Stwardnienie rozsiane (sclerosis multipex - SM) to przewlekła nieuleczalna choroba neurologiczna, jedna z najczęstszych przyczyn występowania trwałej niepełnosprawności fizycznej u osób młodych na świecie. Globalnie średnio co 5 minut diagnozowane jest stwardnienie rozsiane (dane z worldmsday) najczęściej u osób pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. Przebieg choroby oraz objawy występujące w SM mają zawsze indywidualny charakter i są niemożliwe do wcześniejszego przewidzenia. Wszystko zależy od tego w jakich obszarach ośrodkowego układu nerwowego dojdzie do powstania rozsianych w czasie i przestrzeni zmian zapalno-demielinizacyjnych. Aktualnie w Polsce chorzy na stwardnienie rozsiane mogą korzystać z różnych programów lekowych, których zadaniem jest zatrzymanie lub spowolnienie postępowania choroby oraz z kompleksowej rehabilitacji obejmującej między innymi fizjoterapię, terapię z logopedą, konsultacje z psychologiem, psychoterapię, konsultacje z dietetykiem oraz wiele innych dodatkowych terapii uzupełniających. Centrum Rehabilitacji SM w Bornem Sulinowie już od 18 lat realizuje specjalistyczny program aktywnej rehabilitacji dedykowany właśnie dla osób chorych na stwardnienie rozsiane z całej Polski, a nawet i świata.
Szacuje się, że na całym świecie na SM choruje ok. 2,5 miliona osób z czego w Polsce ok. 50 tysięcy i z roku na rok liczby te cały czas się zmieniają i wzrastają. Kilkanaście lat temu w 2009 r. Międzynarodowa Federacja Stwardnienia Rozsianego ustanowiła Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego, który obchodzony jest w kilkudziesięciu krajach na całym świecie w tym również w Polsce w Centrum Rehabilitacji SM w Bornem Sulinowie, a jego oficjalna data to 30 maja. Głównym celem tego dnia jest budowa poczucia wspólnoty wśród osób z SM oraz całej społeczności zaangażowanej w walkę z tą chorobą, a także podnoszenie świadomości społecznej na temat tego schorzenia neurologicznego i zachęcanie do wspólnych działań.
W związku z tegorocznymi obchodami Światowego Dnia Stwardnienia Rozsianego przedstawiciele Centrum Rehabilitacji SM w Bornem Sulinowie wraz z Piotrem Misztakiem Prezesem Zarządu SM Spółka z o. o. oraz dr Renatą Rautszko Dyrektorem medycznym SM Spółka z o. o. w dniach 18-19.05 br. wzięli aktywny udział w największej konferencji w Polsce dla osób chorych na stwardnienie rozsiane pt.: SM…i co z tego? zorganizowanej przez fundację StwardnienieRozsiane.Info w Gdańsku. Specjaliści z Centrum Rehabilitacji SM w ramach wydarzenia zostali zaproszeni do udziału w debacie ekspertów z zakresu fizjoterapii w SM, przeprowadzili dwa warsztaty dla osób z SM, które dotyczyły kompleksowej rehabilitacji w stwardnieniu rozsianym – oddziaływania różnych terapii na proces neuroplastyczności układu nerwowego człowieka oraz rehabilitacji funkcji poznawczych – treningu psychomotorycznego, a także obsługiwali punkt informacyjno-konsultacyjny dotyczący rehabilitacji w stwardnieniu rozsianym oraz działalności SM Spółka z o. o. Była to również okazja do spotkań i wymiany doświadczeń z różnymi specjalistami z zakresu stwardnienia rozsianego między innymi z profesorem Bartoszem Karaszewskim, który jest czołowym neurologiem w Polsce w zakresie leczenia chorych z SM. Warto dodać, że już w najbliższym czasie profesor Bartosz Karaszewski odwiedzi Centrum Rehabilitacji SM w Bornem Sulinowie.
W tym roku głównym tematem Światowego Dnia Stwardnienia Rozsianego jest – Diagnoza SM a hasłem przewodnim Moja diagnoza SM. Bardzo istotna w chorobie stwardnienia rozsianego jest szybka i prawidłowo przeprowadzona diagnoza. W początkowym etapie niezbędna do tego jest odpowiednia świadomość społeczna na temat pierwszych objawów SM, które powinny zaniepokoić i skłonić każdego z nas do konsultacji z lekarzem rodzinnym, który w zależności od występujących objawów skieruje na specjalistyczne badania do lekarza neurologa. Do najczęstszych pierwszych objawów stwardnienia rozsianego należą: zawroty głowy, problemy z utrzymaniem równowagi, poczucie przemęczenia, powtarzające się uczucie sztywności lub osłabienia mięśni, zmiany czucia w kończynach lub na twarzy, drętwienie kończyn lub pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego oraz inne zaburzenia wzroku. Dolegliwości te można łatwo przeoczyć lub zbagatelizować i za ich powstanie obwiniać szybkie tempo życia czy narażanie na stres. Dodatkowo wczesne objawy SM z reguły są łagodne i same przemijają. Dlatego tak ważna jest edukacja społeczeństwa w zakresie stwardnienia rozsianego by każdy wiedział, kiedy warto zareagować i zgłosić się do lekarza. Rozpoznanie SM w Polsce jest możliwe do przeprowadzenia między innymi w ramach szpitalnego oddziału neurologicznego – najczęstszymi badaniami niezbędnymi do postawienia diagnozy SM jest badanie neurologiczne, rezonans magnetyczny głowy i rdzenia kręgowego, badanie potencjałów wywołanych -wzrokowych oraz analiza płynu mózgowo-rdzeniowego. Z uwagi na różnorodność objawów SM bardzo ważne jest by różnicować objawy z innymi chorobami o zbliżonym obrazie klinicznym jak np. neuroborelioza.
Jak podkreśla Piotr Misztak Prezes Zarządu SM Spółka z o. o. - bardzo ważne jest by cały czas rosła społeczna świadomość dotycząca schorzeń takich jak stwardnienie rozsiane. Dzięki działalności Centrum Rehabilitacji SM w Bornem Sulinowie, kampaniom medialnym oraz działalności organizacji wspierających pacjentów co raz więcej osób dowiaduje się czym jest SM, wie jak je diagnozować, zna przebieg choroby oraz posiada aktualną wiedzę dotyczącą możliwości terapii stwardnienia rozsianego. Co najistotniejsze, wzrost świadomości w zakresie SM uwrażliwia ludzi na wczesne objawy stwardnienia rozsianego i skłania ich do poszukiwania przyczyn swoich dolegliwości, postawienia szybkiej diagnozy i rozpoczęcia terapii już w początkowym etapie choroby co pozytywnie rokuje na przyszłość każdej osoby z SM.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz