Starostwo Powiatowe w Szczecinku przygotowuje się do realizacji długo wyczekiwanej inwestycji w Juchowie. Ruiny dawnego pałacu rodu von Kleist, które od lat popadały w coraz większą ruinę, zostaną zabezpieczone, a otaczający je park zyska nowy blask. Teren stanie się otwartą przestrzenią historyczno-rekreacyjną, dostępną dla mieszkańców i turystów zainteresowanych dziedzictwem regionu.
Zabytkowa ruina z bogatą historią
Pałac w Juchowie, położony na wschodnim brzegu jeziora o tej samej nazwie, ma korzenie sięgające końca XVI wieku. Pierwszą siedzibę rodu von Kleist zbudowano w latach 1570–1580. Obecna forma rezydencji to efekt rozbudowy z XIX wieku, kiedy to powstał charakterystyczny układ w kształcie litery „U”. Po II wojnie światowej pałac służył różnym celom – był m.in. przedszkolem, szkołą i więzieniem. W latach 80. został opuszczony, co zapoczątkowało jego postępującą degradację. Obiekt obecnie znajduje się w złym stanie technicznym, a przypałacowy park jest zaniedbany i porośnięty dziką roślinnością.
Drugie podejście do inwestycji
To już kolejne podejście samorządu powiatowego do ratowania historycznego obiektu. W ubiegłym roku ogłoszono przetarg na wykonanie prac zabezpieczających, jednak żadna z ofert nie mieściła się w budżecie. – Oferta z najniższą ceną przewyższała kwotę, którą zamawiający przeznaczył na sfinansowanie zamówienia – czytamy w dokumentacji przetargowej.
Tym razem projekt ma większe szanse na realizację, ponieważ inwestycja otrzymała milion złotych dofinansowania z rządowego programu Polski Ład, w ramach edycji dedykowanej ratowaniu zabytków. Pozostałą część kosztów pokryje Powiat Szczecinecki z własnego budżetu.
Nowe życie ruin
Plan zagospodarowania zakłada kompleksowe działania konserwatorskie i zabezpieczające ruiny. Wzmocnione zostaną mury, odnowione schody i zainstalowane reflektory LED, które po zmroku podkreślą historyczną formę obiektu. W parku pojawi się nowa infrastruktura: alejki spacerowe z mineralną nawierzchnią, ławki, kosze na śmieci oraz stylowe latarnie. Cały teren zostanie oświetlony, a monitoring ma zwiększyć bezpieczeństwo.
Zamontowane zostaną również tablice informacyjne prezentujące historię pałacu i jego znaczenie dla regionu.
Zieleń zyska nowe oblicze
Szczególną uwagę poświęcono również gospodarce zielenią. Z terenu usunięte zostaną chwasty i stare rośliny, a w ich miejsce pojawią się nowe nasadzenia: jaśminowiec, kalina koralowa, lilaki, róże oraz różnorodne byliny. Przewidziano także rabaty sezonowe i kwietniki, które mają podnieść estetykę przestrzeni i uprzyjemnić pobyt odwiedzającym.
Powrót na mapę lokalnych atrakcji
Zgodnie z decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, pałac oraz przyległy park zostały objęte ochroną. Dzięki temu projektowi miejsce to ma szansę powrócić na mapę lokalnych atrakcji i stać się przestrzenią nie tylko do refleksji nad historią, ale też do odpoczynku i spotkań.
[WIDEO]2031[/WIDEO]
7 2
Oby się tym razem udało. Bo jak sobie jeszcze poczekamy, obawiam się, że nie będzie już czego zabezpieczać, a materiały co najwyżej się pozyska dla nowych budów...
5 5
Szkoda czasu i atłasu.
1 6
Oczywiście gdyby nie konserwator, można by urządzić tanie mieszkania na wynajem. Z konserwatorem zabytków jest to możliwe. Szkoda, że coś co jest ruiną jest zabytkiem. :-(
4 0
Miś
4 0
Szkoda ze wcześniej sie za to nikt nie zabrała jak stały cały a nie jedna ściana
0 0
to jest katastrofa budowlana, teren zagraża zdrowiu i życiu, natychmiastowa decyzja o rozbiórce a nie dyrdymały o światełkach i alejkach spacerowych.
2 0
O wiele lat za późno
0 0
Byłoby miło, gdyby park można było ponownie zaprojektować tak, jak zaprojektował go książę Pückler.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz