Zamknij
REKLAMA

Małpia ospa budzi strach. Minister zdrowia wprowadza kwarantannę

09:22, 28.05.2022 | PAP
Skomentuj Fot. PAP
REKLAMA

Osoby chore na małpią ospę, zakażone wirusem małpiej ospy oraz podejrzane o zakażenie będą obowiązkowo hospitalizowane. 21 dni będzie wynosić będzie kwarantanna w przypadku narażenia na ospę małpią lub pozostawania w styczności z wirusem ospy małpiej - wynika z rozporządzenia ministra zdrowia.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał trzy rozporządzenia w reakcji na przypadki małpiej ospy w Europie. Treść ich opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji z adnotacją "skierowane do ogłoszenia".

Chodzi o: rozporządzenie w sprawie ospy małpiej oraz zakażeń wirusem ospy małpiej, nowelizację rozporządzenia w sprawie zgłaszania podejrzeń i rozpoznań zakażeń, chorób zakaźnych oraz zgonów z ich powodu oraz nowelizację rozporządzenia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji.

W pierwszym z rozporządzeń minister zdrowia ogłosił, że ospa małpia oraz zakażenia wirusem ospy małpiej zostały objęte przepisami o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Drugie rozporządzenie nakłada obowiązek zgłaszania przez lekarza lub felczera przypadków podejrzenia lub rozpoznania ospy małpiej lub zgonu z jej powodu do właściwego miejscowo państwowego inspektora sanitarnego. Zgłoszenia należy dokonać telefonicznie oraz potwierdzić w postaci papierowej lub elektronicznej.

Trzecie z rozporządzeń wprowadza obowiązek hospitalizacji osób zakażonych lub chorych, a także osób podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie na ospę małpią. Wprowadza też obowiązek kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego w przypadku narażenia na ospę małpią lub pozostawania w styczności z wirusem ospy małpiej. Obowiązkowa kwarantanna w przypadku ospy małpiej ma wynosić 21 dni - tak jak w przypadku Eboli (EVD), ospy prawdziwej oraz wirusowych gorączek krwotocznych - licząc od dnia następującego po ostatnim dniu narażenia albo styczności.

Wszystkie trzy rozporządzenia mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

W uzasadnieniu do rozporządzeń wskazano, że ospa małpia nigdy nie występowała na obszarze Polski, stąd nie była wymieniona w wykazie chorób zakaźnych i zakażeń, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Małpia ospa. Co to jest?

Podano, że ospa małpia jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirus ospy małpiej. Wirus ten – wraz z wirusem wyeradykowanej (wykorzenionej na świecie) w 1980 r. ospy prawdziwej – należy do rodzaju Orthopoxvirus. Zwierzęcym rezerwuarem wirusa ospy małpiej należącym do rodzaju Orthopoxvirus są gryzonie występujące w lasach deszczowych krajów Afryki Zachodniej i Środkowej.

W Demokratycznej Republice Konga (d. Zair) od wielu lat notowane są epidemie tej choroby. Od 2016 r. przypadki zachorowań notowano również w Sierra Leone, Liberii, Republice Środkowoafrykańskiej oraz Nigerii. Wzrost rozpowszechnienia zachorowań przypisywany jest zaprzestaniu szczepień przeciw ospie prawdziwej, które zakończono w 1980 r. w związku z eradykacją tej choroby oraz wygasaniu odporności u osób zaszczepionych szczepionką przeciw ospie prawdziwej, która dawała również ochronę krzyżową przed ospą małpią.

We wcześniejszych latach zachorowania i ogniska zachorowań na ospę małpią ograniczały się do krajów Afryki, natomiast zawleczenia do Europy miały postać pojedynczych przypadków i nie stawały się zaczątkiem ognisk.

Zachorowania wieloosobowe (ogniskowe), jak podano w uzasadnieniu, wystąpiły już w 11 krajach Europy oraz w USA i Kanadzie. Chociaż największą liczbę przypadków zanotowano w Hiszpanii, Portugalii oraz Wielkiej Brytanii, to zachorowania zostały już zawleczone również do w krajów graniczących z Rzeczpospolitą Polską (Niemcy).

Wirus ospy małpiej występuje w 2 liniach: zachodnioafrykańskiej oraz środkowoafrykańskiej, które różnią śmiertelnością wynoszącą – w warunkach stanu zdrowotności oraz opieki zdrowotnej krajów Afryki, w których występowały zachorowania – odpowiednio ok. 1 proc. przypadków oraz ok. 10 proc. przypadków. W trakcie spowodowanej w 2003 r. przez importowane z Afryki zwierzęta epidemii zachorowań u ludzi w 6 stanach USA (35 przypadków potwierdzonych, 13 prawdopodobnych i 22 podejrzanych) nie zanotowano zgonów.

W uzasadnieniu wskazano, że źródłem obecnych ognisk na obszarze Europy jest wirus linii zachodnioafrykańskiej. Wstępne badania materiału genetycznego wirusa ospy małpiej nie wykazały na obecną chwilę mutacji, która mogłaby tłumaczyć przyczyny szerzenie się przypadków w Europie.

- W tej sytuacji bardziej prawdopodobną przyczyną może być tzw. superspraeding, czyli transmisja poprzez zakażoną osobę lub osoby o dużej liczbie bezpośrednich kontaktów społecznych - czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (12)

obudźcie się!obudźcie się!

10 3

covid nie działa więc znowu straszą nas i będą wstrzykiwać jakieś świństwo jako szczepionkę 10:16, 28.05.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

SpokoSpoko

1 4

Na malpi rozum szczepionki nie ma. 13:11, 28.05.2022


LolekLolek

3 0

iszczecinek, jak zwykle, w służbie dezinformacji. W Polsce ograniczyć swobody obywatelskie można tylko: wyrokiem sądowym lub wprowadzeniem stanu nadzwyczajnego!!! Ten fakt wielokrotnie potwierdził Sąd Najwyższy, np. W dn. 16.03.2021r. Sąd Najwyższy w sprawie II kk 64/21 orzekł - Jest przy tym oczywiste, że nakładanie ograniczeń w zakresie podstawowych wolności i praw człowieka i obywatela musi odbywać się na podstawie prawidłowo stanowionego prawa, w szczególności zgodnie z podstawowymi zasadami wyrażonymi w Konstytucji, a zatem wprowadzenie powszechnych nakazów i zakazów dotyczących podstawowych praw i wolności obywatelskich może nastąpić tylko w przypadku wprowadzenia jednego z trzech stanów nadzwyczajnych, co dotychczas nie miało miejsca!!!!!!
P.S. Rozporządzeniem, ten wizjoner od ok. 150 tysięcy uśmierconych Polaków, może zarządzić, co najwyżej, kolor papieru toaletowego do MZ! 13:02, 28.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MOHERMOHER

4 1

Straszyli na covida , kagance i szczepienia chyba 3 lata włącznie z zakazem wejścia do lasu czy na cmentarz, ani razu nie byłem chory, kagańca szmaty na gębie nie miałem ani razu, do lasu chodziłem normalnie czy do parku nie dałem się zastraszyć i otumanić bo telewizja powiedziała ,największa ściema świata to było z pisecznym występ w tv nawet lekarze się śmiali z niego człowiek chory na płuca brak oddechu nigdy nie mówi ciągiem jak katarynka i po szpitalu nigdy nie weźmie walizek i nie idzie jak by był po wczasach bo taki człowiek jest bardzo osłabiony ale ludzie łykali jak pelikany jak młode leszcze szok , a teraz straszą małpią ospą to ile już w szczecinku ma ospę małpią 5 tyś czy pół szczecinka to zamykamy sklepy,szkoły kina,knajpy i teraz nie maski tylko kupować op 1, podam od razu stronę do zaopatrzenia się myślę że nie jeden tak się pokarze w mieście czy sklepie.
https://allegro.pl/oferta/r3-kombinezon-przeciwchemiczny-op1-l2-szm41m-12156446367?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_term=desc-yes&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_krk_kis_kolekcje_pla_ss&ev_adgr=kolekcje&ev_campaign_id=14598257198&gclid=EAIaIQobChMIi5SinoiC-AIVcAWiAx3plAESEAQYAyABEgJUxvD_BwE 13:16, 28.05.2022

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

NickyNicky

0 3

Niebawem rusza oddział psychiatryczny, tam ci pomogą, wytrzymaj. 16:27, 28.05.2022


młotekmłotek

4 0

dobrze prawisz, 75 % społeczeństwa jest gotowa wiele poświęcić (nawet bliźniego) żeby tylko wypełnić rozkazy z telewizorni. 20:10, 28.05.2022


MOHERMOHER

2 0

Do Nicki a w czym mi pomorze nowy psychiatryk w nowym myśleniu że tv powiedziała że od 1 czerwca zacznie padać kał z nieba to jutro idę kupić kalosze i parasol bo tak tv mówi kagańce,szczepienia bo jak nie to z pracy wywalimy bo mandat i wojna putina uczyniła że kagańce nie potrzebne,szczepienia nie potrzebne paszporty covidowe nie potrzebne i z ukrainy można przyjmować i nie ma wydzielonych miejsc w knajpach czy na dworcach odstępu i dla kogo nowy szpital dla mnie co nie da się omotać co tv gada czy was co łykacie wszystko w waszej tv Boga TV Bóg bo tam tak mówią a zero własnego myślenia rozumu 05:54, 29.05.2022


GośćGość

3 3

Jedna z najczęstszych dróg zarażenia małpią ospą są kontakty seksualne.
Wielu antyszczepów nie będzie mieć okazji zarażenia. 16:29, 28.05.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

anty gośćanty gość

4 2

Jeszcze żyjesz ścierwo ? 17:03, 28.05.2022


MOHERMOHER

4 2

Dziwi mnie że nie śpisz i seksu nie uprawiasz w kagańcu szmacie na gębie i przed każdym wyjściem z domu nie idziesz się szczepić i nowy paszport covidowy na pewno jedziesz sam w aucie ze szmatą na gębie bo covid wpadnie przez wywietrzniki 05:59, 29.05.2022


HeterHeter

3 2

Na tę chorobę najbardziej plnarażeni są Biedronie, Śmiszki, Rabieje, Wąsiki i oczywiście kolarz nr 1 w polinoukropolu - Kaczor. 21:57, 28.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GośćGość

0 0

Wreszcie maja pożywkę antyszczepionkowe psychole. Była posucha, a teraz można znowu pisać i wymądrzać się. Wklejcie jakieś linki będzie weselej. 12:27, 30.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%