Czy wiedzieliście, że kilkanaście kilometrów od Szczecinka znajduje się jedno z najlepiej zachowanych torfowisk kopułowych w Polsce? To właśnie tam, na wyjątkowy spacer zapraszają leśnicy z Nadleśnictwa Szczecinek.
Spacer odbędzie się w północnej, zamkniętej na co dzień części rezerwatu, gdzie znajduje się unikalna kopuła torfowa, porośnięta torfowcami i otoczona borem bagiennym. Miejsce to nie tylko zachwyca swoją dziką przyrodą, ale także ma ogromne znaczenie dla nauki. Szacuje się, że grubość pokładu torfu sięga tam 12 metrów!
Spacer tematyczny poprowadzą wybitni naukowcy – prof. Bogdan Chojnicki, specjalista od klimatologii z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz prof. Mariusz Lamentowicz, polski przyrodnik, geograf i paleoekolog z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przewodnicy opowiedzą o tajemnicach torfowisk, ich wpływie na klimat oraz badaniach, które prowadzą w tej dziedzinie.
Plan wydarzenia:
Co trzeba zabrać ze sobą oprócz dobrego nastroju – gumowce będą tu na wagę złota, odzież odpowiednią do pogody, suchy prowiant i napoje na wycieczkę i środek odstraszający komary.
Ze względu na specyfikę miejsca, wydarzenie jest skierowane dla osób powyżej 10 roku życia.
Zapisy trwają do 16 września lub do wyczerpania miejsc. Ilość miejsc jest ograniczona! Zgłoszenia przyjmuje Katarzyna Klimek pod adresem: [email protected].
50km 08:59, 11.09.2024
Piękne miejsce chodzę tam za rogami
tw13:26, 11.09.2024
Gdybyście jeszcze napisali, kiedy jest ten spacer, to nawet by była przydatna informacja... A tak, to tylko wiemy, że autork/ka nie zna polskiej gramatyki - nie potrafi poprawnie zastosować słów "liczba" i "ilość"... Żal
Nadleśnictwo Szczeci16:38, 11.09.2024
Dobrze, że chociaż na przyrodzie się znamy, bo z gramatyki pała ;) Na bieżąco publikujemy informacje o organizowanych przez nas wydarzeniach na naszym FB. W dużej liczbie :) Zapraszamy do śledzenia profilu.
Konopielka21:38, 11.09.2024
Chyba wolałabym jednak dla swojego dziecka spacer po Dolinie Krzemowej lub osrodku NASA, lub Central Parku w NY- ale cóż fajnie, że tu mamy bagna.
Własciwie w polskiej historii zawsze były bagna, rozmaite Taplary, Konopielki i blotniste wschodnie drogi, z ktorych ludzie uciekali bez butów za ocean...Dobrze, ze mamy piekno natury dostrzeżone przez swiatowe zestawienia, ale co oprócz tego mozemy zaproponować swiatu? Jeszcze wiecej zieleni posród lasow i bagien?
Fundamenty Nauki09:53, 12.09.2024
Na bagnach Taplary i Kusowo, dzieje się więcej, tam jest bogactwo życia, jest większe niż na amerykańskich pustyniach, a wizyta w "parku technologii" nic nie da, jak nie zna się podstawy funkcjonowania świata, a to - opiera się na fizyce i chemii.
ptasznik11:39, 12.09.2024
Pani Katarzyno, świetny pomysł edukacyjny. Proszę tylko wziąć pod uwagę fakt, że nie każdy korzysta z FB; dobrze więc byłoby ogłosić wydarzenie na stronie nadleśnictwa. Niestety, tam ani słowa na ten temat. Gdyby nie informacja na iSzczecinek, nie wiedziałbym o tym interesującym zamyśle.
Proszę zatem ogłaszać takie zamiary na waszej stronie, choćby w zakładce Wydarzenia.
Z pozdrowieniami.
0 0
A gdzie to jest