Zamknij
REKLAMA

Wystawa w Jaszunach z akcentem szczecineckim

15:54, 20.05.2019 | HG
Skomentuj
REKLAMA

Zachodniopomorscy artyści: malarka Włodzimiera Kolk i rzeźbiarz Romuald Wiśniewski w Pałacu Balińskich i Śniadeckich w podwileńskich Jaszunach na dawnych kresach wschodnich RP obecnej Litwy wystawili w komnatach wspomnianego pałacu, swój autorski dorobek artystyczny, malarstwo i rzeźbę.

Na ścianach, pieczołowicie odrestaurowanego pałacu, w którym bywali Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki, pośród wielu prac wystawiono też obraz autorstwa Włodzimiery Kolk, zatytułowany „ODLOT GRYFIĄTEK”. Obraz ten jest bezpośrednio związany ze Szczecinkiem, przedstawia bowiem kamienicę z rogu ulic Koszalińskiej z Zieloną.

Prace Włodzimiery Kolk mieszkańcy Szczecinka mogli obejrzeć podczas wystawy w 2003 roku w „Art Galerii” i w 2016 roku w „Galerii Sztuki ZAMEK”.

Zaś z pracowni Romualda Wiśniewskiego wyszły odlewy w brązie: obecna druga wersja Pomnika Józefa Piłsudskiego, który znajduje się przy placu Sowińskiego oraz „Gryf Szczecinecki” rzeźba z wierzchołka dachu kamienicy przy ul. Koszalińskiej róg Zielonej, autorstwa zmarłego szczecineckiego artysty rzeźbiarza Wiesława Adamskiego.

Wernisaż otworzył i poprowadził red. Krzysztof Subocz. Głos zabrali: Mer Solecznicki Pan Zdzisław Palewicz, Konsul Pani Irmina Szmalec z Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie, Dyrektor Pałacu Balińskich w Jaszunach Pan Kazimierz Karpicz, Pan Jerzy Miotke z ramienia Zarządu Głównego Związku Piłsudczyków RP oraz artyści Włodzimiera Kolk i Romuald Wiśniewski.

(HG)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA