W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Walki z Nowotworami Krwi (28 maj) w Przedszkolu Niepublicznym "Miś" odbył się Dzień Dawcy z Fundacją DKMS.
Ten wyjątkowy dzień poprzedziła kampania informacyjna mająca na celu uświadamianie idei dawstwa wśród rodziców oraz opiekunów.
Podczas Dnia Dawcy wolontariuszki Fundacji DKMS oraz nauczycielki przedszkola - Katarzyna Wdowiak oraz Justyna Wawrzonkowska zarejestrowały 21 nowych, potencjalnych Dawców.
To bardzo ważne, ponieważ w Polsce co 40 minut ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi. Ta choroba dotyka wszystkich - dzieci, młodzież, dorosłych.
Na szczęście jest lek, który pomaga wyleczyć ponad 200 różnych chorób - to szpik, który posiada każdy z nas. Warunek jest jeden - musimy chcieć się nim podzielić.
Tylko 25% chorych odnajdzie dawcę wśród spokrewnionej rodziny (jeżeli posiada rodzeństwo). Pozostałe 75% musi znaleźć niespokrewnionego "bliźniaka genetycznego".
Dzień Dawcy to doskonała okazja do wykonania pierwszego kroku, aby stać się rzeczywistym Dawcom w przyszłości.
- wypełnienie ankiety
- pobranie wymazu z jamy ustnej sterylnymi patyczkami
- przekazanie pobranego materiału DNA wraz z wypełnioną dokumentacją do badań
- rejestracja w Bazie Dawców DKMS
- otrzymanie Karty Dawcy Komórek Macierzystych (po ok. 3 miesiącach)
- oczekiwanie na możliwość uratowania życia Biorcy.
- każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, o wskaźniku masy ciała nie wyższym niż 40 BMI
- osoba, która nie jest zarejestrowana w innej bazie Dawców
- osoba w pełni świadoma i odpowiedzialna za podjęcie decyzji o rejestracji i potencjalnym dawstwie.
Pomożesz, bo możesz! Masz to w genach!
6 7
Paszły do boru.Zdrajcxynie!
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz