Popielec otwiera Wielki Post i dla wielu wiernych to symboliczny początek czasu pokuty. Nie wszyscy wiedzą jednak, co tego dnia jest obowiązkiem, a co tylko tradycją.
Jak przypomina Wprost.pl, 18 lutego przypada w tym roku Środa Popielcowa – jeden z najważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego. To właśnie wtedy rozpoczyna się Wielki Post, czyli czterdziestodniowy okres przygotowania do Triduum Paschalnego i świąt Wielkanocy.
Wbrew powszechnemu przekonaniu udział we mszy świętej w Środę Popielcową nie jest obowiązkowy. Kościół nie nakłada tego dnia takiego wymogu, jak ma to miejsce np. w niedziele czy wybrane uroczystości.
Jednocześnie jest to praktyka bardzo rozpowszechniona i traktowana przez wiernych jako ważny gest rozpoczęcia Wielkiego Postu. W trakcie mszy odbywa się obrzęd posypania głów popiołem – znak pokuty i gotowości do nawrócenia. Kapłan wypowiada wtedy słowa: „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz” albo „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.
Choć nie ma nakazu uczestnictwa w mszy, obowiązuje post ścisły i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
Post ścisły oznacza możliwość spożycia trzech posiłków w ciągu dnia, z czego tylko jeden może być do syta. Obowiązuje on osoby pełnoletnie do ukończenia 60. roku życia. Z kolei wstrzemięźliwość od mięsa dotyczy wszystkich wiernych powyżej 14. roku życia – bez górnej granicy wieku.
Środa Popielcowa, obok Wielkiego Piątku, jest jednym z dwóch dni w roku, gdy przepisy kościelne wymagają postu ilościowego.
Wraz z Popielcem rozpoczyna się czas nabożeństw Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali oraz parafialnych rekolekcji. W tym okresie zaleca się także rezygnację z hucznych zabaw i rozrywek.
W praktyce oznacza to, że choć 18 lutego nie jest dniem wolnym od pracy ani świętem nakazanym, dla wielu katolików ma duże znaczenie duchowe i symboliczne.
Źródło zdjęcia głównego: Obraz Grzegorz Krupa z Pixabay
Droga widmo. Siedem lat w plecy. Co dalej z S11?
poprowadzić S po przebiegu dawnej 11 wyburzyć kilkanaście domów to może de-bile i ekolodzy się obudzą
x
16:58, 2026-02-17
Droga widmo. Siedem lat w plecy. Co dalej z S11?
Żabka i rybka ważniejsze od człowieka,ku..rewskie lewackie lobby. Żebyście tak lobbowali za uśmiercanymi hurtowo zastrzykiem w serce nienarodzonymi dzieciaczkami jak lobbujecie za żabką,robaczkiem i innymi bzdetami.
państwo z gówna
16:31, 2026-02-17
Lidl podwaja siły w Szczecinku
Bez kale sona nie ma zabawy.
Będzie
15:26, 2026-02-17
Lidl podwaja siły w Szczecinku
mają żniwa na tym durnym polskim narodzie. Wciskają wam syf przetworzony,który nie mieści się w definicji pokarmu dla człowieka,a wy durnie piejecie z zachwytu. Mało tego barany,pozwoliliście na likwidacje wszystkiego co Polskie na rzecz g..ówna z zachodu i tak zostaliście niewolnikami we własnym w cudzysłowie kraju. Brawo wy.
Ale
14:23, 2026-02-17
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz