Zamknij

Kosmetolog, to nie kosmetyczka. Jaka jest różnica między tymi zawodami?

20:09, 23.11.2021 Aktualizacja: 12:33, 24.11.2021

Kosmetolog, to nie kosmetyczka. Jaka jest różnica między tymi zawodami?

Kosmetyczka i kosmetolog, to odrębne zawody, dwie drogi kształcenia, nieporównywalny wkład czasu poświęcony na wzbogacanie zasobu wiedzy, różne programy nauczania, i inny zakres wiadomości po ukończeniu edukacji.

Różnica między tymi zawodami polega przede wszystkim na systemie kształcenia. Kosmetyczką można zostać już po ukończeniu kursu zawodowego, technikiem usług kosmetycznych- po skończeniu 2-letniego studium kosmetycznego, natomiast kosmetologiem - po trwających 3-5 lat studiach na uczelni wyższej.

W studium kosmetycznym nauczane są przedmioty niezbędne w pracy kosmetyczki: podstawy anatomii, fizykoterapii, dermatologii, chemii kosmetycznej, kosmetologii, psychologii, higieny, dietetyki czy elementy ekonomii. Kosmetyczka koncentruje się na zabiegach z zakresu kosmetyki pielęgnacyjnej, a także upiększających i zdobniczych wykonując usługi w kategorii zawodowej - „Pracownicy usług osobistych” - pod kodem klasyfikacji zawodowej 514202 i 514207.

Inną wiedzę i kompetencje posiada mgr kosmetologii po pięciu latach studiów obejmujących zagadnienia nie tylko z zakresu kosmetologii pielęgnacyjnej, upiększającej, leczniczej i estetycznej, ale również w rozszerzeniu z zakresu anatomii czynnościowej, histologii, fizjologii i patofizjologii, dermatologii, farmakologii, immunologii, mikrobiologii, alergologii, toksykologii, chorób zakaźnych, a także biochemii, biofizyki, chemii kosmetycznej, surowców i receptur kosmetycznych oraz dietetyki, fizjoterapii, spa & wellness, sensoryki, aromaterapii, estetyki, socjologii, psychologii, a nawet prawa. Jak widać kosmetologia, to dziedzina interdyscyplinarna.

Kosmetolog posiada znacznie bardziej rozległą wiedzę na temat skóry i zachodzących w niej zmianach oraz czynnikach wywołujących te zmiany, a także możliwościach terapeutycznych. Ma przygotowanie niezbędne do zdiagnozowania stanu skóry, a to jest podstawowym warunkiem doboru optymalnych zabiegów i kosmetyków z uwzględnieniem ich składu i właściwości.

Kosmetolog w oparciu o swoją wiedzę i doświadczenie może opracować bardziej zaawansowane terapie łączone, zwiększające efektywność i skuteczność poszczególnych procedur, a także zaplanować strategię zabiegów profesjonalnych, z uwzględnieniem koniecznych zmian w trybie życia klienta, diety oraz pielęgnacji domowej.

Po ukończeniu stosownych kursów i szkoleń ma prawo, a co najważniejsze kompetencje do wykonywania bardziej inwazyjnych zabiegów z dziedziny kosmetologii i tzw. medycyny estetycznej.

Ministerstwo Pracy zalicza kosmetologa do grupy zawodów medycznych pod nr 229903 - w kategorii „Specjaliści ochrony zdrowia gdzie indziej niesklasyfikowani”. Nie ma żadnych regulacji określających jakie zabiegi może wykonywać kosmetolog, a jakie powinny być już wykonywane przez lekarza lub innego specjalistę medycznego. Jednak z pewnością kosmetolog w trakcie kształcenia i pracy doskonale poznaje zakres swoich kompetencji i nie podejmie się zabiegu chirurgicznego czy dermatologicznego. Kosmetolog wykonuje zabiegi profilaktyczne, estetyczne, i wspomagające leczenie, pozostawiając samo leczenie, diagnostykę chorób i bardziej inwazyjne metody lekarzom.

Choć szerokie grono lekarzy utrzymuje, iż zabiegi tzw. „medycyny estetycznej”, związane z przerwaniem ciągłości tkanki, do których należą m.in. zabiegi mezoterapii, powinni wykonywać tylko lekarze, nie ma takich uwarunkowań prawnych. Zabiegi tego typu nie są świadczeniem zdrowotnym, a tylko tego typu terapii nie można wykonywać w gabinetach kosmetycznych i kosmetologicznych.

Na argument, iż jest to zabieg związany z przerwaniem ciągłości skóry i jako taki powinien być wykonywany przez lekarzy, odpowiem- tatuaż, makijaż permanentny i kolczykowania ciała - również związane są z przerwaniem ciągłości skóry, czy zatem analogicznie również te zabiegi powinny być wykonywane tylko przez lekarzy?

A zatem kto może wykonywać tego typu zabiegi?

W świetle obecnego prawa- każdy, kto posiada ku temu stosowną wiedzę i umiejętności, potwierdzone certyfikatem uprawniającym do wykonywania tego typu zabiegów. Osobiście, uważam że odpowiednie kompetencje posiadają osoby z wyższym wykształceniem kosmetologicznym, rozszerzonym o stosowne kursy i szkolenia z zakresu „medycyny estetycznej”.

Jestem kosmetologiem z 22-letnim stażem zawodowym, właścicielką Studia Pielęgnacji Urody NAOMI w Szczecinku. Swoją karierę zawodową rozpoczęłam jako technik usług kosmetycznych. Dziś jestem magistrem kosmetologii o specjalizacji kosmetologia estetyczna, posiadam także uprawnienia do wykonywania szeregu zabiegów estetycznych potwierdzone certyfikatem Centrum Szkoleniowego Kosmetologii Medycznej pod patronatem naukowym Europejskiego Centrum Lekarzy Estetycznych ECLEST.

Kocham ludzi i kocham to, co robię. Moja praca jest moją pasją i moim hobby. Szanuję każdego klienta, a tych stałych otaczam szczególną opieką.

Zapraszam Państwa do systematycznego odwiedzania Strefy Kobiet. W kolejnej odsłonie opowiem o pielęgnacji anti-aging.

autorka: mgr Liliana Wronowska 


komentarz(7)

LIPLIP

5 3

Brawo. Takich prostych wyjaśnień brakuje społeczeństwu. 23:11, 23.11.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

CrimeCrime

2 1

To nie są wyjaśnienia. Powiększanie ust i ostrzykiwanie zmarszczek przez kosmetologa jest sprzeczne z regulacjami prawnymi. 13:24, 24.11.2021


reo

MieszkankaMieszkanka

3 1

Nie jest to prawda. Przy makijażu permanentnymi tatuażu skóra nie jest przekłuwana na całej grubości. Nie są robione infekcje podskórne lub środtkankowe.
13:17, 24.11.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MieszkankaMieszkanka

2 0

Iniekcje, nie infekcje. Błąd słownika. 13:19, 24.11.2021


KombiKombi

2 1

Kosmetolog nie ma prawa podawać żadnej substancji pod skórę.
Do tego ma prawo tylko lekarz. Nie jest pani przygotowana do ratowania pacjenta w razie wstrząsu anafilaktycznego. 13:22, 24.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MartaMarta

2 0

Są określone regulacje. Zastrzyki ma prawo podać lekarz, ratownik, pielęgniarka, położna. Dwie ostatnie osoby na podstawie pisemnego zlecenia od lekarza.
Wypełniacze i botoks mają prawo podawać lekarze. 13:34, 24.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kosmetolog to nie leKosmetolog to nie le

0 0

Przy przekłuwaniu ciała pod kolczyki nie jest nic wstrzykiwane przez tatuatora. Wystarczy przestrzeganie zasad higieny. A mimo to zdarzają się ropne powikłania.
Przy wstrzykiwaniu czegokolwiek należy mieć odpowiednie wykształcenie.
W tym wypadku wystarczy ukończyć studia lekarskie. 20:04, 24.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%