Zamknij
REKLAMA

Wypłata w dwóch banknotach? Prezes NBP zapowiedział nowy nominał

16:03, 16.01.2021 | Źródło: PAP
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne fot. depositphotos.com
REKLAMA

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński zapowiada wprowadzenie nowego banknotu. O jaki nominał chodzi? 

Glapiński poinformował, że od lutego 2017 do końca 2020 r. NBP wprowadził do obiegu 46,5 mln banknotów 500-złotowych. Dodał, że pandemia sprzyjała temu, że banknoty o tym nominale były "bardzo akceptowane".

- Tylko od marca do grudnia ub.r. wprowadziliśmy do obiegu 20 mln banknotów o nominale 500-złotowym - powiedział.

Jak wyjaśnił, dzięki temu było możliwe pokrycie zapotrzebowania banków na wypłaty dokonywane przez klientów.

Glapiński wskazał jednak, że nie wszystkie banki zaakceptowały 500-setki. Jak mówił, nie wszystkim chciało się przestawić bankomaty. Dodał, że mowa też o bankach Skarbu Państwa.

Szef NBP wskazał, że nominał 500-złotowy został wprowadzony, żeby był "narodowy zapas gotówki". Zapowiedział też, że pojawi się banknot o nominale 1000 zł.

Prezes zapewnił jednocześnie, że nie zabraknie pieniędzy.

- Mamy ogromny rezerwuar zapasu gotówkowego i obsłużymy wszystkich ludzi, którzy będą chcieli wypłacić z banku gotówkę. NBP nie ma wszystkiego w nominałach 100 i 200-złotowych. Dużą część zapasu gotówkowego NBP posiada w banknotach 500-złotowych - zaznaczył Glapiński.

(Źródło: PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

MozambikMozambik

8 1

Nowy 500 złotowy z wizerunkiem rydzyka . Widać , że inflacja przekroczyła grubo zapowiadane 6 % . Wiadomo było , takie sprzedajne instytucje jak GUS kłamią na modłę rządzącej władzy . Jak wprowadzają taką ilość 500 to tylko patrzeć jak pojawi się 1000 zł . z wizerunkiem Kaczyńskiego albo jego kota . Następnym etapem wskazującym na upadek gospodarki będzie dokładanie zer na następnych nominałach . Może doczekamy czasów , w których po 1 kg jabłek będziemy jeździć taczką banknotów . PiS NIEDŁUGO zrobi nas wszystkich miliarderami ... 17:50, 16.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AQQAQQ

8 0

Mamy narodowy stadion, który stał się narodowym szpitalem. Trzeba też skutecznie przeprowadzić narodowe szczepienia. Teraz mamy "narodowy zapas gotówki". Te narodowe działania doprowadzą w końcu do narodowej inflacji i w konsekwencji do narodowej klęski. Kiedyś słowo "Narodowy" coś znaczyło. Teraz pisopaci zgnoili znaczenie tego słowa. Czekam na klęskę tego sekciarsko katolicko psychopatycznego towarzystwa. Najbardziej pasują do nich więzienne drelichy i myślę, że to się stanie niebawem. 08:40, 17.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%