Zamknij
REKLAMA

Wakacyjne podróże po Europie wciąż ze świadectwem szczepień lub testem

08:01, 20.07.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Podróże po Europie wciąż łączą się z koniecznością przedstawiania zaświadczeń o odbyciu szczepienia przeciw Covid-19 lub negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Wszystkie kraje Unii Europejskiej uznają Unijny Certyfikat Covid, zestandaryzowany dokument potwierdzający szczepienie, nabycie odporności przez przejście infekcji lub wynik testu, co ułatwia podróże po kontynencie.

Do Grecji turyści z Polski mogą wjechać, przedstawiając negatywny wynik testu antygenowego na obecność koronawirusa (sprzed maksymalnie 48 godz.) lub badania PCR (nie starszego niż sprzed 72 godz.). Zamiast testu można też okazać zaświadczenie o ukończeniu pełnego cyklu szczepień przeciw Covid-19 (od ostatniej dawki muszą minąć dwa tygodnie) albo dokument potwierdzający przejście infekcji (pozytywny wynik testu wykonanego od 30 do 180 dni przed podróżą). Z tego obowiązku zwolnione są dzieci poniżej 12. roku życia. Przybywający do Grecji mogą być poddawani wyrywkowym badaniom na obecność SARS-CoV-2. Wszyscy podróżni, niezależnie od wieku, muszą wypełnić dostępny online formularz lokalizacyjny. Należy to zrobić najpóźniej do północy (czasu greckiego, godz. 23 w Polsce) dnia poprzedzającego przekroczenie granicy. Po uzupełnieniu formularza turyści otrzymają pocztą elektroniczną kod QR, który należy okazać na granicy.

Jadąc do Chorwacji z Polski, trzeba przedstawić negatywny wynik testu antygenowego (wykonanego do 48 godz. przed wjazdem) lub PCR (sprzed maksymalnie 72 godz.) albo świadectwo szczepień bądź pozytywny wynik testu udowadniający przejście zakażenia w poprzedzającym wizytę półroczu. Do kraju mogą również wjechać osoby, które przyjęły tylko pierwszą dawkę szczepionki (musiało to nastąpić na 22 do 42 dni przed wjazdem w przypadku preparatów Pfizera i Moderny lub na 22 do 84 dni, gdy szczepiliśmy się substancją AstraZeneca). Bez żadnych dokumentów sanitarnych granicę mogą przekroczyć dzieci poniżej 12 lat. Przy wjeździe należy wypełnić formularz lokalizacyjny, by skrócić tę procedurę można go wcześniej wypełnić online.

Do Włoch urlopowicze z Polski mogą wjechać, okazując negatywny wynik testu antygenowego lub PCR (wykonanego nie wcześniej niż 48 godz. przed przekroczeniem granicy). Zamiast niego można się wylegitymować certyfikatem potwierdzającym szczepienie (muszą minąć dwa tygodnie od ostatniej dawki) lub przejście infekcji (w ciągu ostatnich 6 miesięcy). Te wymagania nie dotyczą dzieci poniżej 6. roku życia. Wjazd do Włoch trzeba też zarejestrować na internetowej platformie.

Wybierając się do Hiszpanii, polscy turyści nie muszą okazywać żadnych certyfikatów sanitarnych. Przed podróżą trzeba jednak wypełnić w internecie formularz, po wykonaniu tej czynności otrzymamy kod QR, który należy okazać przed wejściem na pokład samolotu oraz po przylocie do Hiszpanii.

Podróżując do Bułgarii z Polski, należy udowodnić negatywny wynik testu (badanie antygenowe sprzed maksymalnie 48 godz. lub test PCR wykonany nie wcześniej niż 72 godz. przed wjazdem), przyjęcie szczepionki lub przechorowanie Covid-19. Z tego obowiązku zwolnione są dzieci do 12 lat.

Lecąc do Portugalii, polscy turyści muszą przedstawić negatywny wynik badania antygenowego (nie starszego niż sprzed 48 godz.) lub PCR (wykonanego w przeciągu 72 godz. przed przybyciem). Z tego obowiązku zwolnione są osoby, które posiadają Unijny Certyfikat Covid potwierdzający zaszczepienie lub przejście infekcji. Nie dotyczy do dzieci poniżej 12. roku życia. Wszyscy pasażerowie lecący do Portugalii muszą również wypełnić przed podróżą dostępny online formularz lokalizacyjny.

Udając się na Cypr, turyści z Polski nie muszą okazywać zaświadczeń zdrowotnych, są jednak zobowiązani do wypełnienia (w przeciągu 48 godz. przed wylotem) internetowego formularza lokalizacyjnego.

Na Maltę urlopowicze z Polski mogą polecieć, przedstawiając Unijny Certyfikat Covid potwierdzający przejście pełnego cyklu szczepień przeciwko Covid-19. Osoby bez takiego zaświadczenia, nawet te, które przeszły infekcję lub mają aktualny negatywny test, będą kierowane na 14-dniową, płatną z własnej kieszeni, kwarantannę. Świadectwo szczepień jest wymagane od podróżnych, którzy skończyli 12. rok życia. Nie muszą go okazywać dzieci poniżej 5 lat. Towarzyszące zaszczepionym rodzicom dzieci w wieku 5-11 lat oraz osoby, które z przyczyn medycznych nie mogą poddać się szczepieniom, unikną kwarantanny pod warunkiem przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR sprzed maksymalnie 72 godz.

Do Francji podróżni z Polski mogą wjechać, okazując świadectwo przejścia pełnych szczepień przeciwko Covid-19 (muszą minąć co najmniej dwa tygodnie od ostatniego zastrzyku dwudawkową szczepionką albo cztery tygodnie od przyjęcia jednodawkowego preparatu Johnson & Johnson). Zamiast tego certyfikatu można też okazać negatywny wynik testu PCR lub antygenowego przeprowadzonego w przeciągu 72 godz. przed kontrolą. Dzieci poniżej 11 lat nie potrzebują żadnych zaświadczeń. Wszyscy przekraczający francuską granicę muszą ponadto wypełnić deklarację o stanie zdrowia.

Do Rumunii, Czarnogóry, Albanii i Macedonii Północnej turyści z Polski mogą wjechać bez przedstawiania żadnych zaświadczeń sanitarnych.

Od urlopowiczów z Polski udających się do Turcji wymaga się przedstawienia negatywnego wyniku badania PCR (sprzed maksymalnie 72 godz.) lub antygenowego (nie starszego niż sprzed 48 godz.). Z tego obowiązku zwolnione są dzieci poniżej 6 lat, a także osoby, które przeszły pełen cykl szczepień (musi minąć 14 dni od ostatniego zastrzyku) lub przeszły infekcję. Przed lotem do Turcji należy także wypełnić cyfrowy formularz podróży (trzeba to uczynić w przeciągu 72 godz. przed wylotem) oraz papierowy formularz lokalizacyjny.

Turyści udający się do Egiptu muszą okazać negatywny wynik testu PCR wykonanego najwcześniej 72 godz. przed przylotem. W największych egipskich kurortach, takich jak Hurghada, Szarm El-Szejk czy Marsa Alam można też wykonać badanie po przylocie, na lotnisku. Obowiązek nie dotyczy dzieci do 6 lat. Zwalnia z niego również świadectwo przejścia pełnego cyklu szczepień (od podania ostatniej dawki musi minąć 14 dni).

Zaświadczenia o zaszczepieniu przeciwko Covid-19, przejściu infekcji lub aktualnym, negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa najłatwiej przedstawiać w formie Unijnego Certyfikatu Covid, który honorują wszystkie kraje Unii Europejskiej. Unijne certyfikaty mają zunifikowaną formę, są wydawane w formie papierowej lub cyfrowej (można je okazać w aplikacji lub w zachowanym np. na smartfonie pliku), każdy z nich zawiera kod QR i opis w języku angielskim.

Wszystkie szczegółowe i aktualne informacje dotyczące podróżowania po Europie i Unijnego Certyfikatu Covid dostępne są na prowadzonej przez UE stronie https://reopen.europa.eu/pl, a także na stronach polskiego rządu: www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych i https://www.gov.pl/web/certyfikat.

adj/ kib/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (16)

Moderna mówiModerna mówi

6 0

Szczepcie się durnie, można wygrać hulajnogę !! Przedstawiciel Moderny: „Każdy szczepiący się bierze udział w eksperymencie medycznym”
Nie ma zatwierdzonej przez FDA szczepionki zapobiegającej COVID-19. Zezwolenie EUA na nowoczesną szczepionkę COVID-19 obowiązuje przez czas obowiązywania Deklaracji EUA COVID-19, uzasadniającej awaryjne użycie produktu, chyba że deklaracja ta zostanie wypowiedziana lub zezwolenie zostanie wcześniej cofnięte”. 12:06, 20.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SzprycenSzprycen

8 0

show must go on. Ciekawe na jakiej prowizji są Morawiecki, Niedzielski z resztą zdrajców Polski? 12:32, 20.07.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MMMM

3 0

Na pewno na dużej. Ostatnio ujawniono morawieckiego nieruchomości rozsiane po kraju, nawet jako bankster miałby problemy żeby zakupić nieruchomości w najbardziej prestiżowych miejscach w kraju.
A jako " premier " zarabia tyle co średni spawacz w Norwegii. Sprzedawczyki dostali taką kasę,że ta zagłuszyła im sumienia, na razie . Tuż przed zrzuceniem ciała fizycznego będzie lament i płacz. 13:18, 20.07.2021


TrolekTrolek

1 5

Szlachta zaściankowa szczepić się nie musi. Będzie siedzieć na d.... w swoim bloku i jeździć wędkować na Trzesiecko. Europa is calling to nie dla nich. 13:04, 20.07.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

TALTAL

1 1

Masz mentalność niewolnika, jesteś tylko inwentarzem żywym, więc myślenie jest ci obce. Żebyś był bardziej dumny to takich jak ty trzeba wyróżnić najlepiej opaską z gwiazdą, kolor dowolny. No tak ale za takich jak ty inni podejmują decyzje. Polecił bym ci poczytać Lema, ale to katorga dla takiego jak ty, no i jeszcze trzeba zrozumieć... 21:13, 21.07.2021


do owieczki trolekdo owieczki trolek

6 0

Kanadyjski premier Justin Trudeau poinformował, że Kanada podpisała porozumienie z Pfizerem na dostawę kolejnych dawek szczepionek „wzmacniających” na lata 2022-2024. Oznacza, to że akcja #OstatniaProsta będzie powtarzana co roku, a covidowe szaleństwo z sanitarną segregacją włącznie nigdy się nie skończy. Nic nie wskazuje na to, żeby coroczne, covidowe szaleństwo, ominęło nasz kraj. 13:27, 20.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Skurw..ysynySkurw..ysyny

6 0

*%#)!& .ne namawiają ludzi do wstrzykiwania trucizny. Pier.o.lecie sie!!!
LUDZIE PRZESTAŃCIE WSTRZYKIWAĆ SOBIE TO GUWNO!!!TEGO NIE BĘDZIE KONCA MYŚLCIE LOGICZNIE. 14:11, 20.07.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

sfghsfhsfghsfghsfhsfgh

0 0

Skoro myślisz tak jak ...piszesz to rzeczywiście....nie szczep się -ale najpierw weź do ręki słownik ortograficzny -)) 21:47, 25.07.2021


CxeCxe

4 0

Terror sanitarny nie skończy się skąd pewność ze po zaszczepieniu teraz nie będzie wymagane kolejne za pol roku? A jak się nie zaszczepisz to sorry ale nie będziesz mógł normalnie korzystać. Tak jak od początku pandemii to tylko 2 tygodnie, maseczka, kwarantanna dla ludzi zdrowych. Jak wprowadza system punktowy jak w Chinach to będzie już za pozno. 18:16, 20.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Pilny ApelPilny Apel

0 0

Pilny Apel. Tysiące osób umiera po szczepionce przeciwko koronie

https://robertbrzoza.pl/post/pilny-apel-tysiace-osob-umiera-po-szczepionce-przeciwko-koronie 18:25, 20.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TrolekTrolek

0 0

jakie szaleństwo w Kanadzie? To zobacz
https://streamable.com/9856o5 18:34, 20.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

J. E. Ba. LJ. E. Ba. L

2 0

Wasze szczepionki i waszą propagandę je. B. A. L wasze szczepienia 18:57, 20.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@ trolek@ trolek

3 0

We Francji normalni również ludzie protestują przeciwko segregacji. Polaczki szybko zapomniały o historii.Teraz chcą wygrać hulajnogę w szczepionkowej loterii i 500+ Jak to dostaną, to dadzą sobie wstrzyknąć wszystko łącznie noszeniem opasek z napisem " jestem zaszczepioną owcą"

https://www.youtube.com/watch?v=7QJEfRiCX-Q 20:07, 20.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

JanekJanek

1 1

We Francji protestują i nic nie zwojują, bo Francuzi jak usłyszeli od Macrona, że bez szczepienie nie będzie rano kawy i croissanta w knajpie, to zaraz się porejestrowała do szczepień. Resztą się nie martwią, skoro kulturowo się nie zintegrowali, to wnioski są proste, kto wyciągnie kopyta.
Za to w Polsce problem jest większy, bo najwięcej nie szczepi się ponoć małopolska i ściana wschodnia, stały elektorat naszego kochanego PiSu. Temu nie można nic kazać siłą, bo się zniechęcą do wyborów. Jak się nie skuszą na loterię to wyginą. Dlatego ostania deska ratunku w kościołach, że nakażą. Na razie działa.
22:56, 20.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ściema wirusŚciema wirus

0 0

Tak traktowano pewien naród w latach 30-tych pod pretekstem, że roznoszą tyfus. W kinie przed seansem ich ukazywano w odpowiedni sposób, były plakaty na mieście. Propaganda i przyzwolenie społeczne zrobiły swoje. Wiemy, co było potem. Historia zatoczyła koło. Wstyd i hańba jakich czasów dożyliśmy. 21:50, 22.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ankaanka

0 0

Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 24 lat i zgrabne ciało,
moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie:

www.zakazanarandka.pl
__ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __
Wyszukaj mnie po niku: Andzia-isex napisz do mnie lub
zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam. 20:19, 23.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%