Zamknij
REKLAMA

"Święta godne, a nie głodne". Robiąc zakupy w popularnych sklepach możesz pomóc potrzebującym

06:58, 20.11.2020 | PAP
Skomentuj fot. iszczecinek.pl
REKLAMA

"Święta godne, a nie głodne" pod takim hasłem odbędzie się 24. edycja Świątecznej Zbiórki Żywności. Z powodu pandemii w tym roku wydarzenie w sklepach odbędzie się bez udziału wolontariuszy. Klienci mogą przekazywać artykuły do koszy przy kasach.

Potrzebującym można pomóc w ponad 2 tys. sklepów w 537 miejscowościach w sieciach: Auchan, Biedronka, Carrefour, Gama, Groszek, Kaufland, Lewiatan, Lidl, Netto, Stokrotka i Tesco. Dodatkowo uruchomiony został charytatywny sklep online: www.zbiorkazywnosci.pl. Do kupienia w nim będą wirtualne produkty, a za zebrane pieniądze Banki Żywności kupią żywność dla osób w trudnej sytuacji życiowej - podano w informacji przekazanej PAP w czwartek. W zbiórce uczestniczy 28 Banków Żywności.

Według danych GUS w Polsce około 1,6 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie, czyli miesięcznie dysponuje kwotą mniejszą niż 600 zł. Każdego dnia osoby starsze, chore, niepełnosprawne, samotni rodzice stają przed dylematem: czy zapłacić rachunki, kupić leki czy jedzenie. Obecny kryzys spowodowany pandemią te trudności jeszcze pogłębia.

"Do Banków Żywności zwraca się coraz więcej osób w potrzebie, osób, które straciły źródło dochodu i nagle znalazły się w bardzo złej sytuacji życiowej. Pomagamy im, m.in. organizując Świąteczną Zbiórkę Żywności, właśnie po to, żeby ten świąteczny czas mogli przeżyć z godnością i usiąść przy pełnym stole wigilijnym" - poinformował prezes Federacji Polskich Banków Żywności Marek Borowski.

"Uratujmy Święta wszystkim tym, którzy potrzebują wsparcia, nie pozwólmy, by pandemiczny kryzys stał się też kryzysem solidarności z drugim człowiekiem" - zaapelował.

Wyjaśnił, że do inicjatywy można dołączyć na dwa sposoby - będąc w sklepie i kupując dodatkowe rzeczy, które włożymy do oznakowanych koszy w okolicy kas, lub rzez wpłatę darowizny. Zaznaczył, że najbardziej potrzebne są artykuły z długą datą ważności, m.in. mąka, makaron, kasza, cukier, olej, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, bakalie czy słodycze.

W tym roku z powodu pandemii wiele osób rezygnuje z częstych zakupów stacjonarnych, dlatego Banki Żywności uruchomiły również charytatywny sklep online www.zbiorkazywnosci.pl dla wszystkich chcących pomóc przez wpłatę darowizny. Przed dokonaniem płatności należy wybrać konkretny Bank Żywności, do którego mają zostać przekazane pieniądze.

Akcję będą wspierać wolontariusze z całej Polski, którzy z powodu pandemii nie mogą osobiście wziąć udziału w wydarzeniu, to jednak zaangażują się w e-wolontariat, zachęcając do zakupów w sklepie online.

Federacja Polskich Banków Żywności to organizacja pożytku publicznego zrzeszająca 31 Banków Żywności w całej Polsce. Każdy z nich codziennie odbiera z supermarketów niesprzedane, dobre jakościowo produkty, które następnie trafiają do organizacji pomocowych, np. jadłodajni, domów pomocy społecznej, świetlic środowiskowych, noclegowni, hospicjów, domów dziecka czy ośrodków wsparcia dla samotnych matek. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (10)

ZiomZiom

4 1

Teraz sami potrzebujemy pomocy wszyscy.... 07:17, 20.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GośćGość

4 2

W kraju widać że jest bieda aż piszczy a nasi nieudacznicy udają że wszystko ok. Pomoc od Niemc{w oferowaną odrzucają bo po co skoro aparatczykom żyje się bardzo dobrze. 07:38, 20.11.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Polak Polak

1 2

Jazd ci ktoś tu mieszkać i płuc na Polskę folxdeutzu?! 09:00, 20.11.2020


gośćgość

3 1

WIDAĆ ŻE PISIORA ZABOLAŁO.CIEKAWE ILE PISIOROWYM TROLOM PŁACĄ ZA KOMENTARZE. 06:22, 21.11.2020


AntoninaAntonina

2 5

biedaki jak nie mają na chleb to niech jedzą ciasteczka 08:08, 20.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ciekawy Ciekawy

1 1

Nurtujące pytanie to jak nasi złotouści parlamentarzyści JHD i Lubczyk pomagają , może pomogą tym najbiedniejszym ?
A i oczywiście syn taty jak to z jego pomocą ? Może list ? 09:02, 20.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

GośćGość

2 0

Najbiedniejszym to powinni pomagać te tłuste koty z niedobrej zmiany bo najlepiej się obłowili w partii. 10:13, 20.11.2020


olaola

2 0

przeciez nasze panstwo twierdzi ze mamy pieniadze i sytulacja nie jest zła a społeczeństwu lepiej się żyje wiec kto potrzebuje pomocy nie wiem. 09:37, 21.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

gośćgość

1 0

MY NIE MAMY ALE ONI MAJĄ CIEKAWE TYLKO JAK DŁUGO BĘDĄ MIELI? 10:23, 21.11.2020


SZPAGACIK +++SARCOFASZPAGACIK +++SARCOFA

1 0

NO TO FAJNIE MY LUBIMY LIDLA ZA TO, ŻE OD POCZĄTKU STAWIA OTWARCIE NA WIELKIE RYNKI I PRZEDSTAWIA JASNO SWÓJ HANDEL. WESOŁYCH ŚWIĄT I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU 2021 !!! 20:19, 25.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA