Zamknij
REKLAMA

Dawcy życia. Za nami XIII Zjazd bliźniaków genetycznych

07:02, 11.06.2019 | br
Skomentuj
REKLAMA

Dla jednych to tylko chwila, małe ukłucie i poczucie dobrze spełnionego obowiązku, dla drugich promyk słońca, których przychodzi po burzy strachu i łzach. To drugie życie. W Szczecinku odbył się XIII Zjazd Zrealizowanych Dawców Szpiku i Wolontariuszy.

Dawcy przyjechali z całej Polski, obecni byli również Ci, którzy zawdzięczają członkom Fundacji Przeciwko Leukemii życie. Prawdopodobieństwo znalezienia dawcy niespokrewnionego jest 1 do 25 tys., ale żeby zarejestrowany dawca stał się dawcą rzeczywistym to już 1 do 250 tys. W Fundacji zarejestrowanych jest 3730 dawców z powiatu szczecineckiego z czego 93 jest „zrealizowanych”. Są to ludzie, którzy znaleźli swojego bliźniaka w potrzebie. Z naszego regionu pochodzi, aż 7 dawców dwukrotnych.

Henryk Siegert od 19 lat współpracuje z Fundacją. Jego spotkanie z fundacją związane jest z wielką tragedią osobistą. W 2006 został prezesem fundacji. Jak mówi: uczestniczył we wszystkich zjazdach, a organizatorem jest już 11 raz, czyli tyle ile spotkań odbyło się w Szczecinku.

Dlaczego spotkania odbywają się w Szczecinku?

- W Szczecinku jest niesamowity klimat, członkowie fundacji bardzo dobrze się tu czują i chcą tu wracać. Pamiętam jak 11 lat temu, wtedy kiedy był pierwszy raz zorganizowany zjazd w naszym mieście, na koniec padło pytanie gdzie się spotykamy następnym razem. Padały różne propozycje: Tarnów, Ełk. Wtedy 80% członków spotkania wybrało Szczecinek. Dziś się już nikt nie pyta gdzie tylko kiedy.

Spotkanie odbyło się tradycyjnie w kinie Wolność. Przybyli goście mogli podziwiać grupy artystyczne SAPiK-u oraz zespół Swojacy. W części merytorycznej odbył się wykład dr hab. Leszek Kuca na temat doboru dawców szpiku i funkcjonowania systemu typowań dawców. Było wiele wspomnień, łez, nie zapomniano również o tych, którzy odeszli nie znajdując swojego bliźniaka. Najbardziej emocjonującym momentem było spotkanie dwóch par, którzy dali i otrzymali życie.

- Tu nie ma mocnych. Łzy są w oczach wszystkich. Nie ma na sali żadnego twardziela, emocje sięgają zenitu.

Genetyczni bliźniacy w Szczecinku spotkają się za rok. Prezes fundacji mówi, że dopóki nogi go noszą, a młodzi ludzie będą go słuchać to będzie tłumaczył jak zostać dawcą i propagował by nim być.

(br)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA