Zamknij

Już ich z nami nie ma. Oni odeszli w minionym roku

19:42, 01.11.2022 Aktualizacja: 19:49, 01.11.2022
Skomentuj

Wspomnienie jest formą spotkania – Khalil Gibran

W ciągu minionych dwunastu miesięcy pożegnaliśmy grono osób zasłużonych dla naszego regionu. Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, to dobry moment by przywołać wspomnienia. 

GRUDZIEŃ 2021:

● Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w wieku 78 lat zmarł Kazimierz Margol – wielki społecznik, pedagog i sportowiec związany z naszym miastem. Nie będzie przesadą, gdy powiemy, że pan Kazimierz całe życie poświęcił pracy na rzecz innych. To z jego inicjatywy powstały stowarzyszenia „Amazonek” oraz „Moje serce”. Był on także osobą ogromnie zasłużoną dla szczecineckiego sportu. Przez 25 lat prowadził siatkarki SKS „Medyk” oraz był inicjatorem pierwszych biegów ulicznych im. Winanda Osińskiego. Ceniony i szalenie lubiany przez wszystkich, za swą działalność na rzecz lokalnej społeczności został odznaczony Odznaką Honorową „Zasłużony dla Miasta Szczecinka”.

● W grudniu pożegnaliśmy także Kazimierza Weksej – leśnika, pasjonata przyrody i wielkiego gawędziarza, który chętnie dzielił się wiedzą i popularyzował ją wśród młodzieży. Pan Kazimierz od 1985 roku pracował w Służbie Leśnej jako starszy specjalista, a następnie jako doradca dyrektora oraz jako główny specjalista ds. łowiectwa w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku. Funkcję tą pełnił do momentu przejścia na emeryturę w 2006 roku. Jako niekwestionowany ekspert w zakresie łowiectwa aktywnie uczestniczył w zagospodarowywaniu obwodów łowieckich dzierżawionych przez Koło Łowieckie „Ponowa” Szczecinek. Za swoje zasługi został odznaczony wszystkimi odznaczeniami łowieckimi, w tym „Złomem”, który jest najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez Polski Związek Łowiecki.

● 30 grudnia po długiej i ciężkiej chorobie odszedł Krzysztof Subocz – nestor szczecineckiego dziennikarstwa. Przez wiele lat pracował w Polskim Radiu Koszalin oraz współpracował z Telewizją Polska. Mieszkańcom Szczecinka znany był z anteny TV Zachód, a także Radia ReJa, w którym 1 kwietnia 1993 roku o godzinie 13 poprowadził pierwszą audycję. Współpracował także z Radiem znad Wilii, pisał do wielu gazet. Jego teksty można było przeczytać m.in. w Gońcu Pomorskim, Gońcu Szczecineckim, Tygodniku Koszalińskim, a także w Kurierze Wileńskim. Przez przyjaciół i współpracowników zostanie zapamiętany jako postać charyzmatyczna, pomysłowa i źródło ogromnej wiedzy na temat dziejów miasta.

STYCZEŃ 2022:

● 10 stycznia zmarła Łucja Rynkiewicz, wieloletnia nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Szczecinku. Pani profesor była wychowawczynią kilku pokoleń młodzieży, pasjonatką literatury i cenionym pedagogiem. Zapisała również swoją kartę w działalności związkowej szczecineckiej „Solidarności”, do której wstąpiła w 1980 roku. Od 1990 roku do przejścia na emeryturę pełniła również funkcję wiceprzewodniczącej Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Szczecinku. Zostanie zapamiętana jako człowiek wierny swoim ideałom, obdarzony poczuciem humoru i wielkim sercem.

● Również w styczniu zmarł Andrzej Pietras – znany w światku dziennikarskim Szczecinka z realizacji programów muzycznych. Współpracował z Gońcem Szczecineckim i Gońcem Pomorskim. W telewizji Zachód w latach dziewięćdziesiątych przygotowywał programy muzyczne. Często na antenie TV Zachód komentował występy uczniów szkoły muzycznej, a także koncerty szczecineckich zespołów muzycznych. Miał 77 lat.

● Zimą 2022 roku odszedł również Jan Świątkowski – wielki społecznik i radny Rady Powiatu Szczecineckiego trzech kadencji: 1998-2002, 2002-2006 oraz 2010-2014. Zostanie zapamiętany jako osoba, która aktywnie działała na rzecz mieszkańców Barwic, jak również całego powiatu. Jan Świątkowski chętnie wspierał swoją pracą wszelkiego rodzaju inicjatywy lokalne, był orędownikiem Małych Ojczyzn oraz świetnym organizatorem, mobilizującym do działania całą społeczność lokalną.

MARZEC 2022:

● Polski Związek Lekkiej Atletyki ze smutkiem poinformował, że w wieku 86 lat zmarł Zygmunt Walczak, zasłużony trener lekkoatletyczny i animator sportu. Pan Zygmunt pochodzący z Brzezin k. Łodzi lata młodości spędził w Szczecinku. W naszym mieście Zygmunt Walczak pracował jako szkoleniowiec od 1960 do 1976 roku. Następnie przeprowadził się do Gorzowa, do połowy 2005 pracował w AZS-ie AWF-ie. A od 1 czerwca 2005 do emerytury był trenerem w AZS PWSZ.  Był też członkiem PZLA. Pan Zygmunt specjalizował się w skokach: wzwyż i w dal. W sumie jego wychowankowie zdobyli 55 medali mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych, w tym 23 złote.

● 20 marca 2022 roku, wieku 80 lat, zmarł Jan Pieszko, wychowanek Darzboru i wybitny piłkarz Legii Warszawa. Jak poinformował Polski Związek Piłki Nożnej odszedł utalentowany sportowiec, ale też człowiek szlachetnego charakteru. Uczynny, zrównoważony, na boisku niezwykle rzadko karany żółtą kartką. Specjalista od gry w sytuacjach trudnych, prawdziwa podpora drużyny. Grał na pozycji napastnika bądź pomocnika, a jego karierę sportową opisać można jako pasmo sukcesów. Z Legią był dwukrotnym Mistrzem Polski (1969, 1970) i zdobywcą krajowego Pucharu (1973). Był także uczestnikiem półfinału rozgrywek o Puchar Europy. Przez ponad dekadę wystąpił w 238 spotkaniach Legii, w których strzelił 68 goli. Za swoją działalność odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz miejscem w Galerii Sław Legii. Nim dołączył do stołecznego klubu, był piłkarzem Darzboru Szczecinek (1958-1960), Bałtyku Gdynia (1961-1962) oraz Zawiszy Bydgoszcz (1963-1967).

● W wieku 56 lat odeszła emerytowana funkcjonariuszka Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinku oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzegu mł. bryg. w st. spocz. Jolanta Barczyk. W czasie swojej służby w Szczecinku zajmowała takie stanowiska jak rzecznik prasowy, starszy specjalista wydziału operacyjno-szkoleniowego oraz kierownik sekcji ds. organizacji i kadr. Mimo wsparcia ze strony kolegów i zbiórek pieniężnych mających wesprzeć jej leczenie, przegrała z chorobą nowotworową.

MAJ 2022:

● Odeszła ceniona polonistka Grażyna Michałowska, zawodowo związana z Zespołem Szkół nr 2 im. Ks. Warcisława IV w Szczecinku. Pani profesor zostanie zapamiętana jako świetny nauczyciel języka polskiego, zaangażowany pedagog i dobry człowiek. Jej śmierć pogrążyła w smutku nie tylko najbliższych oraz całą społeczność szkoły, ale także lokalne środowisko morsów, bowiem od lat kąpiele w zimnej wodzie były pasją pani Grażyny.

SIERPIEŃ 2022:

● Dyrekcja I Liceum Ogólnokształcącego im. księżnej Elżbiety w Szczecinku przekazała smutną informację o śmierci Bogumiła Połoma – wieloletniego nauczyciela ZPT i wychowawcy młodzieży. W pamięci współpracowników, pan profesor zapisał się jako osoba koleżeńska, niezawodna i oddana pracy.

WRZESIEŃ 2022:

● Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie z ogromnym żalem przekazało wiadomość o śmierci współpracowniczki i prawdziwej przyjaciółki osób niepełnosprawnych, pani Renaty Tomczyk. Pani Renata przez wiele lat była Kierownikiem Środowiskowego Domu Samopomocy w Bornem Sulinowie. W pamięci osób które ją znały zapisała się jako człowiek empatyczny, o wielkim sercu i oddaniu swojej pracy.

PAŹDZIERNIK 2022

● Po długiej chorobie zmarła Beata Ceglarz, wieloletnia pedagog i nauczyciel chemii, zawodowo związana ze Szkołą Podstawową nr 6 i nr 1. Przez wiele lat zajmowała stanowisko dyrektora w Gimnazjum nr 1 im. Zjednoczonej Europy w Szczecinku.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

MarzenaMarzena

4 2

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie a światłość wiekuista niechaj im świeci .

21:38, 01.11.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Pola Pola

2 0

Niech odpoczywają w pokoju wicznym...

22:49, 01.11.2022
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AA

0 0

Chyba wiecznym

09:17, 02.11.2022

0%