Zamknij
REKLAMA

Emeryci i renciści, już wkrótce otrzymacie czternastą emeryturę

12:11, 12.10.2021 | mat. pras.
Skomentuj
REKLAMA

Czternasta emerytura to kolejne w tym roku wsparcie, które już wkrótce trafi do zdecydowanej większości emerytów i rencistów. Otrzyma ją ok. 9,2 mln osób. – Przypominam, że nie trzeba składać żadnego wniosku, świadczenie zostanie wypłacone z urzędu – podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W pierwszej połowie roku do wszystkich emerytów i rencistów trafiła trzynasta emerytura. To wsparcie dla 9,8 mln emerytów, w tym roku trafiło do nich ok. 12,2 mld zł. Trzynasta emerytura wypłacana jest w wysokości najniższej emerytury, czyli aktualnie 1250,88 zł. Z tej kwoty nie są pobierane potrącenia czy egzekucje.

Trzynasta emerytura, która po raz pierwszy została wypłacona w 2019 r., od 2020 r. jest gwarantowana w ustawie jako dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla wszystkich emerytów i rencistów – bez kryterium dochodowego – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. – Już wkrótce wypłacona zostanie również czternasta emerytura, do większości uprawnionych trafi wraz z listopadowym świadczeniem – zapewnia szefowa resortu rodziny.

Czternasta emerytura z kryterium dochodowym

W przeciwieństwie do trzynastej emerytury, która trafi do każdego, w przypadku czternastej emerytury obowiązuje kryterium dochodowe. To 2900 zł brutto, ale co ważne – zastosowana zostanie tu zasada złotówka za złotówkę. Zdecydowana większość, ok. 8 mln osób, otrzyma świadczenie w pełnej wysokości, a ok. 1,2 mln – w wysokości odpowiednio pomniejszonej.

Przypominam, że świadczenie zostanie wypłacone z urzędu – nie trzeba składać żadnych wniosków – podkreśla minister Maląg.

Czternasta emerytura to świadczenie jednorazowe, na ten cel przeznaczone zostanie ponad 10,6 mld zł.

ZUS ostrzega przed oszustami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod pracowników ZUS i oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę.

„Zakład przypomina, że pracownicy ZUS nie dzwonią w sprawie czternastej emerytury i nie proponują pomocy przy wypełnianiu wniosku, ponieważ czternastą emeryturę ZUS wypłaci z urzędu wraz z listopadowym świadczeniem” – informuje ZUS.

Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości co do tożsamości osoby podającej się za pracownika ZUS, powinien skontaktować się z najbliższą placówką ZUS lub z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod nr tel. 22 560 16 00. O każdej próbie oszustwa należy również niezwłocznie powiadomić policję.

(mat. pras.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

Szanowni EMERYCI!Szanowni EMERYCI!

3 1

Musicie mieć świadomość jak liczona jest emerytura, rewaloryzacja emerytury i kwota "13 i 14 emerytury". W wielkim skrócie, wielkość rewaloryzacji emerytury, w uproszczeniu mówiąc, obliczana jest na podstawie wskaźnika inflacji. Ten wskaźnik jest świadome zaniżany. Ze względów praktycznych i propagandowych. Z szacunków niezależnych ekonomistów, zaniżenie ma wartość ok 3,0-3,5%. Tym samym, wskaźnik rewaloryzacji w 2021 roku wynoszący 4,54%, powinien wynosić co najmniej 6%. Ta różnica, to po cichu zrobione "oszczędzenie" (albo wykradzenie), po to aby GŁOŚNO I Z PROPAGANDĄ dać emeryturę nr 13 i nr 14. Obliczenia na liczbach globalnych dają Rządowi możliwość manipulacji i gromadzenia kasy np. na nagrody dla ministrów np. po 60.000zł na jednego, BO IM SIE NALEŻY !!! (jak mówiła B.Szydło, która na UE pluje, ale to jej nie przeszkadza brać wielką kasę, gdzie w 2020 roku zarobiła 483.000zł.
Szanowni Emeryci, też jestem emerytem, ale zamiast być mszalnym moherem - umiem myśleć i tą wiedzą z Wami się dzielę. Jesteśmy przez Rząd okradani.
13:06, 12.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RomanRoman

1 1

Dlaczego budżetówka i inni biurokraci mają trzynastki, dlaczego emeryt ma czternastki jak inny pracownicy w różnych sektorach mają wypłat 12 bo tyle jest miesięcy w roku. Dramat!!!
18:15, 12.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GośćGość

2 0

Roman masz rację to jest dramat ale przeczytaj post wyżej to może coś Ci się rozjaśni. PiS-owi najbardziej zależy na głosach emerytów, moherów i patologii, która w zamian za 500+ odda na nich głos /większość dzieci z tego dodatku i tak nie korzysta/. To jest po prostu kiełbasa wyborcza po to aby utrzymać się przy korycie. Ty czy oni ich nie obchodzą, maja tylko na nich oddać głos. 20:33, 12.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

3,14s w 3,14zdu3,14s w 3,14zdu

0 1

Całe i wszystkie działania PiSekty maja JEDEN CEL: utrzymać się przy władzy. Inaczej - i oni o tym wiedzą, trafia do *%#)!& Utrzymać się wszystkimi metodami, przekupstwem oszustwem, nawet fałszując wynik wyborów. 10:56, 13.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

cd.cd.

0 0

...te" *%#)!& ", to automat przerobił ze słowa "pier - dla". 10:59, 13.10.2021


REKLAMA
REKLAMA
0%