Zamknij
REKLAMA

Zmiany na torach. Będzie więcej połączeń regionalnych

11:03, 07.12.2021 | mat. pras.
Skomentuj fot. Urząd Marszałkowski WZP
REKLAMA

Dodatkowe połączenia ze Szczecina do Koszalina przez Goleniów, port lotniczy i Kołobrzeg, uruchomienie trzeciej pary pociągów Darłowo – Słupsk – Darłowo, łatwiejszy dojazd z Białogardu do Kołobrzegu w weekendy – takie udogodnienia przyniesie korekta rozkładu jazdy wprowadzana od 13 grudnia. A od wiosny 2022 r. planowane są kolejne nowości, które usprawnią komunikację z sąsiednimi województwami – bezpośrednie połączenie Szczecin – Chojnice, dodatkowy kurs ze Szczecinka do Słupska i z powrotem, a także oczekiwane przez pasażerów zmiany godzin kursowania pociągów na trasie Szczecin – Wałcz – Piła.

Decyzję o rozszerzeniu zakresu kolejowych przewozów pasażerskich podjął Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego, przeznaczając na ten cel dodatkowo 2,7 mln zł. W przyszłym roku Województwo rezerwuje na rekompensaty dla operatora przewozów (POLREGIO) w samie aż 116 mln zł. Zwiększenie puli środków ma celu poprawę oferty przewozowej – większą częstotliwość na wybranych trasach, wydłużenie relacji (np. Gryfice – Kołobrzeg i Szczecin – Kołobrzeg do Koszalina), a także zupełnie nowe połączenia.

– To odpowiedź na potrzeby mieszkańców i środowiska. Kolej jest najbezpieczniejszym i najbardziej ekologicznym środkiem transportu – podkreśla marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Pomorze Zachodnie dysponuje najnowocześniejszym w kraju taborem do przewozów regionalnych, kupujemy kolejne pociągi hybrydowe i chcemy, by jak najlepiej służyły pasażerom, były niezawodne, punktualne i kursowały z odpowiednią częstotliwością. Stąd zmiany rozkładu jazdy i systematycznie zwiększanie nakładów na organizację przewozów – wyjaśnia marszałek Olgierd Geblewicz.

Następna dobra informacja to uruchomienie trzeciej pary pociągów relacji Darłowo – Słupsk – Darłowo. Dotychczasowe połączenie z Darłowa (godz. 14.42) do Sławna (15.04) zostanie wydłużone do Słupska (przyjazd o godz. 15.35). O godzinie 15.41 pociąg ruszy w drogę powrotną – w Darłowie będzie o 16.40. Łatwiej będzie dojechać również z Białogardu do Kołobrzegu – pociąg o godz. 6.55 ma kursować codziennie. Tak samo pociąg z Kołobrzegu (godz. 19.32) do Białogardu, który dotychczas nie jeździł w soboty.

Wprowadzone zostaną także istotne zmiany w relacji Szczecin Piła. Od 13 grudnia zredukowane zostaną połączenia, która cieszyły się małym zainteresowaniem, ale w marcu nastąpi oczekiwana przez pasażerów korekta godzin kursowania pociągów. Pierwszy codzienny pociąg z Piły do Szczecina będzie ruszał około godz. 6, co ułatwi dojazdy do pracy i szkoły, min. mieszkańcom Wałcza i Kalisza Pomorskiego. Natomiast ostatni codzienny pociąg ze Szczecina do Piły przez Wałcz będzie odjeżdżał około godz. 16.40.

Te korekty przygotowywane są w porozumieniu z Województwem Wielkopolskim. Natomiast we współpracy z Województwem Pomorskim planowane jest uruchomienie bezpośredniego połączenia Szczecin – Chojnice przez Stargard, Drawsko Pomorskie, Złocieniec, Czaplinek, Szczecinek, Czarne i Człuchów. Ponadto przewiduje się uruchomienie nowej pary pociągów na trasie Szczecinek – Słupsk przez Biały Bór i Miastko.

Przypominamy, że propozycje zmian w rozkładzie jazdy mogą składać również pasażerowie. Formularz kontaktowy dostępny jest na stronie internetowej Wydziału Infrastruktury i Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

(mat. pras.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

podróznik podróznik

0 2

no zobaczymy jak to bedzie bo narazie połączenie do Szczecina to masakra jakaś 3 kursy na krzyż z wielkiej łaski i to w godzinach ze smiech na sali 17:23, 07.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Trąba Trąba

0 0

Oho może w końcu poranne z białego boru? 22:08, 07.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rudaruda

0 0

Pisze się o połączeniach z Białogardu do Kołobrzegu, może ktoś się przyjrzy co z dojazdem z Szczecinka do Kołobrzegu i z powrotem.
Rano nie mam połączenia a powrót trwa 3 godziny. Ten rozkład jazdy jest naprawdę superowski, życzę wszystkim układającym rozkłady dojazdu do pracy tymi pociągami.
11:46, 08.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%