Zamknij

Miękka czy twarda? Jakość wody to nie przelewki!

10:37, 29.09.2023 Aktualizacja: 10:38, 29.09.2023
	depositphotos.com depositphotos.com

Skład wody płynącej z naszych kranów, choć akceptowalny, zazwyczaj mocno odbiega od ideału. W zależności od rodzaju ujęcia, woda w Polsce jest bowiem twarda lub bardzo twarda. Taki stan rzeczy niekorzystnie odbija się na domowym budżecie, bywa przyczyną problemów ze skórą i włosami, a przy okazji kradnie sporo wolnego czasu. Z czego to wynika? Jakie realne problemy niesie ze sobą codzienne użytkowanie twardej wody? Kiedy warto zamontować zmiękczacz wody? Sprawdźmy!

Dlaczego woda w kranie jest twarda?

Stopień twardości wody to jeden z jej podstawowych parametrów fizykochemicznych. O twardej wodzie mówimy wówczas, gdy zawiera wysokie stężenie jonów magnezu i wapnia (po rozpuszczeniu węglanów i wodorowęglanów), a przy okazji również chlorki, sulfidy, azotany i krzemiany. Jak należy odczytać wskaźnik twardości wody z otrzymanej analizy fizykochemicznej? Do określania twardości wody stosuje się zazwyczaj przedziały w stopniach niemieckich:

  • 0-4 odH – bardzo miękka woda 
  • 4-8 odH – miękka woda
  • 8-15 odH – średnio twarda woda
  • 15-21 odH – twarda woda 
  • powyżej 21 odH – bardzo twarda woda

Zgodnie z polskimi normami, stopień twardości wody pitnej powinien się mieścić w przedziale od 3,3 do 28 odH. Do powszechnego użytku dopuszczona jest zatem woda bardzo twarda. W praktyce, codzienne stosowanie takiej kranówki niesie ze sobą wiele uciążliwych konsekwencji. 

Twardość wody jest naturalną cechą wód występujących w przyrodzie. Im głębiej położona jest warstwa pobieranej wody, tym większa jej jej ogólna mineralizacja. Nie można natomiast jednoznacznie określić bezwzględnej głębokości występowania wód zmineralizowanych, wiele bowiem zależy od rodzaju terenu i jakości  skał, na które w swoim obiegu trafia woda. 

Ciemne strony twardej wody

Wysoki stopień twardości wody wpływa bezpośrednio na jej właściwości fizyczne, co z kolei obniża komfort użytkowania takiej kranówki. A jak to wygląda w praktyce?

Twarda woda charakteryzuje się wysokim napięciem powierzchniowym, co powoduje mniej efektywne zwilżanie powierzchni. W konsekwencji wszelkie detergenty i kosmetyki myjące rozpuszczają się w niej znacznie gorzej niż ma to miejsce w przypadku wody miękkiej. Samo sprzątanie jest przez to trudniejsze i bardziej czasochłonne, a zużycie preparatów chemicznych wyższe. Wszystkie te problemy są wynikiem reakcji zachodzących pomiędzy substancjami czynnymi a związkami odpowiadającymi za twardość wody. 

Kolejna kwestia związana z użytkowaniem twardej wody to kamień kotłowy, który stanowi duże wyzwanie nie tylko dla prywatnych gospodarstw domowych, ale również dla przemysłu. W wyniku termicznego rozkładu węglanu wapnia (CaCO3) i węglanu magnezu (MgCO3) powstaje twardy i trudno rozpuszczalny osad o biało-szarym zabarwieniu. Jeśli stopień twardości wody jest wysoki, wówczas kamień kotłowy pojawia się na ściankach kotła grzewczego, bojlera, czajnika, a także na każdej powierzchni mającej styczność z wodą. 

Ponieważ twardy osad mineralny jest znacznie gorszym przewodnikiem niż stal, generuje duże straty energii cieplnej w instalacji. W wyniku systematycznego narastania kamienia kotłowego wewnątrz rur, może dojść do lokalnych przegrzań lub wprost przeciwnie - pojawią się trudności z uzyskaniem odpowiednio wysokiej temperatury. Dość powszechne są też problemy z obniżoną wydajnością instalacji i niestabilnym przepływem. To jednak nie wszystko!

Twarda woda zdrowia, ani urody nie doda

Parafrazując znane powiedzenie, warto przyjrzeć się z bliska  twardej wody w kontekście zdrowia i urody. Kranówka o wysokim stopniu twardości może wysuszać skórę głowy i pogarszać stan włosów. Osad z wody zatyka mieszki włosowe prowadząc do stanów zapalnych skóry głowy i świądu, a w konsekwencji nawet do wypadania włosów.

Ludzka skóra nie lubi twardej wody z wielu powodów. Dermatolodzy upatrują w niej przyczyny wielu problemów, które dotykają zarówno dzieci, jak i dorosłych. W wielu przypadkach efekt stosowania twardej  wody można zaobserwować już po jednej kąpieli. Kranówka o wysokim stężeniu jonów wapnia i magnezu: 

  • powoduje wysuszenie i zaczerwienienie naskórka,
  • sprzyja pojawianiu się zmian trądzikowych,
  • podnosi ryzyko wystąpienia infekcji bakteryjnych,
  • przyspieszenia starzenie się skóry,
  • nasila przebieg wielu przewlekłych chorób skóry, takich jak egzema, atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenia skóry, czy alergie.

Sposoby walki z twardą wodą

Z twardą wodą można walczyć na kilka sposobów, przy czym w warunkach domowych najlepiej sprawdza się wymiana jonowa, zachodząca na tak zwanych jonitach lub wymiennikach jonowych. W zależności od potrzeb oraz indywidualnych preferencji użytkowników, można się zdecydować na punktowe bądź kompleksowe zmiękczanie wody w całej instalacji. O ogólnych korzyściach płynących z takiego rozwiązania można przeczytać na stronie https://www.zmiękczacze.com.

Jeśli warunki panujące w gospodarstwie domowym pozwalają na montaż centralnej stacji uzdatniania wody, taka metoda wydaje się najbardziej rozsądna, gdyż pozwala zabezpieczyć cały dom przed negatywnymi skutkami stosowania twardej wody. Urządzenia montowane na wejściu wody do budynku to zmiękczacze wody, stacje wielofunkcyjne oraz filtry narurowe. Te pierwsze rekomendują czołowi eksperci z branży uzdatniania wody.

Zmiękczanie wody w gospodarstwie domowym

Zmiękczacze wody, czyli koniec problemów z kamieniem kotłowym

Powszechnie stosuje się dwa typy zmiękczaczy wody – urządzenia z butlą i pojemnikiem na solankę zamkniętymi w jednej obudowie oraz dwuelementowe zmiękczacze wody z oddzielną butlą i zbiornikiem na tabletki solne. Niewątpliwą przewagą tych pierwszych jest spora oszczędność miejsca i banalnie wręcz prosta obsługa.

Należy pamiętać, że bez względu na konstrukcję zmiękczacza wody, podstawowym elementem takiego urządzenia jest zawsze butla ciśnieniowa wypełniona żywicą jonowymienną. Za sterowanie procesem zmiękczania wody odpowiada głowica, dlatego przy wyborze konkretnego modelu warto zwrócić szczególną uwagę na ten właśnie element. Oryginalna i nowoczesna głowica gwarantuje bowiem oszczędną i bezawaryjną eksploatację całego zmiękczacza wody. Przed podjęciem ostatecznej decyzji w kwestii zakupu urządzenia, warto zatem sprawdzić aktualny ranking zmiękczaczy wody lub skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy. 

W procesie zmiękczania wody, jony wapnia i magnezu odpowiedzialne za wysoki stopień twardości, są wymieniane na neutralne jony sodu. Miękka woda nie pozostawia po sobie osadu, a przy okazji zostaje wyeliminowane ryzyko wystąpienia korozji instalacji czy też pojawienia się w niej biofilmu. Woda po zmiękczaczu doskonale nadaje się do prania, kąpieli i celów spożywczych, a jej użytkowanie przynosi mnóstwo oszczędności w porównaniu z użytkowaniem wody twardej. Nic zatem dziwnego, że takie rozwiązanie jednogłośnie rekomendują producenci kotłów grzewczych oraz bojlerów. 

Wygraj walkę z twardą wodą

Trudno wymienić wszystkie negatywne skutki korzystania z twardej wody. Tym bardziej warto podjąć walkę z kamieniem kotłowym korzystając ze sprawdzonych sposobów polecanych przez specjalistów w branży systemów uzdatniania wody. Decydując się na montaż zmiękczacza wody, oszczędzasz czas i pieniądze, a przy okazji eliminujesz przyczynę nawracających problemów ze skórą i włosami. Nowa jakość życia to lepsza jakość wody.

(Artykuł promocyjny)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%