Zamknij

Zastosowania blach perforowanych — jak wykorzystać ich potencjał?

12:09, 24.07.2023 Aktualizacja: 12:12, 24.07.2023
Skomentuj

Blacha perforowana wywodzi się z przemysłu maszynowego i kojarzy się głównie z wykorzystaniem jej właśnie w tej dziedzinie, np. w motoryzacji, ewentualnie w rolnictwie. Tymczasem zabudowa lawet samochodowych czy korzystanie z blach perforowanych jako elementów maszyn przesiewających do niejedyne możliwości zastosowania tego materiału. W jaki sposób można wykorzystać potencjał blach z perforacjami?

Co to blacha perforowana?

Pod nazwą blacha perforowana kryje się blaszany arkusz, w którym wycięte są oczka (perforacje). Otwory te mogą być różnej wielkości, kształtu i poprowadzone w różnym układzie. Część perforacji może na przykład tworzyć określony wzór. Zdarzają się więc perforacje tworzące układ okrągłych oczek, ale też otwory w kształcie kwadratów, gwiazdek czy rombów. Firmy profesjonalnie zajmujące się przygotowywaniem blach perforowanych na zlecenie, jak Sitono.pl przyjmują nawet zlecenia wg indywidualnych wytycznych, a kształty perforacji wycinane są precyzyjnie, laserowo. Co do samej blachy, mogą być to arkusze:

  • Aluminiowe, łatwo poddające się obróbce i stosunkowo lekkie. 
  • Nierdzewne, które nadają się do zastosowania w miejscu narażonym na działanie wilgoci.
  • Miedziane, niezwykle wytrzymałe, między innymi ze względu na zawartą w miedzi patynę, która tworzy na powierzchni szczelną warstwę i chroni przed dalszym utlenianiem.
  • Ocynkowane, charakteryzujące się gładką powierzchnią i nie wymagające prac konserwacyjnych. 

Dzięki wykrawaniu, gięciu i obróbce, blachy perforowane mogą mieć charakter zarówno czysto użytkowy, jak i dekoracyjny. 

 

Fronty budynków z blachy perforowanej

Kreatywność architektów potrafi zaskakiwać pod względem pomysłowości tworzenia nowoczesnych elewacji. Jeszcze jakiś czas temu fronty budynków w mieście czy podmiejskich domów jednorodzinnych niczym specjalnie się nie wyróżniały. Nowe budynki użyteczności publicznej muszą wpisywać się w zastaną architekturę, co wprowadza pewne ograniczenia co do dowolności ich wyglądu. Tradycja w projektowaniu elewacji domów z kolei najczęściej prowadziła do zastosowania klasycznych białych tynków i nie pozwalała na większą dozę kreatywności w wyborze frontów. Dzisiaj blacha perforowana na elewacje charakterystyczna jest wśród miejskich willi, które tworzone są na zachodni wzór. Kojarzy się z nowoczesnością i wygląda bardzo estetycznie. Ozdobne wstawki z blachy z perforacjami komponują się bardzo dobrze z drewnem, cegłą klinkierową, szkłem czy kamieniem. 

Blacha z perforacjami jako balustrada

Arkusze blachy perforowanej dobrze sprawdzają się jako balustrada. W tym charakterze występują najczęściej jako: 

  • balustrada na schody w pomieszczeniach socjalnych, magazynach czy halach, gdzie antypoślizgowa blacha perforowana zastosowana jest często również na stopniach schodów
  • balustrada na balkony i loggie, stanowiąc atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych, nudnych balustrad
  • balustrada na tarasy, ogródki kawiarniane,
  • a także zabezpieczenie przy wiaduktach, mostach itp.

Sięganie po blachę perforowaną zamiast klasycznych barierek w postaci drewnianych bądź metalowych tralek, połączonych ze sobą poręczą wprowadza nieco świeżości i innowacyjności, tak bardzo pożądanej w przestrzeni publicznej.

Blaszane meble? Dlaczego nie!

Meble z blachy perforowanej kojarzą się zwykle z szafkami w pomieszczeniach pracowniczych czy z magazynami. Tymczasem miłośnicy stylu industrialnego i loftowego uwielbiają surowość tego materiału i potrafią dostrzec potencjał blachy perforowanej jako budulca, z którego wykonane są meble do salonów, jadalni czy sypialni. Blacha perforowana bywa też wykorzystywana jako element podwieszanego sufitu czy jako przepierzenie oddzielające kącik pracy od strefy wypoczynku. Perforacja blachy może być użytkowa, to znaczy umożliwiać może na przykład zawieszenie haczyków na półki, donice z kwiatami, obrazy czy inne dekoracje. Blacha bywa malowana proszkowo, przez co jeszcze bardziej dostosować można ją do kolorów danego wnętrza. 

Niewielu docenia prawdziwy potencjał blachy otworowanej, ponieważ często jest postrzegana jedynie jako element przemysłowy. Przykłady przedstawione powyżej dowodzą, że zaledwie odrobina kreatywności wystarczy, by nadawać tym metalowym płytom zupełnie nowy charakter.

(ARTYKUŁ PARTNERA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%