Zamknij
REKLAMA

Narodowe czytanie w Szczecinku

20:58, 08.09.2019 | BR
Skomentuj
REKLAMA

7 września odbyła się 8. edycja „Narodowego czytania” pod honorowym patronatem pary prezydenckiej. Akcja została zainicjowana przez Bronisława Komorowskiego w 2011 roku. Szczecinek przyłączył się do akcji po raz siódmy. Narodowe czytanie w Szczecinku odbyło się na sali konferencyjnej szczecineckiego Zamku i rozpoczęło się o godzinie 11. Podobnie jak w całej Polsce także i u nas czytano nowele wybitnych polskich pisarzy. Nowele, które we fragmentach czytano to:  "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej, "Orka" Władysława Reymonta, "Rozdziobią nas kruki, wrony" Stefana Żeromskiego, "Sachem" Henryka Sienkiewicza oraz "Sawa" Henryka Rzewuskiego, "Dym" Marii Konopnickiej, "Katarynka" Bolesława Prusa, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" Brunona Schulza.

Nowele, głównie kojarzone z lekturami szkolnymi, zarówno w Szczecinku jak i w całym kraju były czytane przez osobistości zarówno ze sfery politycznej jak i kulturalnej. W sali zamkowej, do świata zawartego na kartach nowel przenieśli nas burmistrzowie Daniel Rak, Dorota Rusin-Hardenbicker i Maciej Makselon, poseł Radosław Lubczyk, radni Katarzyna Dudź,  Małgorzata Bała, Janusz Rautszko oraz dyrektor KCUW - Tomasz Czuk. Na scenie towarzyszyli im uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6, która była organizatorem tego corocznego wydarzenia.

Celem przedsięwzięcia jest przypomnienie najważniejszych polskich dzieł literackich oraz propagowanie czytelnictwa. Akcja ma również na celu pielęgnowanie poprawnej polszczyzny i dbałości o kulturę słowa. W końcu Polacy to nie gęsi i swój język mają.

(BR)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

AdamAdam

7 1

A jakie kryteria decydowały o tym kto czytał? Z pewnością nie była to umiejętność płynnego czytania. Rozumiem, że pani dytektor sp 6 kierowała się negatywną selekcją. Swój swego zrozumie. 22:55, 08.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WieraWiera

1 3

Pani Dyrektor jak zwykle elegancko ubrana, dostojna, po prostu: KLASA. Pozdrawiam gorąco! 15:08, 09.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA