Materiały, zdjęcia i plakaty przekazane przez mieszkańców Szczecinka stały się podstawą do stworzenia niezwykłej wystawy i prawdziwej podróży sentymentalnej do czasów gdy trwał „festiwal Solidarności”, a w sercach Polaków zagościła nadzieja.
Lata 80-te XX wieku zapisały się w historii naszego kraju jako okres burzliwy i pełen przełomowych wydarzeń. Ponure, biedne, pełne napięć, walki ale i nadziei na zmianę. Ich klimat można doskonale poczuć odwiedzając wystawę czasową w szczecineckim Muzeum Regionalnym. Różnorodne eksponaty przenoszą nas do czasów „festiwalu Solidarności”, momentu wprowadzenia stanu wojennego oraz kilku innych wydarzeń jakie miały miejsce przed wyborami w 1989 roku.
- Bardzo zależało nam aby pokazać lokalne wątki związane z tymi tematami – powiedział dyrektor Muzeum, Ireneusz Markanicz. – Dlatego bardzo dziękujemy wszystkim osobom które zechciały podzielić się swoimi wspomnieniami oraz udostępnić nam wszelkie pamiątki z tamtych czasów. Z nazwiska wymienię tylko panów: Stanisława Żabskiego, Henryka Gnat czy Eugeniusza Dudka, jednak lista ofiarodawców jest dużo, dużo dłuższa…
Wśród zgromadzonych eksponatów, warto wspomnieć choćby o pierwszym numerze „Gazety Wyborczej”, powielaczu do bibuły czy maszynie do pisania zamykanej na kłódkę, tak aby nikt niepowołany nie mógł jej użyć po oficjalnym zakończeniu pracy!
Prawdziwą perełkę stanowi krótki film z 1981 roku zarejestrowany na taśmie światłoczułej 8 mm, przez pana Eugeniusza Dudka. Przedstawia on urywki z trzech niezwykle istotnych wydarzeń lokalnych tamtego okresu: wyborów władz szczecineckiej „Solidarności” jakie odbyły się w Domu Kolejarza oraz dwóch uroczystych mszy św. na Palcu Nowotki (obecnie Kamińskiego). Pierwsza z nich miała miejsce 16 maja - po zamachu na papieża Jana Pawła II, kolejna - 30 maja po śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Osobnego omówienia wymaga gablota z fotografiami na których uwieczniono moment wręczenia załodze „Polamu”, zakładowego sztandaru „Solidarności”. Była to niezwykła uroczystość, uświetniona obecnością biskupa i połączona z oficjalnym powieszeniem krzyży na halach produkcyjnych i w biurach przedsiębiorstwa. A wszystko to 21 listopada 1981 roku – zaledwie na trzy tygodnie przed wprowadzeniem stanu wojennego….
Wystawa zawiera również element interaktywny. W czytelni przeniesionej żywcem z czasów Jaruzelskiego, udostępniono dla odwiedzających drukowane maczkiem zbiory bibuły oraz pobrane z IPN-u dokumenty na temat pani Krystyny Oberdy – pracowniczki Zakładów Sprzętu Instalacyjnego „Polam”, aktywnej działaczki „Solidarności”, która gorąco protestowała przeciwko usunięciu krzyży z zakładu w 1985 roku.
– Liczące setki stron zapiski dowodzą, że każdy krok tej kobiety był śledzony przez Służbę Bezpieczeństwa, a w jej otoczeniu nie brakowało tajnych współpracowników - tłumaczy Ireneusz Markanicz. – Jest to przerażające, ale i niezwykle ciekawe świadectwo jak działał PRL-owski system opresji i jak niezwykle bogatą wiedzę o życiu obywateli gromadził.
Wystawa „Festiwal Solidarności po szczecinecku” dostępna będzie dla zwiedzających aż do końca stycznia. Przyjdźcie, zobaczcie, poznajcie kawał lokalnej historii.
ha ha ha10:11, 15.12.2021
Co ma wspólnego pierwszy numer Wyborczej z 1989 roku ze stanem wojennym? Ale i wielki mi eksponat
To już szybciej but albo pałka milicjanta
PRL państwo marzeń10:22, 15.12.2021
Na ostatnim zdjęciu jest zabawny napis oburzający się, że w ciągu 36 lat zbudowano tylko 3 przedszkola, i że są przeludnione a było publicznych 10 albo i więcej w mieście.
Przez następne 40 lat zniszczono 9 publicznych przedszkoli i nie wybudowanego żadnego publicznego. Jest jedno. Nie ma przeludnienia bo nie ma dzieci. Jest kryzys demograficzny w mieście, ubywa mieszkańców bo nie ma pracy i mieszkań, Wychodzi na to, że PRL był lepszy ha ha
Zyga11:55, 15.12.2021
Jest jeszcze takie państwo "marzeń" na Półwyspie Koreańskim. Skoro Ci się tak podoba, pora się pakować. Proponuję też obejrzeć "Misia" Barei, ale tak ze zrozumieniem.
KOM DŻON 12:49, 15.12.2021
Nawet tam są przedszkola publiczne za free
Zyga15:01, 15.12.2021
Kiedy ty zrozumiesz; nie ma nic za free! Ze coś jest darmowe, to wymysł komunistów dla ciemnych mas.
PZPR, ORMO i SB!!!11:13, 15.12.2021
Szkoda, że autorzy wystawy nie pokusili sie o sporządzenie i przedstawienie listy *%#)!& PZPR, Milicji Obywatelskiej, ORMO. Zdaję sobie sprawę, że wywołałoby by to popłoch wśród wielu osób ich rodzin oraz ferment społeczny. Do dzisiaj niektóre osoby sprawujące ważne funkcje publiczne wstdzą się swoich życiorysów i przeszłości w ORMO, SB, PZPR, próbują zatrzeć swoje życiorysy, wymazać z nich niechlubną przeszłość, bądź ją ukryć. Warto zadać pytanie lokalnym elitom w gminach powiatu szczecineckiego i starostwie: co robiłeś w latach 1980-1990 wielu zapomniało tłumacząc sie niepamięcią. Część dokumentów zachowała się i również żyją świadkowie, którzy pamietają kto gdzie był wtedy, po której stronie. Niestety obciążeni niechlubna przeszłością starają się zagłuszyć swoje sumienie grając role nadgorliwych kościółkowych katolików. Polecam literaturę II obiegu Piotra Wierzbickiego ,,Traktat o gnidach". Czasy się zmieniły ludzie nie!!!
ruski gieroj12:48, 15.12.2021
GDYBY nie PRL pasałbyś świnie bez butów
Nikt12:55, 15.12.2021
Niech pan idzie na wystawę i przejrzy akta pani Krystyny Oberdy, one coś na ten temat mówią...
Lustro11:34, 15.12.2021
Pobratymcy Bolka zabierają głos , narazie jeszcze to sądy decydują o tym kto był bandytą. Sprawdź w katalogu IPN swoj życiorys i swoich najbliższych, większość zna te wielkie dokonania z lat komuny marna gnido.
RED STAR 12:46, 15.12.2021
Gdyby nie Polska Ludowa i towarzysz Stalin to wielu z was nie byłoby na tej poniemieckiej zdobytej przez Armię Czerwoną i Berlingowców faszystowskiej ziemi. Wszystkie większe zakłady mają początek w komunie. Co po 89 roku w Szczecinku wielkiego powstało? Jakie zakłady pracy ludzie stąd wyjeżdżają za chlebem i pracą
Mieszkaniec II12:57, 15.12.2021
Ciekawa wystawa, zwłaszcza gdy wysłucha się historii związanych z poszczególnymi eksponatami. Wspomnienia o Polamie to kawał historii...
Wolny Gdańsk14:36, 15.12.2021
POLAM to nie Stocznia ani kopalnia Wujek....co oni tam niby wielkiego robili na tym zadupiu?
Nina13:29, 15.12.2021
Pamietajmy o szczecineckich kolejarzach tam była siła i opór przeciw komunie - ich się bali najbardziej jaruzele. Szacunek brać kolejarska.
S14:36, 15.12.2021
stoczniowcy, górnicy i hutnicy coś robili...a kolejarze? nie kojarze
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
0 2
A miałeś kiedyś w rękach pierwszy numer gazety z tak długim stażem? Mnie się to wydaje całkiem interesujące.
2 0
Tak Trybunę LUDU I Tygodnik Solidarność
1 1
Do RED - to zanieś do Muzeum! Jak znalazł na tą wystawę, chętnie rzucę okiem❤️