Zamknij
REKLAMA

W środę pojawią się nowe dane. Czy inflacja w Polsce przystopuje?

16.00, 28.11.2022 D.W./RMF FM Aktualizacja: 13.32, 29.11.2022
Skomentuj Fot. Pixabay.com
REKLAMA

Główny Urząd Statystyczny w środę (30 listopada) przedstawi najnowsze dane dotyczące inflacji w kraju. Media informują, że proces ten w listopadzie najprawdopodobniej już jednak wyhamował. 

Inflacja to wzrost cen, a co za tym idzie spadek siły nabywczej pieniądza. Prościej mówiąc: za tę samą kwotę pod koniec roku, możemy kupić mniej produktów niż kilka miesięcy wcześniej na początku roku, bo pieniądz ma mniejszą wartość

Jej przyczyną może być zbyt duża ilość pieniądza w gospodarce – nadmierna emisja pieniądza. wadliwa struktura gospodarki. niezrównoważony budżet państwa lub wzrost zagregowanego popytu konsumentów w gospodarce.

Inflacja przystopowała?

W najbliższą środę (30 listopada) poda najnowsze dane. Czy inflacja wyhamuje? Zdaniem dziennikarzy RMF FM już to zrobiła.

- Już w środę Główny Urząd Statystyczny poinformuje, że tempo wzrostu cen w listopadzie się zatrzymało. Tak wynika z najnowszych prognoz ekonomistów zebranych przez dziennikarzy RMF FM. Zmiany są związane przede wszystkim z sytuacją na rynku ropy naftowej. Jeszcze miesiąc temu ropa kosztowała ponad 92 dolary za baryłkę. Dzisiaj to jedynie 74 dolary. To przekłada się na wiele rzeczy - m.in. spadek cen paliw, spadek dynamiki wzrostu cen gazu

- czytamy na RMF FM.

Dodatkowo, jak informują dziennikarze, kolejny ważny aspekt to umocnienie złotego. -Spadające kursy walut oznaczają hamowanie wzrostu cen wszystkich importowanych towarów. Te dwie główne przyczyny zatrzymały inflację - dodają.

Niewykluczone, że GUS poda, że listopadowa inflacja wyniesie 17,9%. Pamiętajmy jednak, że to nie koniec. Po nowym roku równie dobrze może ona drastycznie wzrosnąć. 

(D.W./RMF FM)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%