Zamknij
REKLAMA

Nie płacisz podatków w terminie? Konsekwencje mogą być bezlitosne

17:30, 14.01.2021 | Źródło: Rzeczpospolita
Skomentuj
REKLAMA

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe idą w górę. Grzywna za to drugie może wynieść nawet 26,8 mln zł. 

Jak informuje dziennik Rzeczpospolita ma to związek z minimalnym wynagrodzeniem za pracę, które od 2021 roku wynosi 2800 złotych. 

- To oznacza, że zwiększyły się też maksymalne kwoty kar za przestępstwa i wykroczenia skarbowe, które są oparte na jego wysokości - czytamy.

Kiedy mamy do czynienia z wykroczeniem skarbowym? 

- Dzieje się tak, kiedy kwota uszczuplenia nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. W 2021 r. jest to 14 tys. zł (5 x 2800 zł), o 1000 zł więcej niż w poprzednim roku - podaje Rzeczpospolita.

Osoba, która popełni wykroczenie może dostać od skarbówki mandat w wysokości od 1/10 do dwukrotności minimalnego wynagrodzenia, czyli od 280 zł do 5600 zł. Grozi mu również grzywna. Ta może natomiast wynieść od 280 złotych do aż 56 tysięcy złotych. Tą może wymierzyć sąd. 

Adwokat Jarosław Ziobrowski w rozmowie z "Rzeczpospolitą" mówi, że systematycznie rośnie liczba, a także wysokość mandatów w takich sprawach jak złożenie deklaracji po terminie.

- Najczęściej są to wykroczenia popełniane nieumyślnie, wynikające z przeoczenia lub niewiedzy. Wystarczyłoby np. wezwanie podatnika, by ich uniknąć. Wydaje się, że celem takiej praktyki jest zwiększenie dochodów budżetowych – mówi "Rzeczpospolitej" Ziobrowski.

Wiele surowsze mają być konsekwencje w przypadku osób, które popełnią przestępstwo skarbowe. 

- Zgodnie z art. 23 kodeksu karnego skarbowego w orzeczeniu kary grzywny za przestępstwa skarbowe sąd określa liczbę stawek oraz wysokość jednej stawki dziennej. Najniższa liczba stawek wynosi 10, a najwyższa 720 - podaje Rzeczpospolita.

Sąd ustala taką stawkę biorąc pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe. Stawka dzienna nie może być niższa od 1/30 części minimalnego wynagrodzenia (93,33 zł), ani nie przekraczać jej 400-krotności (37.333,33 zł). 

To natomiast oznacza, że kara grzywny może wynieść nawet 26,8 mln zł. 

(Źródło: Rzeczpospolita)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

NicoNico

2 1

Parszywe pisowskie bydlęcia. 19:29, 15.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GośćGość

2 1

Nie nawidzę pisu. Zabili przedsiębiorców,z obietnic tarczy antycovidowej dali 0,00001%.Ciągle kłamią i oszukują. A nasza przedstawicielka tego pisowskiego układu nawet do ludzi nie ma odwagi wyjść.Wstyd Golińska wstyd 19:40, 15.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MozambikMozambik

1 0

Miała być pomoc dla przedsiębiorców , a Urząd Skarbowy i ZUS siada komornikami na ledwo zipiących przedsiębiorców . To jest pomoc , dobić leżącego . Nie ma kasy dla nierobów urzędników , co połowa jest niepotrzebna , nie ma kasy dla patoli co czekają , żeby im coś ktoś dał itd. Jeszcze trochę tak pociągną , ale ci co chcą takiej Polski na mierną właśnie przez wszystkie lata w szkole do takiej oceny się przyzwyczaili do MIERNEJ , bo taka wystarczy . Większość to miernoty , ciągnęli was lepsi na dostateczną , ale ćwierć mózgi im parowały i się nie dało . Mierne Pisowskie Sku,,wysyń[email protected] Urzędnicze Państwo Polskie . 17:59, 16.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%