Zamknij

Bezdomność zwierząt w schronisku w Szczecinku

13:28, 17.10.2019 Błaszczyk Aneta ? kierownik schroniska dla zwierząt Aktualizacja: 13:29, 17.10.2019
Skomentuj

Bezdomność zwierząt nie jest wyborem ich samych, tylko nas społeczeństwa, ludzi, którzy sami doprowadzają do tego, że zwierzęta stają się bezdomne. Na bezdomność zwierząt wpływa wiele innych czynników i działań człowieka. Chociażby najczęstszą przyczyną bezdomności zwierząt jest np. nieprzemyślana i nieodpowiedzialna adopcja. Zdarza się dosyć często, że ludzie kupują, czy adoptują zwierzęta jako prezent dla dzieci. Może się zdarzyć, że taki zwierzak staje się uciążliwy w wychowaniu i nie chcemy, lub nie możemy poświęcić jemu czasu. I co się wówczas dzieje? Albo wraca ponownie do schroniska, lub co najgorsze zostaje wyrzucone na ulicę i w ten sposób staje się bezdomne. Taka sama sytuacje staje się gdy zbliżają się wakacje i wówczas taki zwierzak staje się problemem numer 1 „co z nim zrobić ?” przecież wakacje są ważniejsze, a psa wszędzie nie można zabrać. W takim właśnie okresie zwiększa się ilość porzucanych psów.

Przypomnijmy, że zwierzę to nie jest zabawka. To jest żywe stworzenie, które tak samo ja my ludzie odczuwa ból, smutek, zatroskanie . Nie dopuszczajmy do tego żeby wyrzucać swoje zwierzęta z domów. Stają się one wtedy nikomu niepotrzebne. Przecież każdy z nas może sobie wyobrazić, że bezdomność jest straszna. Tak jak w przypadku ludzi jak i zwierząt bezdomność oznacza odrzucenie, samotność, niepewność, brak opieki, pożywienia, strach, niebezpieczeństwo. I to samo odczuwają zwierzęta, które straciły dach nad głową.

Kolejną przyczyną bezdomności zwierząt jest „moda na określoną rasę psa”. Często zdarza się, że ludzie zamiast adoptować wolą kupić psa rasowego z hodowli. Jest to znowu sytuacja nieprzemyślana, ponieważ ludzie albo się do tego nie przygotowują we właściwy sposób, albo nie znają rasy i po pewnym czasie stwierdzają „że to jednak nie jest pies którego by chcieli”. I co się staje? Pozbywają się jego wyrzucając z domu lub przekazując osobom trzecim. Taki pies z hodowli nie jest poddany sterylizacji czy kastracji i trafiając na ulicę zaczyna się rozmnażać w niekontrolowany sposób. Zdarza się także, że zwierzęta po prostu uciekają z domu, a właściciele ich nie poszukują i w ten sposób stają się bezdomne.

W naszym schronisku w Szczecinku staramy się przeciwdziałać bezdomności zwierząt. Mamy uchwalony program zapobiegania bezdomności. Jest to program, który polega między innymi na tym, że wszystkie wyłapane zwierzęta wałęsające się w naszym mieście trafiające do schroniska są poddawane sterylizacji czy kastracji. Jest to robione po to oczywiście, żeby nie doprowadzać do rozrodu, niepotrzebnego rozmnażania się zwierząt i tym sposobem zapobieganiu bezdomności. Schronisko w Szczecinku nie wydaje zwierząt zdolnych do rozrodu.

W przeciągu dziesięciu lat funkcjonowania schroniska w naszym mieście można dostrzec, że bezdomność się zmniejszyła. Z roku na rok ilość ta się zmniejsza. Trafia coraz mniej psów, a coraz więcej jest odbieranych przez swoich właścicieli. I tu należy zwrócić szczególną uwagę na zakładanie mikroczipów dla zwierzaków. Pozwala to na szybkie zidentyfikowanie właściciela psa, a tym samym szybszy powrót zwierzaka do domu. Z roku na rok zmniejsza się w naszym schronisku także ilość adopcji i jest to skutek sterylizacji. Zwiększa się natomiast ilość odbieranych psów przez swoich właścicieli. Dlatego zachęcamy do zakładania mikroczipów dla zwierząt.

Jednakże nigdy nie unikniemy w naszym schronisku takich sytuacji jak podrzucanie zwierząt. Jest to spowodowane tym, że nie wszystkie gminy mają uchwalony program zapobiegania bezdomności zwierząt, nie mają podpisanych umów ze schroniskami na opiekę bezdomnych zwierząt i w takich gminach zwierzęta masowo się rozmnażają. Z tego też względu są podrzucane do naszego schroniska.

Dla wszystkich zwierząt, które znajdują się w naszym schronisku staramy zapewnić się jak najlepsze warunki, żeby w małych procentach poczuły, że nie są same, że są kochane. Staramy się szukać prawdziwych domów dla psów, czy kotów. W przeciągu dziesięciu lat działania schroniska, nowy dom znalazło 1580 psów. Psy do adopcji wydajemy wysterylizowane, zaszczepione, zaczipowane, i z książeczką zdrowia. Znajdują się też w schronisku psy, które są z nami od początku, jest wiele psów w podeszłym wieku. Wiek natomiast nie oznacza, że adoptując takie zwierzę nie okaże ono nam miłości i na odwrót. Są to raczej zwierzęta z reguły stateczne, spokojne, a potrafią tak samo kochać jak inne.

Zachęcamy wszystkich, którzy chcieliby podarować prawdziwy dom dla starszych psów, do odwiedzin naszego schroniska.

Pamiętajmy! Nie porzucajmy zwierząt! Nie doprowadzajmy do rozmnażania się zwierząt!

Kochajmy zwierzęta!

(Błaszczyk Aneta ? kierownik schroniska dla zwierząt)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%