Zamknij
REKLAMA

Rekordowa frekwencja, kolejki do lokali i dwóch nietrzeźwych przewodniczący komisji wyborczej

20:55, 28.06.2020 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Rekordowa frekwencja na godz. 17 - niemal równa tej na koniec dnia przed pięcioma laty, kolejki do lokali i dwóch nietrzeźwych przewodniczący komisji wyborczej - Polacy do godz. 21 wybierają prezydenta.

Podczas konferencji prasowej, na której szef PKW Sylwester Marciniak informował o frekwencji na godz. 17, która wyniosła 47,89 proc., zauważył, że wybory prezydenckie w 2015 roku zakończyły się frekwencją 48,96 proc. "A my już mamy prawie tę frekwencję na godz. 17" - stwierdził. O godz. 17 odnotowano wówczas frekwencję 34,41 proc.

Marciniak poinformował, że najwyższą frekwencję odnotowano w województwach: mazowieckim - 51,17 proc., małopolskim - 50,27 proc. i podkarpackim - 49,19 proc. Z kolei najmniej osób poszło do urn w województwach: opolskim - 42,32 proc., warmińsko-mazurskim - 43,06 proc. i kujawsko-pomorskim, gdzie frekwencja wyniosła 45,51 proc.

Jeśli chodzi o miasta, najwyższą frekwencję zanotowano do tej pory w Warszawie - 54,76 proc. Drugie miejsce aktualnie zajmuje Poznań - 53,21 proc. a trzecie miejsce Zielona Góra - 53,04 proc.

Jak poinformował szef PKW, w stosunku do liczby uprawnionych najwięcej wyborców wzięło udział w głosowaniu w miejscowości Krynica Morska (woj. pomorskie) - 73,54 proc., zaś najmniej w gminie Kolonowskie (woj. opolskie) - 31,21 proc.

Jedną z konsekwencji wysokiej frekwencji w czasie wyborów w reżimie sanitarnym były długie kolejki do lokali. Radio Poznań podało w niedzielę, że w jednym z lokali na poznańskim Junikowie, wyborcy chcący oddać głos oczekiwali półtorej godziny.

Komisarz Wyborczy w Poznaniu I sędzia Krzysztof Józefowicz powiedział PAP, że "rzeczywiście, w pojedynczych przypadkach, takie sytuacje miały miejsce". Jak wyjaśniał, "główną przyczyną tych kolejek była po pierwsze wysoka frekwencja, po drugie ? warunki lokalowe poszczególnych pomieszczeń, które nie pozwalają na zbyt dużą liczbę osób przebywających w danym momencie w lokalu".

Marciniak podczas konferencji PKW mówił także o nietrzeźwym przewodniczącym obwodowej komisji wyborczej w Toruniu. Zaznaczył, że nie był to przypadek odosobniony. Podobna sytuacja - jak mówił - miała miejsce w Warszawie, gdzie przewodniczący jednej z obwodowych komisji spowodował kolizję pod wpływem alkoholu. Kierowca miał 2,5 promila. Jak podał Marciniak, mężczyzna został odwołany z zajmowanej funkcji, a na jego miejsce powołano następcę.

Szef PKW przekazał, że do godz. 14 w niedzielę doszło do 242 przestępstw i wykroczeń związanych z głosowaniem w wyborach prezydenckich. Liczba zdarzeń w stosunku do informacji PKW z godz. 9 wzrosła o 60.

St. asp. Wioletta Szubska z Komendy Głównej Policji informowała, że w od początku obowiązywania ciszy wyborczej policjanci w całym kraju odnotowano szereg incydentów łamania ciszy wyborczej. "Policjanci z Torunia zostali wezwani do jednej z komisji wyborczych, której przewodniczący był pod wpływem alkoholu. Sprawę prowadzi komenda miejska w Toruniu" ? mówiła

"W niedzielę w Łomiankach przy skrzyżowaniu ul. Warszawskiej z Armii Poznań na ośmiu plakatach jednego z kandydatów na urząd prezydenta RP sprawca umieścił wulgarne treści. Sprawę prowadzi komisariat policji w Łomiankach" ? podała.

"Z kolei w Płocku mężczyzna na rynku zerwał plakat jednego z kandydatów na urząd prezydenta RP i rzucił go na trawnik. Został zatrzymany" ? powiedziała policjantka.

Wskazała, że w Gorzowie Wielkopolskim funkcjonariusze zatrzymali grupę siedmiu nietrzeźwych osób podejrzewanych o usunięcie flagi państwowej z budynku komisji wyborczej. Z kolei w Wałbrzychu zatrzymano strażników miejskich, którzy zrywali plakaty. Dodała, że plakaty były również zrywane w powiecie szczycieńskim.

Jak podała PAP rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" Anna Smereka, w Warszawie zanotowano kilkanaście zgłoszeń o zasłabnięciach w lokalach wyborczych i przed nimi. Wskazała, że jedna z osób, 80-letni mężczyzna, zasłabł i stracił przytomność. "Mężczyzna był reanimowany przez zespół ratownictwa medycznego" ? podała. "Został przewieziony na SOR do Szpitala Bielańskiego w stanie ciężkim, w trakcie czynności resuscytacyjnych" ? dodała.

Z kolei głosujący w lokalu wyborczym nr 20 w Kaliszu narażeni byli na "prysznic" środkiem dezynfekującym. Członkini komisji strumień spryskiwacza kierowała nie tylko na ręce, ale na twarz i ubranie do pasa, zapewniając ludzi, że robi to dla ich dobra. Ci, którzy protestowali przeciwko takiej formule dezynfekcji, słyszeli w odpowiedzi, że robi to dla ich dobra.

W końcu skarga na zachowanie kobiety trafiła do komisarza wyborczego w Kaliszu.

"Faktycznie ta pani w sposób nadgorliwy podchodziła do tematu, dlatego pouczyliśmy, że obowiązkiem członków komisji jest jedynie wskazywać wyborcom płyn do dezynfekcji i prosić o skorzystanie. Natomiast nie ma mowy o takim zmuszaniu. Dostałem zapewnienie, że będą przestrzegać wytycznych" ? powiedział PAP komisarz wyborczy Adam Plichta.

W siódmych po 1989 roku wyborach prezydenckich startuje 11 kandydatów: Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Andrzej Duda, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Władysław Kosiniak-Kamysz, Mirosław Piotrowski, Paweł Tanajno, Rafał Trzaskowski, Waldemar Witkowski i Stanisław Żółtek.

Jeśli żaden z kandydatów w pierwszej turze wyborów nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, wówczas - 12 lipca - odbędzie się druga tura wyborów.

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

Jest superJest super

7 9

Adrian ma tylko ca42% , czas wygnania z pałacu zbliża się nieuchronnie. WYPAD 2020! RAFAŁ, RAFAŁ tylko RAFAŁ!!! 21:04, 28.06.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

EhhEhh

2 1

Chyba koń Rafał... PiS=PO 22:18, 28.06.2020


RozumRozum

0 1

Ty super chyba z matematyki miałeś 5+, bo jak można porównywać 42% do 30%. Myślę jak by PIS zabrał by tym sprzedawczykom, emerytom i ich wnuczkom wszystkie środki społeczne na kredyty, wczasy i inne atrakcje to dopiero by się przekonali jacy są mądrzy. Pieniądze się bierze i pluje na daroczyńców jak mówi stare powiedzenie ( durny polak po szkodzie ). Czekam kiedy wreście hitler i ruski nauczy was rozumu bo polaków trzeba uczyć rozumu bo zapomnieli swojej historii. Rozum 08:13, 29.06.2020


RamboRambo

4 0

Kto to k... pisał,analfabeta? 21:58, 28.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do redaktora iszczecDo redaktora iszczec

6 0

Panie redaktorze, bardzo prosze aby zwrocil Pan uwage przy redagowaniu nagłowkow oraz tekstu pod nimi. Chodzi o sens tego co Pan pisze.Niech przed opublikowaniem ktos przed Panem to przeczyta bo robi Pan duze bledy. Nie jestem jezykoznawca ale ma Pan duza rzesze odbiorcow i przez mlodych czytelnikow poglebia sie analfabetyzm. Bez urazy. 23:24, 28.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WyborcaWyborca

4 4

Na wyborach na 10 osób dorosłych z mojej rodziny było tylko 5 teraz idziemy wszyscy oddać głos na PAD. 23:43, 28.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA