Zamknij
REKLAMA

Historycznie najniższa liczba bezrobotnych w woj. zachodniopomorskim

10:19, 02.08.2022 | .
Skomentuj fot. iszczecinek.pl / archiwum
REKLAMA

Czerwiec okazał się wyjątkowym miesiącem na zachodniopomorskim rynku pracy. Z rejestrów powiatowych urzędów pracy ubyło prawie 2 tys. osób, a wielkość stopy bezrobocia wyniosła w regionie 6,4%. Jak będą wyglądały kolejne miesiące? Nastroje zatrudnieniowe pracodawców to „umiarkowany optymizm”.

W czerwcu z rejestrów powiatowych urzędów pracy ubyło dokładnie 1 907 osób. To dane zebrane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie. W związku z tym, na koniec czerwca br. w Zachodniopomorskiem zarejestrowanych było 39 650 bezrobotnych. To najmniej od czasu powstania województwa, czyli od 1999 roku.

To pierwszy miesiąc, w którym liczba osób zarejestrowanych jako bezrobotne spadła poniżej granicy 40 tysięcy. Mamy nadzieję, że ta tendencja utrzyma się.

– mówi dyrektor WUP w Szczecinie Andrzej Przewoda.

Przedstawione tendencje mają także odzwierciedlenie w wielkości stopy bezrobocia. Z wyliczeń GUS wynika, że wyniosła ona w czerwcu w całym województwie zachodniopomorskim 6,4%. Dla porównania w czerwcu ubiegłego roku wynosiła 7,9%.  

To bardzo dobry wynik, tym bardziej że wszyscy dobrze pamiętamy jak  boleśnie przechodziliśmy transformację ustrojową. Część powiatów wciąż, zwłaszcza z terenów popegeerowskich, potrzebuje silnego wsparcia. I o to także mocno zabiegamy w nowej perspektywie finansowej. Mimo trudnej historii, krok po kroku, zbudowaliśmy naszą gospodarkę na nowo. Dzięki dobremu klimatowi do inwestowania, promocji przedsiębiorczości i przede wszystkim operatywnym firmom możemy dziś pochwalić się najniższą liczbą bezrobotnych w woj. zachodniopomorskim od momentu jego powstania. Pomorze Zachodnie otrzymało w tym roku także tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości. Mamy nadzieję, że ta solidna podstawa pomoże przedsiębiorcom przetrwać kolejne niełatwe miesiące.

 –  mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. 

Nastroje zatrudnieniowe: umiarkowany optymizm

Mimo dobrego czerwcowego wyniku, kolejne miesiące oceniane są przez przedsiębiorców jako umiarkowanie optymistyczne – wynika z badania prowadzonego przez WUP w Szczecinie „Nastroje zatrudnieniowe pracodawców w województwie zachodniopomorskim  w III kwartale 2022 r.”. Spośród 500 biorących udział w badaniu pracodawców, 15% przewiduje zwiększenie zatrudnienia, 10% zamierza redukować etaty, a 65% nie planuje zmian w najbliższym kwartale. Prognoza netto zatrudnienia na najbliższe trzy miesiące wynosi +5%.

W porównaniu z poprzednim kwartałem, nastroje zatrudnieniowe pracodawców uległy zmianie. O ile w przypadku prognozy na II kwartał można było mówić o wyraźnym optymizmie, to prognoza na III kwartał wskazuje na wyraźne pogorszenie nastrojów zatrudnieniowych. Uwzględniając jednak nowe okoliczności prowadzenia działalności gospodarczej – wojna na Ukrainie, wysoka inflacja, wysokie stopy procentowe, problemy z funkcjonowaniem łańcuchów dostaw, wysokie koszty energii – wynik ten świadczy o optymizmie zachodniopomorskich pracodawców.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

kajakaja

13 0

Jak samodzielnie nie znajdziesz pracy to Urząd ci nie pomoże . Urząd Pracy to wielka fikcja 🤣 10:35, 02.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Troszkę prawdy Troszkę prawdy

10 0

"Historycznie najniższa liczba bezrobotnych" to chyba żart ! !

Większość młodych produktywnych mieszkańców naszego miasta wyjechało za "chlebem" taka jest PRAWDA ! Dlatego dziś szczecinecki "niepotrzebny - zbędny" Urząd Pracy może POchwalić się stopą bezrobocia na poziomie 6% ..

W miecie jeżeli jest jakakolwiek praca to za min. 1800 zł netto , lub u Truciciela za 3400 zł netto po przepracowaniu 240 h ! No chyba że jesteś w szczecineckim "układzie" tak to wówczas możesz zarobić , a reszta z miasta WON co się nie chce podporządkować !

i tak właśnie władze miasta prowadzą swoją strategię , utrzymując swój elektorat przy korycie .. 11:13, 02.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dickdick

9 0

Ten urząd pracy to pic na wodę hahahahahah najniższa liczba bezrobotnych . Teraz w sierpniu również mamy najmniejszą liczbę dziur na drogach :) 11:18, 02.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DagonenDagonen

0 0

Może i liczba bezrobotnych jest niska, ale inflacja zjada nasze oszczędności. Może warto się przebranżowić i podjąć jakiś kurs informatyczny na itschool.pl żeby zmienić pracę lub postarać się przejść na swoje? 20:07, 02.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%