Zamknij
REKLAMA
fot. mg

Szczecineckie Amazonki podsumowały miniony rok.

22.27, 19.01.2023 Aktualizacja: 22.27, 19.01.2023

Szczecineckie Amazonki podsumowały miniony rok.

O tym, jak ważna jest profilaktyka w dbaniu o nasze zdrowie, nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak większość kobiet często nie znajduje czasu dla siebie – w pierwszej kolejności pamiętając o swojej rodzinie, pracy i obowiązkach, zapominając o potrzebach i własnym zdrowiu. Od wielu już lat Stowarzyszenie Amazonek w Szczecinku dba o to, aby regularnie przypominać mieszkankom naszego miasta i regionu o regularnych badaniach. A kiedy na kobiety spada ta nieoczekiwana diagnoza, brzmiąca w pierwszej chwili jak wyrok, szczecineckie Amazonki zawsze służą swoją wiedzą, doświadczeniem i – co jest niezwykle ważne – wsparciem w tych trudnych chwilach.

[FOTORELACJA]6991[/FOTORELACJA]

Tak jest już od wielu lat, w tym roku bowiem stowarzyszenie będzie obchodziło 25-lecie swojej działalności. Początek roku był doskonałą okazją do tego, aby spotkać się i podsumować to, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. W środę, 19 stycznia członkinie Stowarzyszenia Amazonek oraz przedstawiciele samorządów i szczecineckich instytucji spotkali się na zamku, aby podsumować miniony rok, ale też zwyczajnie spotkać się i spędzić ze sobą trochę czasu.

- Spotykamy się dzisiaj, bo chcemy podsumować miniony rok. Dwa lata pandemii spowodowały, że my się w ogóle nie spotykałyśmy. I ten akurat okres chciałyśmy wykorzystać jako i spotkanie noworoczne i spotkanie, w trakcie którego możemy się twarzą w twarz z naszymi przyjaciółmi zobaczyć. Bo brakuje tych spotkań.

– mówi nam Grażyna Kuszmar ze Stowarzyszenia Amazonek w Szczecinku.

- Rok 2022 był rokiem pracowitym, ponieważ postawiłyśmy na edukację, postawiłyśmy na profilaktykę, ponieważ jesteśmy trochę przerażone tym, że te dwa lata pandemii spowodowały taką ogromną wyrwę w tym, że nie są wykonywane badania. Kobiety trochę o tym zapomniały, trochę się przestraszyły, trochę zlekceważyły ten temat. Był też utrudniony dostęp do lekarzy. I tak to się stało, że przychodzą teraz do lekarzy, w zaawansowanym stadium choroby, trudno to się teraz leczy i niestety musimy bić na alarm.

- I tak też ten nasz 2022 rok wyglądał, że zaczęłyśmy edukację od szkół średnich, od Liceum Ogólnokształcącego ks. Elżbiety, gdzie prowadziłyśmy spotkania na zaproszenie nauczycieli.

- Zorganizowałyśmy również ogromną konferencję „II Forum Dla Zdrowia” z wykładowcami różnej specjalności, nie mówiliśmy o nowotworze, bo też nie chciałyśmy przytłaczać tylko tym tematem. Współpracowałyśmy bardzo ściśle ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną. Odwiedziłyśmy także wszystkie świetlice wiejskie, gdzie była bardzo duża frekwencja. Tam mówiłyśmy właśnie o profilaktyce. Mamy takie fantomy do badania guzków piersi i też je wykorzystywałyśmy.

- Miniony rok był bardzo pracowity. Rok 2023 będzie pewnie bardzo podobny. Edukacja i samobadanie to będą dwa najważniejsze kierunki działań. Musimy tą wyrwę w tych badaniach profilaktycznych w jakiś sposób wypełnić. Na pewno będziemy dużo mówili o samobadaniu i będziemy się ciągle przypominały, bo to jest najważniejsze. Najwięcej czasu na pewno poświecimy w tym roku na edukację – dodaje Grażyna Kuszmar.

REKLAMA
 

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%