W piątek, w samo południe w barwickim urzędzie stanu cywilnego miał miejsce jubileusz małżeństwa Złotych Godów pary małżeńskiej Państwa Stanisławy i Tadeusza Lewickich. Wspomnienie dnia z przed 50 lat przywołały dźwięki Marsza Mendelsona. Wróciły wspomnienia dnia ślubu i ceremonii.
W uroczystości uczestniczył Mariusz Kieling burmistrz Barwic, który z wielką przyjemnością i dumą powitał Jubilatów i skierował do nich słowa uznania, szacunku i gratulacje w imieniu własnym oraz radnych i przewodniczącego Rady Miejskiej w Barwicach Piotra Małka.
Sala ślubów wypełniła się gośćmi i rodzinną atmosferą, napełniona była ciepłem promieniującym od naszych gości, i ciepłem, które przez okna wpuszczały promienie słońca. Kiedy Jubilaci 50 lat temu jechali z Krzykacza (obecnie Przybkowa) do Barwic droga była zasypana śniegiem, a na dworze był duży mróz. Żeby dotrzeć do urzędu stanu cywilnego jadący przed nimi pług odśnieżał drogę. W piątek było słonecznie a termometry pokazywały 4 st.C. Niezmienne jest to, że po ponad 50 latach wspólnie razem przyjechali do urzędu stanu cywilnego.
Zgodność pożycia małżeńskiego, trud pracy, i wyrzeczenia dla dobra założonej rodziny doceniony został przez władze państwowe, dowodem czego było przyznanie Jubilatom przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, specjalnych odznaczeń „Za długoletnie pożycie małżeńskie”. Aktu dekoracji dokonał Mariusz Kieling.
Państwo Lewiccy wychowali pięcioro dzieci, dochowali się czternaściorga wnucząt i czworga prawnucząt. Prowadzili wspólnie gospodarstwo rolne. Dzieci mówią, że zostali wychowani na swojskim jadle, ekologicznym. Pani Stanisława, to gospodyni z tradycjami kulinarnymi. Większość mieszkańców lokalnej społeczności kojarzą panią Stasię ze swojskim pieczonym chlebkiem, smalcem, masłem, twarożkiem czy serem. Pani Stanisława przez wiele lat była członkiem Barwickiego Stowarzyszenia Gospodarstw Agroturystycznych, wystawiając swoje produkty na imprezach kulturalno - rolniczych w całym województwie. Prowadziła również kawiarenkę w podziemiach barwickiego urzędu, z której korzystali mieszkańcy i przejeżdżający przez Barwice. Wiele osób do dziś pamięta smak pierogów, naleśników, pączków i drożdżówek, które nadal pani Stasia serwuje swoim najbliższym.
Przypomnijmy, że Pani Stanisława była przez 12 lat sołtysem sołectwa Nowe Koprzywno. Pan Tadeusz wraz z żoną pracował na własnej gospodarce. Lubi swoją pracę, był też dzięki własnemu gospodarstwu szefem sam dla siebie, co oznaczało, że urlop nie przysługiwał. Wspólnie z małżonką ciężko pracowali, starając się zapewnić byt i dobre wychowanie dzieciom. Podczas spotkania córki zdradziły, że Pan Tadeusz lubi oglądać wiadomości, interesuje go polityka, ma zawsze własne zdanie i lubi dyskutować na te tematy.
Jubilatom życzymy dużo zdrowia i samych słonecznych dni.
Tereska 16:06, 20.01.2020
Oj Tadziu, Tadziu...Ty figlarzu ?❤️
TakiTam17:39, 20.01.2020
Nie "z przed 50 lat" tylko "sprzed 50 lat" pani autor/ko...
Wypadek pod Silnowem. Są ranni, w tym dziecko
Wyjeżdżając z drogi podporządkowanej od strony Juchowa jest bardzo słaba widoczność (pobocza zarośnięte krzakami). Powiat powinien porozumieć się z Nadleśnictwem Czaplinek (zarządcą lasów w tym miejscu) i odsłonić skrzyżowanie. Było by bezpieczniej.
Kierowca
23:25, 2025-07-14
Wypadek pod Silnowem. Są ranni, w tym dziecko
To pewnie z tych co mają pierwszeństwo bo mają lepszy samochód.
ALex
23:02, 2025-07-14
Policjanci znów wyłapali pijanych kierowców
Stańcie mili panowie na ul. Bugno - tam co weekend imprezy alkoholowe i krzyki po północy
Karolina
23:01, 2025-07-14
Wypadek pod Silnowem. Są ranni, w tym dziecko
Znowu w tym samym miejscu!
Lol
22:57, 2025-07-14