Jezioro Trzesiecko wkrótce może stać się znacznie czystsze. Wszystko za sprawą nowatorskiego projektu, który ograniczy ilość zanieczyszczeń wpływających do jeziora przez Kanał Radacki. Pomysł, autorstwa nowego prezesa Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Krzysztofa Żuprańskiego, zakłada budowę specjalnego zbiornika retencyjnego, który spowolni przepływ wody i zatrzyma nadmiar biogenów. Inwestycję wspólnie realizować będą Miasto Szczecinek i Lasy Państwowe.
Kanał Radacki jest jednym z głównych źródeł zanieczyszczeń jeziora. Niesione nim biogeny przyczyniają się do zakwitów glonów i pogarszają jakość wód. Aby temu zapobiec, miasto i Lasy Państwowe planują budowę retencyjnej „płetwy”, która spowolni przepływ wody i umożliwi jej naturalne filtrowanie.
Radny i jednocześnie Nadleśniczy Nadleśnictwa Szczecinek Janusz Rautszko, podczas sesji Rady Miasta, wyjaśnił, na czym dokładnie polega projekt:
– W porozumieniu z panem Krzysztofem Żuprańskim rozpoczęliśmy pracę nad nową inwestycją, bardzo proekologiczną, bardzo ważną dla mieszkańców miasta, dla czystości wód Jeziora Trzesiecko. Mianowicie prowadzimy prace kosztorysowe, poprzedzające prace projektowe, jeżeli chodzi o utworzenie takiej "płetwy" retencyjnej, z wykorzystaniem niewielkiego bagienka położonego w pobliżu Trzesieki, w bezpośrednim sąsiedztwie Kanału Radackiego.
Wody Kanału Radackiego zostaną wprowadzone do takiego zbiornika retencyjnego w postaci zakola, zostaną na tyle spowolnione, że ich przepływ właśnie przez zbiornik retencyjny spowoduje odfiltrowanie różnych niepotrzebnych substancji. Następnie przefiltrowana woda zostanie skierowana do jeziora Trzesiecko. Na terenie zbiornika retencyjnego maja powstać m.in. wyspy lęgowe dla ptaków.
-Ekosystem leśny, nie ucierpi, a wręcz przeciwnie – twierdzimy, że zyska.
- dodał radny.
Podczas jednego z wcześniejszych wywiadów, burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas przypomniał, że podobny system działa w partnerskim mieście Neustrelitz w Niemczech:
– W Neustrelitz, naszym zaprzyjaźnionym mieście, istnieje oczyszczalnia ścieków, która działa na podobnej zasadzie. Burmistrz Grund, pokazywał mi, jak czysta jest woda po przejściu przez taki zbiornik. Nawet nabrał wodę do szklanki i ją wypił, pokazując, że jest całkowicie bezpieczna.
Burmistrz podkreślił również, że oczyszczanie Kanału Radackiego ma kluczowe znaczenie dla poprawy jakości wód Trzesiecka:
– Inwestycja ta powinna doprowadzić do tego, że znacznie poprawi się jakość wód wpływających do jeziora przez Kanał Radacki. Jeśli uda nam się skutecznie ograniczyć ilość biogenów, woda w jeziorze będzie dużo czystsza.
Projekt jest obecnie na etapie przygotowań kosztorysowych, po których nastąpi faza projektowa. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, inwestycja przyniesie realne korzyści zarówno mieszkańcom Szczecinka, jak i środowisku naturalnemu.
🔔 Powiadomienia z iszczecinek.pl prosto na Messengera - dodaj nasz KANAŁ NADAWCZY i bądź na bieżąco!
Wędkarz 09:42, 31.01.2025
Trzesiecko i tak jest czyste. Plaże latem co chwilę zamkniete
Ekojanusz 14:52, 31.01.2025
Wiosna idzie i coroczne pitolenie o czystości tej cuchnącej gnojówy
Nick16:20, 31.01.2025
Ok. Ciekawe jednak jakie są uchwytne wskażniki skutku względem nakladow, na bagrowanie tego bajorka.
Chyba nie wypicie szklanki wody z tego kanalu po zakonczeniu prac;) ?
Co dokladnie określi parametr poprawy? Kolor, skład chemiczny wody?
gość16:54, 31.01.2025
pal go licho, niech będzie i "pletwa" ale nie warto byłoby zacząć od żródła zanieczyszczeń? O tym, że kanał wprowadza do naszego jeziora zanieczyszczenia mówiło się już kilkanaście lat temu. Wtedy okoliczne miejscowości nie miały sieci kanalizacyjnej, w Radaczu działała ferma i tam upatrywano żródła biogenów. Czy Radacz nie ma sieci sanitarnej? Dobrze byłoby wiedzieć skąd te zanieczyszczenia i od tego zacząć opracowanie planu naprawczego. Być możę wszystko jest wiadome ale tekst o tym nie wspomina a szkoda bo warto by wiedzieć
Grzegorz.b.20:07, 31.01.2025
Ponoć koło wyspy na dnie piękny dywanik z mazutu
Kaczor21:24, 31.01.2025
Kiedy w Szczecinku ludzie będą mieli wiedze czym oddychamy ?
Straż Miejska miała dokonać prób nad kominami fabryki i cisza ?
ok15:48, 02.02.2025
I to jest konkrert. Ale nie wygodnie jest o tym rozmawiać. Ponieważ trujemy i mamy pracę - obecnie, czy nie trujemy i nie mamy pracy? Można by nie truć i mieć pracę, jednak nie w tej wersji Polski.
BRNT22:42, 31.01.2025
...a może by ten cały Kanał Radacki przekierować w inne miejsce? O takiej wersji nikt jak dotąd się z głową nie wypowiedział. Można w ten sposób nawet chwilowo doprowadzić do zmniejszenia zanieczyszczenia j. Trzesiecko. Równie dobrze można dalej do"bajorka" pompować syf i potem żalić się jak to oczyścić ... i za ile i z czyich pieniędzy.
Piękna halina 23:56, 31.01.2025
Bez kanału radackiego jezioro trzesiecko wyschnie
gość15:29, 01.02.2025
byli już tacy co rzeki przekierowywali. Historia negatywnie zweryfikowałe te pomysły
Bigos66618:43, 01.02.2025
Gambiony, boja pomiaru zanieczyszczeń tylko dziwi to że nigdy tam gdzie Kronobyl zrzuca deszczówkę.Tysiąc ludzi z Pzw woli patrzeć jak umiera jezioro bo pseudo naukowcy eksperymenty robią.
100 lumenów i tona a15:48, 05.02.2025
Jezioro oczyścimy, dookoła na drugiej stronie postawimy lampy, zrobimy asfaltową drogę i będzie lokalne Las Vegas. Kto biednemu zabroni żyć bogato,
Sanepid12:12, 31.01.2025
7 2
No coś ty,na mysiej cały rok woda kryształ