Zmienił się domyślny paczkomat przy zakupach? UOKiK sprawdza, czy największa platforma handlowa w Polsce nie ogranicza konkurencji i nie promuje własnych usług logistycznych.
Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w siedzibie Allegro w Poznaniu oraz w warszawskich biurach spółki przeprowadzono przeszukanie. Działania odbyły się za zgodą sądu i w asyście policji. To element postępowania wyjaśniającego dotyczącego możliwego naruszenia zasad konkurencji.
UOKiK bada, czy na platformie allegro.pl mogło dochodzić do uprzywilejowania własnych usług logistycznych. Wątpliwości dotyczą m.in. automatów paczkowych Allegro One Box oraz dostaw realizowanych w ramach programu Allegro Delivery.
Według urzędu zmiany w sposobie prezentowania opcji dostawy mogły sprawiać, że domyślnie wyświetlał się inny punkt odbioru niż dotychczas wybierany przez klienta, a alternatywne metody były trudniej dostępne. W praktyce mogło to oznaczać promowanie usług powiązanych z Allegro kosztem innych firm kurierskich.
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny poinformował, że podejrzenia były na tyle poważne, iż urząd wystąpił do sądu o zgodę na przeszukanie. Jak przekazał, podczas działań zabezpieczono obszerny materiał dowodowy, który jest obecnie szczegółowo analizowany.
Na tym etapie postępowanie prowadzone jest „w sprawie”, a nie przeciwko konkretnej firmie. Oznacza to, że urząd dopiero weryfikuje, czy doszło do naruszenia przepisów.
Jeśli analiza dokumentów potwierdzi podejrzenia, możliwe będzie wszczęcie formalnego postępowania antymonopolowego i postawienie zarzutów. W przypadku stwierdzenia udziału w praktykach ograniczających konkurencję przedsiębiorcy grozi kara sięgająca nawet 10 proc. rocznego obrotu.
Zgodnie z przepisami firma posiadająca pozycję dominującą na rynku nie może podejmować działań, które mogą szkodzić konkurentom, kontrahentom lub konsumentom. Właśnie to bada obecnie UOKiK.
Urząd przypomina, że prowadzi program dla anonimowych sygnalistów. Osoby, które posiadają informacje o możliwych praktykach ograniczających konkurencję, mogą przekazać je za pośrednictwem specjalnej platformy internetowej. System ma gwarantować pełną anonimowość.
Sprawa dotyczy jednej z największych platform e-commerce w Polsce, z której korzystają miliony użytkowników. Teraz wszystko zależy od wyników analizy zabezpieczonych materiałów.
Szczecinek stawia warunek sąsiednim gminom
Wieśniak powinien siedzieć i pracować na wsi
x
17:13, 2026-02-27
Burmistrz o muzeum, nowym rondzie i...
Ja jestem za odbetonowaniem naszego ratusz.
Lao
17:10, 2026-02-27
Szczecinek stawia warunek sąsiednim gminom
Przez dwie kadencje swojego urzędowania wójt mógł wybudować gminne przedszkole, ale miał to w pompie. Woziliśmy nasze dzieci do Szczecinka. Jedyne co zrobił to pozbył się szkoły w Gwdzie, aby zaoszczędzić na oświacie. Przekazał ją jakiemuś stowarzyszeniu, które ledwo zipie, a szkoła umiera. Ale otworzył żłobek! Korzysta z niego 18 dzieci z gminy! Chwała ci dobrodzieju!
Anka
17:01, 2026-02-27
Szczecinek: Alina Tarkowska nową radną miasta
Z tego co wiem to vicedyrektorem w SP 7 już nie jest.
Uczeń
15:37, 2026-02-27
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz