Ponad pół miliona złotych przeznaczono na kolejny etap prac w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinku. To jeden z najważniejszych zabytków sakralnych w mieście, którego strzelista iglica od dziesięcioleci wyróżnia się w panoramie Szczecinka.
Jak każdy historyczny obiekt, również ten kościół wymaga regularnych i kosztownych prac, dlatego od lat wspierają go lokalne samorządy i instytucje, które na przestrzeni lat finansowały kolejne renowacje.
Najświeższy zakres robót był możliwy dzięki pozyskaniu przez powiat szczecinecki 500 tys. zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Dodatkowo dołożono 10 tys. zł z budżetu powiatu. Za te pieniądze odnowiono zachodnią elewację wraz z głównym wejściem, zmodernizowano witraże oraz wymieniono bardzo zużyte okna zakrystii od strony południowej. Odtworzono uszkodzone tynki i spoiny, zachowując oryginalną kolorystykę obiektu, a najbardziej zniszczone cegły wymieniono lub uzupełniono. Renowacji poddano także poszycie, konstrukcję i okucia głównych drzwi. Prace wykonała firma „Gotyk” ze Szczecina, specjalizująca się w obiektach zabytkowych.
Niezależnie od tego wsparcia powiat – jak co roku – przekazał też 20 tys. zł na dodatkowe prace konserwatorskie. Tym razem dotyczą one stropu zakrystii. Roboty warte 65 tys. zł obejmują demontaż kasetonów, konserwację belkowania i ponowny montaż odnowionych elementów. Mają potrwać do 20 grudnia. Dokumenty podpisali starosta Krzysztof Lis, wicestarosta Daniel Rak oraz proboszcz parafii, ks. dr Jacek Lewiński.
Podczas rozmów pojawił się też temat kolejnych potrzeb kościoła. W planie budżetowym na przyszły rok mają znaleźć się środki na renowację zabytkowej ambony – jednego z najbardziej charakterystycznych elementów wyposażenia świątyni. To jednak tylko część całego katalogu prac, które w kolejnych latach będą wymagały finansowania.
Choć w tym przypadku głównym inwestorem był powiat, warto podkreślić, że na przestrzeni lat renowację „dużego kościoła” systematycznie wspierały również inne samorządy oraz instytucje. Dzięki temu świątynia powoli odzyskuje dawny wygląd, a kolejne elementy są zabezpieczane przed degradacją. Wspólne działania kilku podmiotów sprawiają, że jeden z najcenniejszych zabytków Szczecinka nie popada w ruinę i może być przekazywany kolejnym pokoleniom w możliwie najlepszym stanie.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Poranny spacer i taki widok. Metrowy wąż na...
Umnie zaskroniec siedzi w świerkach zawsze jest widoczny rano
Kowal
21:01, 2026-06-21
Festiwalowe Lato w Szczecinku.
Czy ktoś sprawdza płot przy placu koncertowym? Przecież on się trzyma tylko na siatce. Oby nie przewrócił się na jakiego dzieciaka.
Janek
20:34, 2026-06-21
Festiwalowe Lato w Szczecinku.
Kto by pomyślał, że publiczność w Szczecinku ma takie wyrobiony gust muzyczny. Tylko nie wiem, czego chce szukać na miejskim koncercie dla wszystkich. Jak dla mnie, repertuar był jak na Szczecinek strzałem w przysłowiową dziesiątkę. Podział na muzykę dla młodych i starszych słuchaczy też. A ,że z racji wieku wiem, że jeszcze się taki nie urodził, żeby wszystkim dogodził, trzeba się cieszyć, że pogoda dopisała. 🤠
Trolek
20:30, 2026-06-21
Festiwalowe Lato w Szczecinku.
Panie Burmistrz. Kończ waść , już wystarczy tych imprez nie wiadomo dla kogo.
g-a
20:01, 2026-06-21