan Krzysztof Lis i Burmistrz Miasta Białego Boru pan Paweł Mikołajewski. Pan starosta podkreślił wyjątkowe miejsce szkoły nie tylko w środowisku lokalnym, ale także całego powiatu. Przypomniał, że jako organ prowadzący wspomaga szkołę w jej rozwoju, czego przykładem mogą być tegoroczne inwestycje związane z modernizacją sali gimnastycznej, oddania do użytku bieżni i boiska szkolnego, wymiany sprzętu w siłowni czy planowanego remontu auli szkolnej. Obaj mówcy zgodnie podkreślali, że uroczyste ślubowanie to także lekcja patriotyzmu, to nauka szacunku dla flagi narodowej,  hymnu, sztandaru, ale również uszanowanie munduru. Po pokazie odbyła się uroczysta defilada przed trybuną honorową. 

Ślubowanie nie byłoby możliwe bez życzliwości i wsparcia jednostek patronackich, które na co dzień dokładają wszelkich starań, aby zapewnić wysoką jakość kształcenia młodzieży klas mundurowych. Szczególnie podziękowania należą się Jednostce Wojskowej Nr 1223 z Koszalina oraz Jednostce Wojskowej Nr 4580 z Czarnego. Naszą wielką wdzięczność wyrażamy Orkiestrze Wojskowej Sił Powietrznych z Koszalina, bez udziału której ceremonia ślubowania nie miałaby tak uroczystego charakteru. Podziękowania składamy również władzom lokalnym, funkcjonariuszom Policji, Białoborskiemu Centrum Kultury i Rekreacji, Zakładowi Opieki Zdrowotnej PODIMED ze Szczecinka oraz uczniom klas drugich i trzecich z klas bezpieczeństwa wewnętrznego i ratownictwa. 

Zdjęcia: Maciej Piaszczyński, Piotr Ptasiński

 

(fot. Renata Piszcz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

ostrożnyostrożny

3 0

Ślubowanie? To jednak Biały Bór 11:46, 10.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RysiekRysiek

6 3

Fabryka bezrobotnych,co absolwent tej szkoły potrafi poza marszem krokiem defiladowym. 12:53, 10.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ojciec Ojciec

2 2

Cała impreza była dobrze zorganizowane z zachowaniem bezpieczeństwa zdrowia innych i całej szkoły. Gratulacje dla całego grona pedagogicznego. 20:51, 10.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

VangośćVangość

0 2

Szkoda, że padali jak kaczki 22:37, 10.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

VikiViki

1 0

No i zupa była słona.... 08:23, 11.10.2020


REKLAMA
REKLAMA
0%