Zamknij
REKLAMA

Kościół katolicki obchodzi Światowy Dzień Modlitw o Powołania

09.52, 08.05.2022 PAP Aktualizacja: 09.53, 08.05.2022
Skomentuj PAP
REKLAMA

Dzień Modlitw o Powołania obchodzony jest w IV niedzielę wielkanocną, nazywaną niedzielą Dobrego Pasterza.

Kościół katolicki obchodzi w niedzielę Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Powołanie jest nie tyle wyborem sposobu życia, ale przyjęciem życia z Bogiem dla innych - mówi PAP delegat KEP ds. powołań bp Marek Solarczyk.

Papieskie orędzie na 59. Światowy Dzień Modlitw o Powołania nosi tytuł "Powołani do budowania rodziny ludzkiej". Franciszek podkreślił w nim, że trzeba "wystrzegać się mentalności, rozdzielającej kapłanów i świeckich, która uważa tych pierwszych za protagonistów, a drugich za wykonawców, i realizować misję chrześcijańską, jako jeden lud Boży, świeccy i pasterze razem".

"Jesteśmy powołani, aby być stróżami jedni drugich, by tworzyć więzi zgody i dzielenia się, by leczyć rany stworzenia, żeby nie zostało zniszczone jego piękno" - apelował.

W Polsce niedziela Dobrego Pasterza rozpoczyna tydzień modlitw o powołania do szczególnej służby w Kościele. W tym roku pod hasłem - "Posłani w pokoju Chrystusa".

"Powołanie jest nie tyle wyborem sposobu życia, którego kształt jest społecznie kojarzony, ale przyjęciem życia z Bogiem dla innych" - powiedział PAP bp Solarczyk.

Podkreślił, że według Kościoła katolickiego miejscem szczególnego spotkania z Jezusem dla człowieka wierzącego jest każda eucharystia, w czasie której Bóg ofiarowuje nam swoje życia. "Msza św. jest centrum życia Kościoła, bo ona buduje naszą wiarę i ona umacnia naszą jedność z Bogiem, stąd tak ważne, aby młodzi uczestniczyli w eucharystii" - powiedział hierarcha. Zaznaczył, że na tej drodze rozwoju wiary ważną rolę odgrywają - rodzina, Kościół oraz wspólnota rówieśnicza.

Delegat KEP ds. powołań podkreślił, że potrzebna jest stała troska dorosłych o przekazywanie wiary młodemu pokoleniu i wspieranie go na drodze dojrzewania, aby z odpowiedzialnością weszło w dorosłe życia, podejmując obowiązki swojego stanu. "To zakłada m.in. towarzyszenie młodym na różnych etapach ich życia, aby mogli dobrze odczytać, rozeznać swoje osobiste powołanie i na nie odpowiedzieć" - powiedział biskup.

Wskazał, że "niezwykle cenne jest doświadczenie wspólnoty, w której młody człowiek może być sobą i która go wspiera świadectwem życia i modlitwą". Ocenił, że "czas pandemii oraz wojna w Ukrainie są okazją dla młodych do głębszej refleksji na sensem swojego życia, nad miejscem w nim wiary w Boga czy służby drugiemu".

Światowy Dzień Modlitw o Powołania to inicjatywa papieża Pawła VI. Pierwszy raz był obchodzony 12 kwietnia 1964 r. Niedziela Dobrego Pasterza to również święto patronalne Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła. Wspiera ono powołania misyjne, m.in. akcją AdoMIS, zachęcającą do adopcji misyjnych seminarzystów. (PAP)

autor: Magdalena Gronek

mgw/ ann/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

GOŚĆ 1GOŚĆ 1

0 2

Kiedy kk pomodli się za ofiary pedofilii w sutannach? 18:58, 09.05.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

gośćgość

0 2

Jak tylko Ukraińcy przeproszą za Wołyń :] 19:15, 09.05.2022


katolikkatolik

1 1

Od 6 lat co roku w I piątek Wielkiego Postu Kościół Katolicki modli się i pokutuje w nabożeństwach za ofiary wykorzystywania seksualnego małoletnich.
Pozdrawiam 20:13, 09.05.2022


REKLAMA
0%