Sąd Rejonowy w Szczecinku orzekł, że Miasto Szczecinek otrzyma zwrot blisko 100 tys. zł, które w ubiegłym roku przekazało powiatowi na zakup karetek. Oprócz zwrotu dotacji starostwo powiatowe musi zwrócić odsetki oraz ponad 10 tys. zł kosztów procesu. Wyrok jest nieprawomocny, a powiat zapowiada analizę uzasadnienia wyroku, zanim podejmie decyzję o ewentualnej apelacji.
Sprawa dotyczy dotacji celowej, jaką Rada Miasta Szczecinek przyznała powiatowi na dofinansowanie zakupu dwóch ambulansów dla miejscowego szpitala. Uchwała wprost wskazywała, że środki mają zostać przeznaczone na zakup dwóch karetek z podstawowym wyposażeniem.
Według miasta środki wydano niezgodnie z przeznaczeniem. Zamiast zakupu ambulansów powiat dopłacił pieniądze do spółki zarządzającej szpitalem, a ta wyleasingowała jedną karetkę. Na to zwraca uwagę burmistrz Jerzy Hardie-Douglas, który podkreśla, że samorząd obowiązują przepisy ustawy o finansach publicznych i środki muszą być wydawane zgodnie z treścią uchwały. Jak przypomina burmistrz, miasto zaproponowało zwrot dotacji, a następnie podjęcie nowej uchwały umożliwiającej prawidłowe wykorzystanie środków. Do porozumienia jednak nie doszło.
– Powiat, zamiast kupić dwie karetki, dokonał dopłaty do spółki, po czym spółka wyleasingowała karetkę. I to było niezgodne z uchwałą. Ratusz musiał zażądać zwrotu pieniędzy, bo zostały wydane niezgodnie z intencją ofiarodawcy.
– mówił Jerzy Hardie-Douglas, zaznaczając równocześnie, że celem miasta nie było cofnięcie wsparcia dla szpitala.
Sprawa trafiła więc do sądu, który przychylił się do stanowiska miasta.
Do sprawy odniósł się również Piotr Rozmus, rzecznik Starostwa Powiatowego w Szczecinku. Jak poinformował, 8 grudnia powiat złożył wniosek o pisemne uzasadnienie wyroku. Dopiero po jego otrzymaniu zapadnie decyzja o ewentualnym odwołaniu do sądu wyższej instancji.
Hubert 10:59, 09.12.2025
Do ratusza i przyjeżdża samochód z przyciemnionymi szybami i widać go pod szpitalem - kto wie gdzie koleś ogarnia przegląd ? Ilmoze chociaż wiecie kim on jest to sam zagadam - mi nie chcieli podbić i wymieniłem przednie szyby
Monia 23:05, 09.12.2025
Folie się zdejmuje z szyby nie ma potrzeby zmieniać szyb 🙂 ja też musiałam przednie ściągnąć folie bo na przeglądzie nie chcieli podbić 😂
Absurdów moc 13:48, 09.12.2025
Komedie, Burmistrz znaczy lekarz jeszcze pracuje w Szczecineckim Szpitalu ?
Pozostałe komentarze
Rozumiem, że22:43, 09.12.2025
JHD w celu zabezpieczenia nas przed deficytowym pomysłem planetarium, położy na stół weksel i w razie strat będzie je pokrywał z własnej kieszeni!!! Nooo Jurgen, pokaż jak sldbasz o finanse naszego miasta!
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Poranny spacer i taki widok. Metrowy wąż na...
Umnie zaskroniec siedzi w świerkach zawsze jest widoczny rano
Kowal
21:01, 2026-06-21
Festiwalowe Lato w Szczecinku.
Czy ktoś sprawdza płot przy placu koncertowym? Przecież on się trzyma tylko na siatce. Oby nie przewrócił się na jakiego dzieciaka.
Janek
20:34, 2026-06-21
Festiwalowe Lato w Szczecinku.
Kto by pomyślał, że publiczność w Szczecinku ma takie wyrobiony gust muzyczny. Tylko nie wiem, czego chce szukać na miejskim koncercie dla wszystkich. Jak dla mnie, repertuar był jak na Szczecinek strzałem w przysłowiową dziesiątkę. Podział na muzykę dla młodych i starszych słuchaczy też. A ,że z racji wieku wiem, że jeszcze się taki nie urodził, żeby wszystkim dogodził, trzeba się cieszyć, że pogoda dopisała. 🤠
Trolek
20:30, 2026-06-21
Festiwalowe Lato w Szczecinku.
Panie Burmistrz. Kończ waść , już wystarczy tych imprez nie wiadomo dla kogo.
g-a
20:01, 2026-06-21