Zamknij
REKLAMA

Polaków portret prywatny. Niezwykła wystawa w Muzeum Regionalnym

05:13, 06.09.2021 | r.
Skomentuj fot. Magdalena Michalska
REKLAMA

Szczecineckie Muzeum Regionalne przygotowało kolejną ciekawą propozycję dla osób zainteresowanych fotografią tradycyjną. I jest to prawdziwy crème de la crème, w ujęciu Bogdana Dziworskiego.

Wernisaż najnowszej wystawy zatytułowanej „Bogdan Dziworski f/5.6” odbył się w minioną sobotę (4 września) w gościnnych wnętrzach Muzeum Regionalnego. Ze względu na dojrzały wiek oraz nienajlepszy stan zdrowia autor fotografii, nie mógł osobiście zawitać nad Trzesiecko, jednak Jerzy Zegarliński z Agencji Zegart oraz Ireneusz Markanicz – dyrektor muzeum, doskonale sprawdzili się w roli przewodników po jego artystycznym świecie.

Bogdan Dziworski - uważany za arcymistrza fotografii ulicznej i polskiego Cartier-Bressona, stworzył czuły i subiektywny dokument portretujący Polaków pomiędzy latami 60 –tymi a 90-tymi XX wieku. Tematem czterdziestu dwóch, czarno – białych fotografii są urywki z życia codziennego mieszkańców mniejszych i nieco większych miasteczek. Autor ucieka od konkretnych wydarzeń, unika kontekstu politycznego czy innych ewidentnych znaków mogących powiązać bohaterów z konkretnym miejscem i czasem na ziemi. Interesują go emocje i ulotne chwile, które uwiecznia bez wcześniejszych przymiarek, znajdując się ze swoim aparatem „w odpowiednim miejscu i czasie”. Na twarzach modeli – zwykłych ludzi w różnym wieku i wszelkich profesji, dostrzeżemy nie tylko cały przekrój szczerych emocji, ale będziemy wraz z nimi odbywać sentymentalną podróż przez bary mleczne, pikniki czy zabawy na trzepaku.

Poza tym jak podkreślił dyrektor Markanicz - [ Na wystawie] widzimy nie printy, nie rzeczy które zostały wyplute przez maszynę, tylko autentyczne odbitki fotograficzne, które powstały w ciemni. To jest cały czas technika srebrowa, czyli ta tradycyjna fotografia analogowa, gdzie wszystko opiera się o kryształki srebra.

Nim wystawa trafiła do Szczecinka, prezentowana była w Wiedniu i Nowym Jorku, a także podczas całego szeregu eventów krajowych, wszędzie spotykając się z entuzjazmem oraz bardzo ciepłym przyjęciem. Dla odwiedzających znad Trzesiecka, wybór dzieł autorstwa Bogdana Dziworskiego będzie dostępny w Muzeum Regionalnym aż do 14 listopada.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%