To jeden z najbardziej zaniedbanych, a jednocześnie najbardziej wyjątkowych zabytków powiatu szczecineckiego. Pałac w Juchowie – monumentalna, choć dziś zrujnowana rezydencja – wkrótce doczeka się ratunku. Wszystko za sprawą niemal milionowego dofinansowania z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Dzięki tym środkom w sierpniu rozpoczną się pierwsze prace zabezpieczające, które mają uchronić historyczny obiekt przed dalszym niszczeniem.
Starosta Krzysztof Lis i wicestarosta Daniel Rak osobiście odwiedzili teren dawnej rezydencji, by skontrolować przygotowania do inwestycji i uzgodnić szczegóły wejścia wykonawcy na plac budowy. To efekt wieloletnich działań samorządu powiatowego, który po przejęciu nieruchomości od Skarbu Państwa zaczął intensywnie zabiegać o jej ratowanie.
Pałac w Juchowie powstał w latach 1864–1874 z inicjatywy Idy Saydewitz von Kleist i przez dekady był dumą okolicy. Eklektyczna bryła o trzech skrzydłach otoczona ośmiohektarowym parkiem podkreślała status dawnych właścicieli. Po wojnie w budynku działała szkoła i przedszkole, jednak ich likwidacja w latach 80. rozpoczęła katastrofalny okres dla obiektu. Nieudana próba sprzedaży prywatnemu inwestorowi zakończyła się dewastacją, a pałac popadł w ruinę.
Pierwsze postępowanie przetargowe nie przyniosło efektu, dlatego inwestycję rozdzielono na etapy. To posunięcie okazało się trafne – w kolejnym przetargu wyłoniono wykonawcę. Konsorcjum firm LB Karolina Rusiniak oraz Expance Sławomir Czapiewski z Piły zrealizuje pierwszy etap za kwotę niespełna 980 tys. zł, co – jak podkreślają urzędnicy – stanowi połowę kwoty drugiej oferty.
Na początku sierpnia rozpoczną się prace – w pierwszej kolejności rozebrane zostaną najbardziej zniszczone fragmenty murów, a pozostałe ściany zostaną odbudowane i zabezpieczone stalowymi konstrukcjami. Projekt zakłada również stabilizację fundamentów, montaż rusztowań i specjalnego oświetlenia, które uwypukli zachowane detale architektoniczne. Pojawi się także nowe ogrodzenie, rekonstrukcja wieżyczek oraz ścieżka dla odwiedzających.
Nie chodzi tylko o zabezpieczenie muru. To szansa na przywrócenie miejsca pamięci i stworzenie potencjalnej atrakcji turystycznej, szczególnie że pałac leży w pobliżu znanej Juchowo Farm. Burzliwe losy rezydencji – od pożaru w latach 30., przez odbudowę przez rodzinę Dennigów, po powojenne zaniedbanie – czynią z niej symptomatyczny przykład losu wielu zabytków na Pomorzu.
Choć o pełnej odbudowie na razie nikt nie mówi, powiat postawił sobie za cel uratowanie tego, co jeszcze można uratować. To pierwszy krok ku temu, by w przyszłości to miejsce znów stało się symbolem dumy lokalnej społeczności i żywą lekcją historii regionu.
Trolek15:24, 01.07.2025
Tak wyglądała wolna Polska. Zniszczone pałace, dworki, dworce i inne zabytki. Tylko mądrzy odbudowali swoje zabytki i dzisiaj takie budowle są dużą atrakcją turystyczną przyciągającą masę ludzi. My dopiero się obudziliśmy. Za ile lat będą jakieś efekty? Bo sądząc po przeznaczonej kwocie, to nieprędko.
Olga Gasiul obejmie funkcję prezesa Aqua-Tur. Kim jest
Nie da rady, na basenie jest zamknięty układ, banda pociotków i znajomych królika nie do ruszenia. Do tego masa układów z zewnątrz. Każda próba zmiany prowadzi do usunięcia prezesa.
Gosc
18:13, 2025-07-01
Nowy sezon nad Trzesieckiem wystartował!
Fajne
Zet
17:52, 2025-07-01
Olga Gasiul obejmie funkcję prezesa Aqua-Tur. Kim jest
"Prywatnie Olga Gasiul jest dwukrotną dawczynią szpiku kostnego" - gratuluję, jeżeli zdrowie pozwala to dobrze. Chwali się. Chociaż ta informacja jest w tym przypadku najmniej ważna.
Grażyna
17:23, 2025-07-01
W sierpniu ruszają prace przy pałacu w Juchowie
Tak wyglądała wolna Polska. Zniszczone pałace, dworki, dworce i inne zabytki. Tylko mądrzy odbudowali swoje zabytki i dzisiaj takie budowle są dużą atrakcją turystyczną przyciągającą masę ludzi. My dopiero się obudziliśmy. Za ile lat będą jakieś efekty? Bo sądząc po przeznaczonej kwocie, to nieprędko.
Trolek
15:24, 2025-07-01