Zamknij
REKLAMA

Co wiernych boli w Kościele? Episkopat ujawnia raport

08.29, 28.08.2022 Źródło: Episkopat Polski Aktualizacja: 08.29, 28.08.2022
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Wojciech Drewka / foto.siecportali.pl
REKLAMA

Pragnienie poprawy w Kościele sposobu jego funkcjonowania, dbałość o liturgię, homilię, troska o osoby czujące się w Kościele wykluczone - to tylko niektóre wnioski z synodu w polskich diecezjach. Wierni skupiali się na tym, co ich boli w Kościele. 

W konsultacjach synodalnych, na różnych poziomach, uczestniczyli głównie wierni zaangażowani w życie parafii, członkowie wspólnot, jak również osoby praktykujące, a wcześniej nieangażujące się bezpośrednio w swoich parafiach.

Spotkania synodalne zorganizowało – zależnie od diecezji – od 30 do 65 proc. parafii. Koordynatorzy lokalni w parafiach stanowili grupę liczącą ponad 6,8 tys. osób. W parafiach Synod był koordynowany najczęściej przez księży. W konsultacjach synodalnych wzięło udział ponad 100 tys. osób.

Jak wskazuje Episkopat konsultacje synodalne stały się okazją do wyrażenia „krytycznej troski”.

"Krytyczna troska". Co wiernych boli w Kościele? 

Uczestnicy synodu wskazywali, że "Kościół jest oderwany od życia, nudny, zbyt mało mówi się o wątpliwościach i o tym, co wiara oznacza dla nas". 

- W konsultacjach oraz syntezach bardzo wyraźnie słychać było ostrą krytykę księży, wynikającą przede wszystkim z własnych doświadczeń parafialnych - czytamy w 40-stronnicowym dokumencie. 

Świeccy dostrzegali u księży "brak wiary, materializm, łamanie zasad, brak wrażliwości na potrzeby ludzi".

Jednocześnie bardzo wysoko cenią  "świadomość powołania, głęboką wiarę, prawdziwą pobożność, życie według zasad, dbałość o kult i nauczanie, troskę o człowieka, miłość do Kościoła, apolityczność przy jednoczesnym zaangażowaniu w  sprawy społeczne, bezinteresowność, a  przede wszystkim autentyczność i świadectwo".

Zwracano również uwagę na konieczność wzmocnienia duszpasterstwa młodzieży, rodzin i ludzi starszych, a także objęcie troską duszpasterską osób żyjących w związkach niesakramentalnych i osób LGBT.

Uczestnicy spotkań synodalnych dzielili się obrazem Kościoła zranionego, dotkniętego skandalami i ludzką biedą, którego grzeszna strona związana ze słabością człowieka często powoduje zgorszenie i cierpienie. 

- To Kościół często bezradny, dotknięty szokiem zmian, który niejednokrotnie powoduje frustrację wiernych, przypominając bardziej źle zarządzaną instytucję niż wspólnotę prowadzoną przez wyrazistych pasterzy - można przeczytać w dokumencie. 

Z syntezy krajowej wynika, że Synod podkreślił potrzebę poprawy w Kościele sposobu jego funkcjonowania, nie zaś zmiany doktryny czy struktury. Potrzeba zmiany nie wiąże się tylko z instytucją Kościoła. Kluczowe w tym procesie jest osobiste nawrócenie tak świeckich jak i duchownych.

- Konsultacje synodalne wskazały na potrzebę uczenia się wspólnego wędrowania, aby budować wspólnotę Kościoła - wskazuje Episkopat. 

(Źródło: Episkopat Polski)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (5)

AQQ2AQQ2

10 5

mnie najmocniej boli N_A_P_I_E_R_D_A_L_A_N_I_E dzwonami co pół godziny. Oszaleć można! Po wakacjach zgłaszam temat gdzie trzeba - przyjadą z robią pomiary hałas i mandat. Jak nie pomoże to do sądu. Z tego powodu do kościoła w ogóle nie chodzę bo nie mam zamiaru umoralniać się w instytycji która w du_pie ma przestrzeń innych ludzi dookoła 10:38, 28.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SzczecinekSzczecinek

5 1

Banda pedofili i darmozjadów robi ankietę co w nich wk..ia ludzi. I jeszcze się z tym obnosi. Buahahaha 22:59, 28.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BRNTBRNT

1 0

Cytaty z tego tekstu i brawa dla autora iszczecinek:

1. Świeccy dostrzegali u księży "brak wiary,
2. Jednocześnie bardzo wysoko cenią (...) głęboką wiarę -z treści wynika, że chodzi o tych samych księży co w pkt.1

Poziom iszczecinek - coś pięknego! 00:37, 29.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

stefekstefek

3 0

W kościele zagościła polityka i biznes, a boga już tam nie ma- to boli tych co wierzą. 08:59, 29.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RjRj

3 0

Kościół popierał pis więc każdy myślący obywatel odwróci się od tego. Tak to jest od radio trójki po stadninę w janowiei kurs złotówki 15:29, 29.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%