45 tysięcy złotych zasili Stowarzyszenie Amazonek ze Szczecinka. Fundusze przekazało Stowarzyszenie Onkologia Szczecinecka, które zakończyło działalność. To słodko-gorzka informacja, którą szczecineckim Amazonkom przekazał na niedawnym spotkaniu noworocznym burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas, jeden z założycieli Stowarzyszenia Onkologia Szczecinecka, które zajęło się problematyką tej dziedziny medycyny i ginekologią.
– Od kilku już lat Stowarzyszenie praktycznie przestało aktywnie działać, z wielu powodów, głównie dlatego, że zabrakło osób, które kontynuowałyby różne przedsięwzięcia, które realizowaliśmy przez wiele lat
– mówi burmistrz, który na co dzień jest lekarzem chirurgiem i onkologiem.
– Członkowie uznali więc, że nie ma co tkwić w takim stanie i Stowarzyszenie należy rozwiązać, a pozostałe na koncie około 45 tys. zł przekazać Amazonkom, aby spożytkowały na swoje cele statutowe. Pieniądze na pewno paniom działającym na rzecz osób zmagających się z nowotworami piersi na pewno się przydadzą, z drugiej strony trochę szkoda, że inna, równie pożyteczna organizacja kończy działalność. – Amazonki niezależnie od tego zawsze będą mogły liczyć na moje wsparcie jako lekarza i miasta, jako samorządu
– zapewnił Jerzy Hardie-Douglas.
To też dobry moment, aby przypomnieć dokonania Onkologii Szczecineckiej, a sporo tego było, bo Stowarzyszenie powstało już w latach 90. XX wieku. Najważniejszym przedsięwzięciem były organizowane cyklicznie przez wiele lat Szczecineckie Dni Onkologiczne, ogólnopolskie sympozja onkologiczne. Dokonywano także zakupów sprzętu medycznego dla szpitali i przychodni specjalistycznych, realizowano programy edukacyjne z zakresu onkologii w szkołach, czy spotkania edukacyjne dla osób dorosłych w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy.
W latach 2009-2012 Stowarzyszenie realizowało programy szczepień przeciw HPV finansowanych przez miasto Szczecinek. Szczepienia ochronią kilkaset dziewcząt przed ryzykiem zachorowania na raka szyjki macicy. Onkologia Szczecinecka wspierała także finansowo szczecinecki szpitala w zakresie programu profilaktyki raka piersi, czy w ramach Szczecineckich Dni Zdrowia sfinansowała wykonanie testów PSA dla mężczyzn powyżej 50 roku życia (markery nowotworowe - antygen gruczołu krokowego).
polo19:08, 26.01.2026
Obecnie dziadek Juras to żaden onkolog,co najwyżej wycina brodawczaki i inne *%#)!& .
Pozostałe komentarze
Miro11:52, 27.01.2026
Od dawna wiadomo, że włodarze naszego miasta i powiatu pamiętają o mieszkańcach szczecinka i powiatu jedynie w okresie przed wyborami. Po co organizować coś dla mieszkańców skoro można obejść się bez tego a udzielać się jedynie tam gdzie są korzyści osobiste.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Policja rusza na drogi. Świąteczne kontrole
To krzyż na drogę
Trump
13:01, 2026-04-03
Policja rusza na drogi. Świąteczne kontrole
A przepraszam a do tej pory nigdzie się nie ruszali i nie jeździli 🤣🤣
Rico
12:55, 2026-04-03
S11 na ostatniej prostej. Zima spowolniła budowę
Kto wstęgę przetnie? kędzior? kal eson? skazaniec oddalony? kaszak z vaty? laczek biały ogorzały? czy też inna żałosna kratura?
Ciekawe
10:56, 2026-04-03
Plaża nad Trzesieckiem z nowym dzierżawcą.
Podziwiam odważnych kąpiących się w tych odchodach i wodach,które spływają z ulic po deszczach.
Na zdrowie
10:33, 2026-04-03