1 marca to szczególna data. Tego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w całym kraju (oraz poza jego granicami) organizowane są różnego rodzaju wydarzenia. Nie inaczej jest również w Szczecinku. Uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół nr 2 im. Warcisława IV postanowili uhonorować pamięć o Żołnierzach Wyklętych biorąc udział we wspólnym „Biegu pamięci”. Przyłączyli się do nich również pedagodzy i uczniowie szczecineckich szkół podstawowych.
[FOTORELACJA]7058[/FOTORELACJA]
Uczestnicy biegu wspólnie pokonali trasę o długości 1963 metrów. Liczba ta ma wymiar symboliczny, bowiem 1963 rok był ostatnim rokiem ich aktywności. W tym roku zginał ostatni „wyklęty” Józef Franczak.
- W związku z dzisiejszym świętem narodowym nauczyciele z uczniami postanowili kontynuować ideę, która rozpoczęła się w minionym roku. Wówczas braliśmy udział w ministerialnej akcji Biegu Żołnierzy Wyklętych. W tym roku postanowiliśmy zorganizować własną odsłonę akcji – mówi Robert Jasek, dyrektor Zespołu Szkół nr 2.
- Wyszliśmy z tą inicjatywą nie tylko do uczniów naszej szkoły, ale zaprosiliśmy do udziału w biegu również uczniów szkół podstawowych. Zgłosiły się do nas lokalne szkoły z terenu Szczecinka.
- W ten właśnie sposób dzisiaj wspólnie chcemy uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych i przy tej okazji trochę powiedzieć o ich historii. A z drugiej strony zaktywizować młodzież i zachęcić ich do ruchu i aktywności fizycznej. Dzisiaj łączymy te idee patriotyczne, idee historyczne z tą ideą aktywności. Cieszymy się, że pogoda dzisiaj dopisała i warunki atmosferyczne pozwolą tą naszą imprezę przeprowadzić sprawnie i w bezpiecznych warunkach.
- Nasza młodzież szkolna chętnie bierze udział w tego typu akcjach. Przy naszej szkole znajduje się pomnik Żołnierzy Wyklętych. Tu też co roku władze powiatu organizują oficjalne obchody. A my przez cały rok nadzorujemy czystość tego pomnika i dbamy o niego. I też te idee związane z Żołnierzami Wyklętymi w naszej szkole są obecne na lekcjach wychowawczych, na lekcjach historii czy wiedzy o społeczeństwie. Pierwszy raz wyszliśmy z inicjatywą i zaproszeniem do szkół podstawowych. I cieszymy się, że inne placówki postanowiły się do nas przyłączyć w tym dniu. Mam nadzieję, że w przyszłości dołączą do nas również uczniowie szkół z terenu powiatu oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych.
– dodaje Robert Jasek.
Jak zaznacza nasz rozmówca wydarzenie w formie „Biegu Żołnierzy Wyklętych” będzie kontynuowane również w przyszłych latach.
0 1
TO JEST WALKA, NA KTÓRĄ SIĘ PATRZY CAŁE MIASTO I MACIE WSZYSCY U NAS PROPSY I TO ELEGANCKO!!! KAŻDY CZŁOWIEK MIESZKA W WOLNEJ I DEMOKRATYCZNEJ IV RZECZPOSPOLITEJ POLSCE!!!
0 0
Chyba pan szanowny szpagacik przeszedł z leczniczej na tę penalizowaną. Uwaga na sąsiadów bo zadenuncjują ! Howk, blada twarz.