Zamknij
REKLAMA

Sprzedają wyniki testów na COVID-19. Mogą zbierać nasze dane osobowe

10:48, 21.11.2020 | T.N
Skomentuj
REKLAMA

Na stronach naszego portalu pojawiło się ogłoszenie zachęcające do kupna "negatywnego wyniku na COVID-19". Specjaliści ostrzegają - to nie tylko oszustwo, ale także okazja do wyłudzenia danych osobowych.

[ZT]21885[/ZT]

Przypomnijmy, że w odpowiedzi zwrotnej od osoby oferującej "wyniki" otrzymaliśmy prośbę o podanie imienia, nazwiska, daty urodzenia, a w przypadku wysyłki dokumentu - także adresu zamieszkania. To zdaniem specjalistów od bezpieczeństwa w sieci łakomy kąsek dla osób zbierających dane osobowe.

Mamy do czynienia z „usługodawcą”, który uczciwy nie jest. To jest pewnie człowiek, który zna wartość takich danych i wątpię, żeby je kasował. A przy okazji mówimy o handlu z fałszerzem. Oczywiście zagrożenie dla danych osobowych istnieje, ale w centrum tego jest zagrożenie dla zdrowia publicznego.

-komentował w Polskim Radiu Koszalin Marcin Maj z portalu Niebezpiecznik.pl

Zdaniem specjalisty tego typu proceder pojawił się jakiś czas temu na Ukrainie. Teraz zawędrował do naszego kraju. Ale to nie jedyny pomysł oszustów, którzy żerują na koronawirusie - dodaje Marcin Maj.

Ten proceder można zaliczyć do szeregu „cwaniactw epidemicznych”. Zawsze, kiedy wprowadzimy ograniczenia, znajdą się osoby, które uważają, że system trzeba oszukać, bo ich sprawa jest ważniejsza i wyjątkowa. I będą z tego typu ofert korzystać.

Specjalista od sieciowego bezpieczeństwa dodaje, że za każdym razem należy uważać gdzie podaje się swoje dane osobowe. Mimo, że w tym przypadku nie jest wymagany PESEL, to nawet szczątkowe informacje mogą posłużyć oszustom na przykład do zawarcia umowy kredytowej w naszym imieniu.

Jeśli mamy handel danymi osobowymi, to w jednej bazie znajdziemy „Jana Kowalskiego”, który ma adres zamieszkania i datę urodzenia, a z innej wyciągnę sobie jego numer pesel czy numer telefonu.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

FilippoFilippo

5 0

To jest chore, że ktoś mając moje podstawowe dane osobowe bez PESELu może zawrzeć umowę kredytową z bankiem na moją osobę. A potem ja jako uczciwy obywatel mam udowadniać, że nie jestem wielbłądem.
Polscy bankowcy to banksterzy skoro na to pozwalają. Skoro to oni dali nabrać się oszustom to oni powinni odpwiadać. Apropos danych jak ktoś wysyła CV, załatwia coś w u lekarza, zawiera jakąkolwiek umowę wszędzie żądają danych osobowych z PESELEM włącznie , więc zdobyć kogoś dane jest bardzo łatwo. Nikt nad tym nie panuje 12:58, 21.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

YesYes

1 2

Napisali tak, bo jak inaczej mieli przestraszyć kupujących i zatrzymać proceder? „Nie kupujcie falszywych testow - bo nie!” - myslisz ze by zadzialało? 18:27, 21.11.2020


Kryminał, a MO nic nKryminał, a MO nic n

3 0

Dlaczego nasza dzielna policja nie wkroczyła do tego pana o 06:00? On wytwarza fałszywe dokumenty, sprzedaje a kupujący z cała świadomością używa je jako prawdziwe. 14:39, 21.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GOŚĆGOŚĆ

2 2

ŁA NAWET TAM METALOWYCH PAŁTWIEJ WEJŚĆ DO DOMU 14-TO LATKA I GO STRASZYĆ BO TACY HULIGANI I PRZESTĘPCY TO SIĘ ICH NIE BOJĄ.MOŻNA TO BYŁO ZOBACZYĆ NA MARSZU KIBOLI 11-GO JAK UCIEKALI I NAWET METALOWE PAŁKI NIE POMOGŁY.METALOWE TELESKOPOWE PAŁKI SKUTECZNE SĄ ZA TO DO KOBIET I MŁODZIEŻY.OGLĄDAJĄC WYDARZENIA NA BIAŁORUSI TO NIE ZAUWAŻYŁEM NAWET TAM METALOWYCH PAŁ.NIE POPIERAM ŁAMANIA PRAWA ALE NIE MYŚLAŁEM ŻE DOŻYJĘ TAKICH CZASÓW GZIE LUDZIE BĘDĄ BICI METALOWYMI PAŁAMI KTÓRYMI MOŻNA NAWET ZABIĆ.NAJSMUTNIEJSZE JEST TO ŻE LUDZIE KTÓRZY ZA TO ODPOWIADAJĄ W LATACH 80-TYCH TO KRYTYKOWALI I NA TEJ KRYTYCE WYNIEŚLI SIĘ NA DZISIEJSZE NAJWYŻSZE STANOWISKA.WŁADZA JAK ZDROWIE CZĘSTO OPUSZCZA W NIESPODZIEWANYM CZASIE A WTEDY TRZEBA LUDZIOM SPOJRZEĆ W OCZY RÓWNIEŻ TYM PAŁOWANYM. 08:32, 22.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA