Zamknij
REKLAMA

Kiedy i gdzie wybrać się "z koszyczkiem"? Sprawdzamy jak wygląda święcenie pokarmów w Szczecinku.

19:10, 02.04.2021 | T.N
Skomentuj fot. Pixabay
REKLAMA

Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć koszyczka ze święconką. Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę to tradycja. Ale w tym roku udział w tym obrzędzie jest utrudniony. Wszystko przez pandemię, która ogranicza liczebność wiernych w kościołach. Dlatego w większości parafii święcenie pokarmów odbędzie się nie "w", a "przed" kościołem.

Gdzie i kiedy wybrać się z koszyczkiem w Szczecinku i okolicach?

W parafii Świętej Rozalii wielkosobotnie błogosławieństwo pokarmów odbywać się będzie na zewnątrz kościoła, co pół godziny, od 10 do 14. Wierni parafii Świętego Krzysztofa na święcenie wybrać się mogą także co 30 minut między godziną 8 a 13. W parafii mariackiej pokropienie i modlitwę zaplanowano na placu przed kościołem. Początek o 10, koniec o 13.30.

Jak zachować się podczas święcenia w kościele Miłosierdzia Bożego? Jak czytamy w ogłoszeniach parafialnych, ustawiamy się "na zewnątrz kościoła od strony parkingu, wzdłuż chodnika od plebanii do głównego wejścia kościoła w bezpiecznej odległości, koszyki kładziemy na ziemi przed sobą. Przypominamy, że błogosławieństwo dotyczy pokarmów, a nie osób". Święcenie od 9 do 13 co pół godziny.

W parafii Świętego Franciszka z Asyżu obrzęd błogosławieństwa pokarmów o 11, 11.30 i 12. "W tym roku z troski o nasze zdrowie poświęcenie pokarmów nie będzie w kościele lecz na zewnątrz kościoła, na parkingu między świątynią a garażem. Zwracam się z wielką prośbą aby do poświęcenia nie przychodzić całymi rodzinami lecz wyznaczyć tylko jedną osobę z domu, tak by zachować warunki bezpieczeństwa. Koszyczki niech każdy ma przy sobie. Po modlitwie zostaną poświęcone" - informuje proboszcz, ks. Marek Kowalewski.

Zapracowani i spóźnialscy najpóźniej ze święconką będą mogli wybrać się do kościoła Ducha Świętego. Ojcowie redemptoryści pobłogosławią pokarmy przed kościołem w godzinach od 9 do 16. Także co 30 minut.

Jak wygląda sytuacja w miejscowościach pod Szczecinkiem?

W Marcelinie święcenie przy kapliczce o 11:00 i 13:00. W Czarnoborze przy krzyżu o godzinie 12.30. W Skotnikach błogosławieństwo pokarmów o 10, wzdłuż chodnika prowadzącego do drzwi głównych.

Duchowni przypominają także, ze w dobie pandemii wcale nie trzeba wybierać się z koszyczkiem do kościoła. Święcenie pokarmów można zorganizować także w domowym zaciszu - według RYTUAŁU RODZINNEGO.

(T.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%