Zamknij
REKLAMA

Brakuje krwi, a potrzeby w sezonie letnim jeszcze wzrosną

07:44, 06.07.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

Taki scenariusz powtarza się niemal każdego roku. Zawsze w okresie przedwakacyjnym i wakacyjnym w polskich bankach krwiodawstwa zaczyna brakować tego cennego surowca. Niestety podobnie jest i w tym, właśnie rozpoczynającym się sezonie. Regionalne i wojewódzkie centra w całym kraju alarmują o brakach w zapasach niemal wszystkich grup krwi. Problem ten nie ominął także naszego województwa i regionu.

W Regionalnym centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa alarmująco niskie są zapasy krwi A Rh+, 0 Rh+, A Rh- oraz 0Rh-. Jednak jeszcze gorzej sytuacja wygląda w Słupsku, gdzie brakuje zapasu właściwie każdej grupy krwi oprócz AB Rh+.

W okresie wakacyjnym wzrasta liczba ofiar różnego rodzaju wypadków, co z kolei powoduje większe zapotrzebowanie na krew, a jednocześnie spada liczba dawców, którzy w tym czasie chcą lub mogą podzielić się tym życiodajnym płynem. Powodów ubywania dawców jest kilka – część z nich planuje letni wypoczynek i wyjeżdża na urlopy, nieczynne są również szkoły i uczelnie wyższe, część osób podejmuje prace sezonową, często poza granicami kraju. A potrzeby w okresie letnim zwykle są większe, niż w innych porach roku.

Każdy, kto chciałby pomóc i oddać krew, może to zrobić odwiedzając m.in. szczecinecki terenowy oddział Regionalnego centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, który mieści się przy ul. Kilińskiego 3 i czynny jest w poniedziałki oraz w czwartki w godz. od 7.00 do 10.00.

Kto może zostać dawcą krwi?

Szczegółowe wytyczne zamieszczone na stronach Narodowego Centrum Krwi, wskazują na pięć podstawowych kryteriów:

- Dawcy muszą mieć pomiędzy 18, a 65 lat i cieszyć się dobrym zdrowiem,

- Ważyć co najmniej 50 kg,

- W ciągu ostatnich 6 miesięcy nie poddawali się zabiegom akupunktury, przekłucia uszu lub innych części ciała, nie wykonywali też tatuażu,

- W ciągu ostatnich 6 miesięcy nie przechodzili zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych badań diagnostycznych (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii),

- W ciągu ostatnich 6 miesięcy nie byli leczeni krwią i preparatami krwiopochodnymi.

Cały proces rejestracji, badań oraz samego zabiegu, nie powinien zabrać dawcy więcej niż godzinę.

Kobiety mogą oddawać krew do czterech razy w roku (450 ml co 12 tygodni), a mężczyźni do sześciu (450 ml co 8 tygodni). Organizm zaraz po zakończonym zabiegu zaczyna się regenerować, najpierw wyrównuje się objętość krwi, a później jej składniki komórkowe.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%