Zamknij
REKLAMA

Wiadomości / Z miasta

SZCZECINEK. Aktualne wiadomości z miasta i regionu. Bądź na bieżąco ze wszystkim co się dzieje w Twojej okolicy

Poznaliśmy wolontariuszy roku 2020 w Szczecinku!

08:40, 04.12.2020 | Mateusz Ludewicz /UM Szczecinek
Skomentuj fot. Mateusz Ludewicz / UM Szczecinek
REKLAMA

Znamy już laureatów konkursu Wolontariusz Roku 2020! Kapituła konkursu powołana przez Daniela Raka, Burmistrza Miasta Szczecinek obradowała w składzie: Małgorzaty Bała - Wice Przewodniczącą Rady Miasta Szczecinek, Lidia Pieńkos - animator społeczności lokalnej, społeczniczka, Ewa Tomczyk - prezes Fundacji Przyjaciele języka migowego, rzecznik osób niepełnosprawnych w Powiecie Szczecineckim, Ryszard Bańka- dziennikarz, redaktor Radia Koszalin oraz TV Zachód Vectra, Bogdan Bereszyński – Prezes Wojskowego Koła PTTK Wiarusy.

Kapituła rozpatrzyła 6 zgłoszeń złożonych przez 6 organizatorów wolontariatu. Spośród nich wybrano dwóch laureatów w kategorii uczeń oraz osoba dorosła. Ponadto wyróżniono 4 wolontariuszy oraz 3 organizatorów wolontariatu.

- Serdecznie gratuluję zwycięzcom oraz wszystkim osobom i organizacjom wyróżnionym w konkursie. Wasza postawa to przykład dla nas wszystkich. Wielkie brawa – mówił podczas kameralnej uroczystości zorganizowanej w szczecineckim Ratuszu burmistrz Daniel Rak.

Kto wygrał tegoroczną edycję konkursu?

Wolontariusz Roku 2020 w kategorii uczeń: Wiktoria Elwart, Szkoła Podstawowa nr 6 im. Zdobywców Wału Pomorskiego w Szczecinku

Wolontariusz Roku 2020 w kategorii osoba dorosła: Adam Szkudlarek, Fundusz Tratwa Szczecinek

Wyróżnienie: Julia Bereszyńska, Zespół Szkół nr 2 im. Warcisława IV w Szczecinku

Wyróżnienie: Mateusz Sobolewski, Zespół Szkół Społecznych STO w Szczecinku

Wyróżnienie: Krzysztof Krischik, MOPS w Szczecinku

Wyróżnienie: Ewelina Szalpuk, Schronisko dla zwierząt w Szczecinku

Wyróżniona organizacja: Fundusz Tratwa Szczecinek

Wyróżniona organizacja: Zespół Szkół Społecznych STO w Szczecinku

Wyróżniona organizacja: Schronisko dla zwierząt w Szczecinku

Czym wyróżnili się laureaci?

Wolontariusz Roku – osoba dorosła

Adam Szkudlarek – wolontariusz wspierający działania realizowane przez Fundusz Tratwa Szczecinek. W rozpoczynającej się pandemii postanowił On wykorzystać swoją wiedze i umiejętności informatyczne, by pomóc w przeprowadzeniu akcji „Stary komp to nie złom”. Akcja polegała na zbiórce starych, nieużywanych sprzętów komputerowych, którym można by dać drugie życie. Działania Pana Adama obejmowały formatowanie zebranego sprzętu, wgrywanie nowego oprogramowanie i kompletowanie akcesoriów tak by posłuży do nauki zdalnej podopiecznym świetlicy środowiskowej prowadzonej przez Fundusz. Ponadto Pan Adam zadbał o to by pliki pozostawione na darowanym sprzęcie trafiły do pierwotnych właścicieli, tak by pomimo swojej darowizny nie utracili oni swoich często bezcennych zdjęć i plików.

Wolontariusz Roku – uczeń

Wiktoria Elwart - „To co najbardziej ujmuje w Wiktorii to jej skromność

i pomoc drugiemu człowiekowi w cichości serca i oddania, bez szukania poklasku”. Tak tegoroczną laureatkę opisują jej nauczyciele. Mimo młodego wieku niejednokrotnie miała okazję nieść pomoc drugiemu człowiekowi. Pomoc w nauce, wsparcie szczecineckiego hospicjum podczas kwest ulicznych, porządkowanie zaniedbanych grobów, udział w akcji Drużyna Świętego Mikołaja to tylko niektóre fragmenty Jej wolontarystcznego doświadczenia. Wiktoria angażuje się również we wsparcie podopiecznych Domu dla seniorów Familia poprzez  organizację wspólnego śpiewanie kolęd.

Wyróżnieni wolontariusze

Julia Bereszyńska – Julia z wielkim entuzjazmem uczestniczy w projektach pomocowych organizowanych zarówno przez szkołę jak i szczecineckie organizacje pozarządowe. Sama również jesteś inicjatorką działań, które realizujesz wspólnie ze znajomymi. W Jej bogatym kalendarium działań społecznych znajdziemy informacje o zaangażowaniu w działania m.in. Szkolnego Koła Caritas, Związku Harcerstwa Polskiego, Klubu Wiarusy oraz  Samorządu Szkolnego. Jej zaangażowanie przyczyniło się m.in. do nawiązania współpracy między Szkoła Podstawową nr 6 a Domem Seniora „Familia”.

Mateusz Sobolewski - Jest osobą żywo zaangażowaną w realizację zadań społeczności swojej Szkoły. Jako Prezes szkolnego Zespołu Akcja Animacja rozwija swoje pasje i współdziała z innymi. Swoją wiedzę i umiejętności komputerowe połączył z wrażliwością i chęcią niesienia pomocy innym, w efekcie czego udało się zorganizować akcję drukowania przyłbic dla różnych instytucji miejskich. Jego kreatywność, pracowitość i sumienność widać w działaniach realizowanych wraz ze społecznością szkolną, takich jak coroczny Koncert Świąteczny „Dzielmy się Radością”.

Krzysztof Krischik – W pędzie codziennego życia znajduje On czas, by wspierać osoby starsze, samotne i potrzebujące. Swoją pomoc Pan Krzysztof kieruje szczególnie do ze klientów Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Na  uznanie zasługuje Jego zaangażowanie w rozwożenie paczek żywnościowych do najbardziej potrzebujących osób, które w trudnym czasie pandemii nie mogły odebrać ich osobiście. Ponadto Pan Krzysztof pomagał przy remoncie mieszkania, które po wielu lat bezdomności otrzymała jedna z klientek Ośrodka.

Ewelina Szlapuk – „Los zwierząt, jest nierozerwalnie związany z losem człowieka”. Słowa te idealnie opisują Jej podejście do pracy ze zwierzętami. Poświęcając dla Schroniska również swój czas wolny Pani Ewelina dba o zaspokojenie potrzeb każdego z bezdomnych zwierząt. Według współpracowników ma Ona wrodzony dar rozpoznawania psychiki, dostrzegania potrzeb i umiejętnego reagowania. Pani Ewelina wiele swojej energii oraz czasu prywatnego poświęca podopiecznym schroniska. W jej trosce i zaangażowaniu widać, że nie jest to wyłącznie praca a szczera chęć niesienia pomocy.

Wyróżnione organizacje

Fundusz Tratwa Szczecinek – Pracownicy Funduszu w swojej codziennej pracy dbają o to, aby otoczyć rodziny i osoby w trudnej sytuacji życiowej kompleksowym wsparciem. Szerzą Oni wśród młodych ludzi wartości takie jak równość, życzliwość i empatia. Ponadto kształtują w nich otwartość na innych, jak również poczucie własnej wartości. Wspierają dzieci i młodzież w rozwijaniu pasji i zainteresowań, dbają o ich edukację oraz wspierają rodziców w trudach wychowania i opieki nad dziećmi. W ramach działań wolontarystycznych włączają swoich podopiecznych w lokalne i ogólnopolskie akcje pomocowe oraz realizują własne projekty na rzecz lokalnej społeczności. Ciekawą inicjatywą jest akcja „Stary komp to nie złom”, która pomogła podopiecznym świetlicy środowiskowej prowadzonej przez Fundusz odnaleźć się w nowej rzeczywistości związanej ze zdalnym nauczaniem.

Zespół Szkół Społecznych STO w Szczecinku – Jednym w głównych celów wychowawczych Szkoły Społecznej jest uspołecznienie, a także wspieranie inicjatyw społecznych w obszarze wychowania, edukacji i kultury. Działający przy szkole Zespół Akcja Animacja sprzyja nie tylko rozwoju pasji artystycznych ale również kształtowaniu wśród młodych ludzi otwartości na świat i innych ludzi.  W ramach działań wolontarystycznych kadra pedagogiczna włącza uczniów w wiele akcji pomocowych takich jak Wielska Orkiestra Świątecznej Pomocy, Adopcja na odległość, Pola Nadziei, Góra grosza, Zimą też może być ciepło czy autorska inicjatywa jaką jest Koncert świąteczny „Dzielmy się radością”, podczas którego m.in. prowadzone są zbiórki charytatywne.

Schronisko dla zwierząt w Szczecinku  - Opieka nad zwierzętami nie jest łatwa, szczególnie tymi porzuconymi i skrzywdzonymi. Doskonale o tym wiedzą Pracownicy szczecineckiego schroniska, którzy angażując do opieki wolontariuszy uczą ich jak zajmować się zwierzętami, jak je pielęgnować i sprawić by na nowo zaufały człowiekowi. Praca ta wymaga poświęcenie wielu godzin prac, dużego trudu ale również otwartości serca i chęci niesienia pomocy. Działania realizowane przez pracowników i wolontariuszy Schroniska są przykładem symbiozy, dzięki której Schronisko może obejmować pomocą coraz większą liczbę bezdomnych zwierząt, natomiast wolontariusze mogą kształtować w sobie empatię i umiejętności opieki nad zwierzętami.

(Mateusz Ludewicz /UM Szczecinek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (29)

Gość Gość

9 9

Wielkie gratulacje !!!!!!!!
Są jeszcze ludzie służący pomocą ..
Brawo za pomysły .... 09:11, 04.12.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

SiostrylempartSiostrylempart

4 1

Wolontariusze - tak. Ale jury to zwolenniczki zabijania nienarodzonych. ( sorry - usuwania, terminacji) 17:17, 04.12.2020


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


ZararakaZararaka

7 1

Panie Pieńkos jest baaardzo kulturalna, dokładnie tak jak jej idolka Lempart.
Czy podczas ogłoszenia zwycięzców tego plebiscytu wzorem Lempart każdą swoją wypowiedź kończyła słynnym
,, wypie....ać"? 09:32, 04.12.2020


Gabrycha L.Gabrycha L.

8 0

A żebyś wiedział! Ona taka jest! 09:50, 04.12.2020


Gabrycha L.Gabrycha L.

6 0

Bardzo trzyma się z rakiem i daglasem😡!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1 09:52, 04.12.2020


Kocham Jędrka Kocham Jędrka

0 0

Schudnij 13:34, 04.12.2020


WieraWiera

15 5

O, brak piorunów na maseczkach? 09:27, 04.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kim jest Pani PieńkoKim jest Pani Pieńko

19 8

Chciałbym się dowiedzieć coś o dokonaniach pani pełnomocnik do walki z Covid 19. Jakie działania podjęła ta pani na rzecz mieszkańców Szczecinka.
Podkreślam, że organizacja zlotu czarownic nie jest działaniem na rzecz ograniczenia epidemii.
09:29, 04.12.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

MichałMichał

17 1

odp. ŻADNYCH. 09:45, 04.12.2020


LampartzlesbosLampartzlesbos

9 0

Złe Rzeczy to czarne, wściekłe macice. ,,Aborcja na żądanie!" to hasła ,,jury" tego wolontariatu hipokryzji. 11:10, 04.12.2020


WNUCZEKWNUCZEK

15 5

A TEN MLODY SIWY DZIADEK TO JESZCZE NIE SIEDZI 09:42, 04.12.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

CzytaCzyta

1 4

Widzę, że pisiorstwo podnosi łby. W*********ć 19:48, 04.12.2020


WieraWiera

4 17

Brawo, wspaniali ludzie. Wybrać najlepszych było naprawdę trudno. Wszyscy jesteście solą tej ziemi. Dzięki Wam żyje się nam lepiej w Szczecinku. Badźmy wszyscy razem w tym trudnym czasie. Pojednani, ale i świadomi praw, które łamią rzadzący. Wolność powstaje w naszych sercach. Kobietki, nie dajmy się. Zaleją nas setki agresywnych komentarzy. Wiecie czemu? Bo oni się nas boją. Najpierw lekceważą, potem wyśmiewają i szydzą, następnie się boją, a potem MY wygrywam! Czyli został przed nami ostatni etap: ZWYCIĘSTWO! 10:23, 04.12.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

bu!bu!

12 1

"Bo oni się nas boją."
Nie - po prostu się z was śmieją. 10:37, 04.12.2020


Jak Jak

2 0

Daniel *%#)!& sete 15:17, 04.12.2020


PrzyszloscPrzyszlosc

6 0

Szanowna Pani, na kazdej wojnie sa niestety ofiary...
"Zwyciestwo, walka, wojna"?
Ludzie, z kim wy chcecie walczyc? Na jakiej wojnie? Wojna plci, polityki, czy znowu wojna religijna?
Skoro jestescie tak waleczni, wygrajcie po prostu wybory, zmiencie prawo i czesc piesni. Komu tu wojna potrzebna? 22:02, 04.12.2020


internautainternauta

15 3

Kiedy wyrok? 10:40, 04.12.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

jjjj

6 4

nie bądź naiwny... 10:42, 04.12.2020


internautainternauta

8 2

Oj tam - już dostał zawiasy za wyłudzenie itd. Mam nadzieję, że w apelacji je zdejmą i przykładowo pójdzie w pasiaki. 10:49, 04.12.2020


LampartLampart

13 2

Jury to zwolennicy zabijania nienarodzonych na życzenie. 11:12, 04.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PamięćPamięć

13 4

Cóż to za juri? Dinozaury z PZPR, gwiazda z piorunem. Żadne autorytety.
Siostry Niepokalanki robią dużo, dużo większą robotę na rzecz faktycznie potrzebujących wsparcia. 13:50, 04.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zzzzzz

8 3

Gratulacje dla Pani kierownik schroniska dla zwierząt, dla wszystkich pracowników którzy opiekują się bezdomnymi zwierzętami.
Działania i wysiłek Pani kierownik , a także jej pracowników zostały bardzo mile docenione
Super! 14:25, 04.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

Cześć Cześć

6 3

Kiedy go zamkną? 15:15, 04.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


PłódPłód

8 3

A za organizację darcia paszcz za mordowaniem dzieci nie było nagród? 17:19, 04.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PłódPłód

7 5

Oooo, jakie wzruszające. Tulimy pieski, kotki , karpie, a dzieci - skrobiemy. 17:20, 04.12.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

magdamagda

4 0

To się nazywa hipokryzja. Zamiast Świąt Bożego Narodzenia będą odchodzić uroczystą stypę po zabitym karpiu, a dzieci najlepiej zabijać do oporu, to taki przyjemny zabieg. 20:09, 04.12.2020


Stop aniołom śmierciStop aniołom śmierci

6 1

Nie nazywajmy szamba perfumerią. 21:31, 04.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA