Czy z parku, w okolicy muszli koncertowej, uda się w końcu wyprowadzić uciążliwe gawrony? Okazuje się, że już się to udało i to bardzo szybko. Wystarczyło zaprosić do Szczecinka sokolnika.
Rafał Lachowski, doświadczony sokolnik spod Lęborka pracuje na zlecenie Urzędu Miasta. Jego rolą jest przepłoszenie gawronów, które są prawdziwą zmorą parku w okolicy muszli koncertowej i I LO. Odchody ptaków były wszędzie – na ławkach, alejkach, trawnikach, samochodach. Praktycznie uniemożliwiało to spędzanie czasu w tym miejscu. Od kilku dni sytuacja uległa zmianie. Od piątku dwa jastrzębie oraz sokół płoszą czarne ptaszyska.
- Przed moim przybyciem, tuż przed okresem zakładania gniazd i okresem lęgowym ptaków, z drzew zrzucone zostały stare gniazda. W piątek pojawiłem się w parku z sokołem i jastrzębiami. Gawrony, które przebywały na tym terenie, widząc drapieżnika odleciały, bo nie jest to dla nich atrakcyjne miejsce do założenia gniazda.
-opowiada sokolnik
Sokolnik spędza w parku cały okres od świtu do zmierzchu. Gawrony, które od czasu do czasu zaglądają jeszcze w to miejsce, szybko odlatują i zakładają gniazda w innych miejscach.
-Będę tu przez dwa miesiące. Przez ten czas gawrony nauczą się, że jest to mało atrakcyjne dla nich miejsce.
-dodaje Rafał Lachowski
Sokolnik spaceruje po parku i jeśli tylko pojawi się jakiś gawron, wypuszcza jednego z drapieżników. Latają one też profilaktycznie. Wracają na jedzenie. Sokolnik przywołuje je machając odpowiednim wabidłem. Metoda sokolnicza jest najmniej inwazyjnym i najbardziej naturalnym sposobem odstraszania ptactwa. Do tego jest bardzo skuteczna.
Mieszkaniec. 13:21, 03.03.2020
Zapraszamy Pana na ul Armii Krajowej, Kamienna w Szczecinku tuż przed siedzibą organizacji poza rządowych teraz tu jest cała armia gawronów, wiem że to nic nie wniesie do chwili kiedy pojazd jakiegos urzędnika nie będzie oblany ptasim kałem. ? Pomimo to chciałbym Pana że swoimi ptakami tu zaprosić. Może inne komentarze mi pomogą! Armii Krajowej, Kamienna tonie w ptasich ?
Pani13:22, 03.03.2020
Zapraszam na Mierosławskiego - przeniosły się.... Ehhhh
Stihl13:48, 03.03.2020
Najskuteczniejsze na ptaszyska to wycięcie drzew......
Aż dziw, że nie wycinają ...
...w Szczecinku kocha się głos pił spalinowych...
gość14:28, 03.03.2020
Do urzędników z UM. Gawrony przeniosły się na ul. Klasztorną przy kościele i naprzeciwko PKS, wczoraj wieczorem jak podniosły się do lotu to było ich tysiące. Może tutaj też drapieżniki będą je odstraszać i gawrony osiedlą się po drugiej stronie jeziora. Radni - prosimy o interwencję.
Nick16:29, 03.03.2020
Zapraszam również pod blok Koszalińska 8 obok nowo wybudowanego śmietnika. Tam nie można przejść by nie wdepnąć w odchody tych ptaków. Nie wspomnę o samochodach które są oblepione. Ale zarządca tego terenu nie pozwala wyciąć tych drzew chociaż są one w fatalnym stanie.
strazak sam18:07, 03.03.2020
Strazacy mogliby usunac puste gniazda gawronie poza sezonem legowym.
Kondora_trza!19:49, 03.03.2020
Przydałby się jeszcze oswojony kondor na *%#)!& psy na trawnikach.
tomieszkanie12:28, 04.03.2020
Mam wrażenie ze specjalnie od lat nie prawidłowo przycinane są drzewa w naszym parku.Proszę spojrzeć na cięcia drzew w innych miejscowościach w Polsce. Nasze drzewa wyglądają jak miotły,gawrony nadal zakładają gniazda na dużych konarach które są zostawiane!!!
Ciociawikipediawójek13:50, 07.03.2020
Prosze zauważyć ze gawrony nie zakładają gniazd na grubych konarach tylko na szczytowych gałeziach. Oceniają ktore nadają sie na stabilną konstrukcje i podpore pod gniazdo. Przy zrzucaniu gniazd wykonawcy takiej usługi przycinają te gałezie natomiast gdyby chciec pozbawic gawrony możliwości budowy gniazd trzeba by obciachać z gałezi całe drzewo i zostawic sam pień. To nie metoda wyciąć wszystkie drzewa dzięki którym w upalne dni mozemy komfortowo spedzic czas na swiezym powietrzu. Płoszenie pozwala pogodzić te problemy. Jak widac jest skuteczne. Zawsze znajdą sie niezadowolone jednostki, natomiast problem co roku jest coraz wiekszy i narasta przedewszystkim przez ludzi. Nie zamykanie smietnikow. Dokarmianie ptactwa czy nawet dzikich kotow to baza żerowa dla gawronów. One zakładają tu gniazda bo jest tu pożywienie. Nawet liczebność młodych wyklutych w danym roku jest zalezna od dostepnosci pokarmu. U wszystkich gat dziala ta sama zależność. Więc trzeba by zacząc od najblizszego otoczenia. Najlepsza metodą płoszenia byłoby zaprzestanie zwabiania tych ptakow swiadomym mniej czy bardziej dokarmianiem
Wiatrówka16:49, 04.03.2020
Wiatrówki i po krzyku, powybijać to czarne ohydne ptactwo.
4 0
Myślę że to nie pan sokolnik wybrał miejsce w którym ma płoszyć, tylko zlecił mu je urząd miasta. On się nie rozdwoi, więc z takim problemem raczej trzeba się zwrócić do urzędników miasta ?